Erősödik a precíziós gazdálkodás, Szerbiában terjeszkednek, faiskolát alapítottak, és speciális szakműhelyt építenek. A Szabó Leventével, a KITE Zrt. (Kukorica és Iparinövény Termelési Együttműködés) vezérigazgatójával készített beszélgetésből szemléztünk.

Hogyan alakult a KITE 2017-es éve?

Idén a korábbi évekhez hasonló növekedésre számítunk. 2014-től kezdődően, amikor új tulajdonosi körbe került a KITE Zrt., nem lehet okunk panaszra. Az árbevétel ebben a néhány évben több, mint 70 milliárd forinttal emelkedett, 2017-ben pedig a KITE és kapcsolt vállalkozásainak árbevétele meghaladhatja a 270 milliárd forintot.

Ismét jó évet zárt a KITE, jövőre további fejlesztések lesznek - Fotó: Pixabay, 12019
Év közben a KITE megjelent a szerb piacon és faiskolát hozott létre. Ezek mennyire váltak be?

A KITE-Tagliani Faiskola termelését 2016-ban indítottuk el Nagycserkeszen és most jutottunk el az első almaoltvány kitermeléshez. Azaz eddig csak a költségeivel számolhatunk. A faiskolánk jelenleg 27 hektáros, de jövőre tervezzük, hogy ezt az üzleti tevékenységet is tovább bővítjük. Olyannyira, hogy újabb fejlesztésekre lesz szükség. A szerb piacon való megjelenésünk az első lépése volt a cég külföldi terjeszkedési terveinek. A KITE d.o.o., a KITE Zrt. 100 százalékos tulajdonában lévő szerbiai leányvállalat, május 1-jétől kizárólagos forgalmazója a John Deere-nek és a JCB-nek déli szomszédunknál.

Induló vállalkozásként fél év alatt képes volt kitermelni a tárgyévi költségeit, eközben a piaci részaránya is számottevővé vált. Úgy tervezzük, hogy a KITE Zrt. mintájára továbbfejlesztjük tevékenységi köreit, hisz most még csak gépkereskedelem, alkatrész-kereskedelem és szervizszolgáltatás szerepel a kínálatában.

Magyarországon hogy sikerült az év?Jövőre mintegy 2,3 milliárd forintnyi beruházást tervez az ország legnagyobb integrátora, a KITE Zrt. A magyar mezőgazdaság egyik legnagyobb cége 2018-ban is agrotechnológiai és műszaki újdonságokat kínál a gazdálkodóknak. Interjú az óriásvállalat vezérigazgatójával.

Az alkatrészek és gépek továbbra is jól fogynak

A változatlanul jól teljesítő vetőmag- és növényvédőszer-kereskedelem mellett, az alkatrész-kereskedelmünk is tovább növekedett, s ugyanezt mondhatom el a gépkereskedelemről is. Az általunk forgalomba helyezett gépek számának növekedésével párhuzamosan emelkedik a szerviz iránti igény. Ezt a szerelők létszámának és tudásának folyamatos fejlesztésével tudjuk lekövetni annak érdekében, hogy vevőink elégedettsége tovább javuljon.

A precíziós gazdálkodás egyre nagyobb teret hódít magának. Jelenleg 100-120 ezer hektáron történik differenciált inputanyag-kijuttatás az országban, emellett általános a precíziós gazdálkodás iránti erősödő bizalom. A precíziós mezőgazdaságról itt számoltunk be korábban.

Az elmúlt pár év tapasztalati eredményeit felhasználva készítettünk egy kimutatást, melyben a hagyományos és a precíziós gazdálkodás közötti különbségeket igyekeztünk feltárni a jövedelmezőség szempontjából. Nem a forintban kifejezett összeg a lényeges, hanem a tendenciák, a nagyságrendek a fontosak.

A tanulmány szerint a technológiánk mentén precíziósan gazdálkodó termelők, a vizsgált táblákon magasabb hektáronkénti jövedelmet értek el valamennyi szántóföldi kultúra (búza, repce, kukorica, napraforgó, szója) esetében, mint az összehasonlítás alapjául szolgáló hagyományos módon művelt területeiken.

2018-ban tervezzük átadni a KITE Zrt. speciális szakműhelyét, ami a tevékenységi kör bővítését jelenti. Azokat a részegység-javítási és -felújítási feladatokat fogjuk itt elvégezni, amelyekhez speciális szakműhelyi körülmények, szaktudás és szerszámok szükségesek. Az új szakműhelyünkben képesek leszünk dízelmotorok komplex felújítására és féktermi körülmények közötti bejáratására, tesztelésére. Továbbá dízelüzemanyag-ellátó rendszerek javítására és tesztelésére, DPF szűrők felújítására, valamint további számos speciális szerszámozottságot és szaktudást igénylő feladat elvégzésére. Ez egy új szolgáltatás, és azért kerül Nádudvarra, mert itt található a KITE Zrt. legnagyobb alkatrészraktára. Így gyorsítani tudjuk majd a javítást, a szükséges alkatrészek csak egy karnyújtásnyira lesznek. Ez a beruházásunk közel 500 millió forintba kerül, a Kecskeméti Alközpont pedig 1 milliárd forintért épül fel.

A teljes interjút ide kattintva olvashatja el a Magyar Mezőgazdaság oldalán.

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás