Átadták a Kányai Mezőgazdasági Cégcsoport kapolyi telephelyén a modern szárítót és terménytároló telepet Somogy vármegyében, a Tabi járásban. A több mint 1 milliárd 200 millió forintos beruházás közel félmilliárd forintos támogatással épült fel. Meleg levegős, visszaforgatásos technológiával működő terményszárítóval, magtisztítóval, 6, egyenként 1500 tonna kapacitású silóval és több más eszközzel is bővült a Kányai Mezőgazdasági Cégcsoport kapolyi telephelye. 

Az eseményen Kőszegi László tulajdonos elmondta: a magas színvonalú technológia a korábbinál hatékonyabb, gazdaságosabb működést tesz lehetővé környezetkímélőbb módon. A Sonline beszámolóját szemléztük.

Gergácz Zoltán, a Kányai Mezőgazdasági Cégcsoport ügyvezető igazgatója (balra) beszélt a technológiai gyakorlatokról, a fejlesztések hatásairól és a jövőbeni lehetőségekről is Nagy István agrárminiszternek - Fotó: Fekete István

Kőszegi László beszédében kiemelte, a megtermelt jövedelmet visszaforgatják a termelésbe azért is, hogy a legmodernebb eszközökkel végezhessék munkájukat. Több ezer hektáron termelnek, ezért sokat fektetnek abba is, hogy biztosítsák a szükséges alapokat és megőrizzék a földterületeket.

Fontos számunkra a környezetünk és az, hogy a falvakban megmaradjon a népesség. Közel 100 embernek adunk munkát és átlagon feletti fizetést biztosítunk – közölte a cégcsoport tulajdonosa.

Céljuk az értékteremtés, ezért a megtermelt jövedelmet visszaforgatják. Invesztálnak a földterületek termőképességének megőrzésébe, közel 200 gazdával működnek együtt a térségben, és évente 550 millió forintot fizetnek be az államkasszába különböző adók révén - sorolta.

Bejáráson is beszéltek a technológiáról - Fotó: Fekete István

Így gazdálkodik felelősen a területeken a vállalkozás

Gergácz Zoltán, a Kányai Mezőgazdasági Cégcsoport ügyvezető igazgatója előadásában a talajpusztulásról és a helyes földművelésről is beszélt. Kiemelte, ha rosszul művelik a talajt, akkor nagyon gyorsítják a talajpusztulási folyamatokat. Beszélt a technológiai gyakorlatokról, a fejlesztések hatásairól és a jövőbeni lehetőségekről is.

Az ügyvezető az MTI-nek elmondta, a Kőszegi család tulajdonában álló Kányai Mezőgazdasági Cégcsoport csaknem 7 ezer hektárnyi területen gazdálkodik Siófoktól délre, Somogy hátrányos helyzetű falvainak térségében. A 85 embert foglalkoztató vállalkozás 2022-ben 9,5 milliárd forintos árbevétel mellett több mint 1 milliárd forintos eredményt ért el, a tavalyi azonban "jó, ha nullára kijön" - fogalmazott. Az idén 17 növény, köztük cukorrépa, mák és ipari borsó betakarítására is készülnek - mondta az ügyvezető.

Nagy István agrárminiszter az eseményen hangsúlyozta, 2027-ig még van 2900 milliárd forint, melyet beruházásokra lehet elkölteni a mezőgazdasági vállalkozásoknak.

Maximális támogatás érkezik a beruházásokhoz

Az előadásában arról beszélt, az utóbbi időben az agrárium nagyon sok kihívással szembesült, azonban van kiút, de ehhez mindenkinek változnia kell, nyitottnak lenni és keresni a megoldásokat. Kiemelte, a nemzeti társfinanszírozás mértékét a közös Európai Uniós forrásokhoz – Európában egyedüliként – nem a minimális, hanem a maximális szintre állították be. Ez egy cikluson belül több mint háromszoros forrást tesz lehetővé – mondta. 

Jelentős beruházást hajtott végre a Kányai Mezőgazdasági Cégcsoport - Fotó: Fekete István

Amennyiben számszerűsítünk, 2027-ig még van 2900 milliárd forint, melyet beruházásokra lehet elkölteni. Ebből az uniós forrás 600 milliárd, a többit a nemzeti kormány teszi hozzá. Ennyivel növeljük meg a lehetőséget, mert érezzük, hogy nehézség van. Érezzük, hogy nem lehet a régi módszerekkel az új kihívásokra megtalálni a választ – mondta az agrárminiszter. Nagy István az ünnepségen megjelent gazdálkodókat, vállalkozókat arra biztatta, éljenek az új pályázati lehetőséggel, melyek a nyáron indulnak majd el -fogalmazott.

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás