Szakértők szerint rekordhosszú dinnyeszezon előtt állunk, így akár augusztus végéig ehetjük a finom, magyar dinnyét. Közben a KSH kiadta az április termelői árakra vonatkozó összefoglalóját, valamint újabb, nagy összegű pályázati kiírásokról is szóltak hírek ezen a héten. Ön nem is tudott erről? Olvassa el heti Agrárhír-összefoglalónkat, amiből minden fontos információt megtudhat.

Enyhén ugyan, de tovább nőttek a mezőgazdasági termelői árak áprilisban – érkezett a hír hétfőn. A növényi termékek 4,2 százalékos drágulása és az állati termékek árának 6,2 százalékos csökkenése eredőjeként áprilisban 0,4 százalékkal voltak magasabbak a mezőgazdasági termelői árak, mint egy évvel azelőtt. A növényi termékek árának emelkedését a burgonya felvásárlási árának 59,8 százalékos emelkedése táplálta. Közben a gabonafélék 1,6, a növényi termékek 5,6 százalékkal drágultak, az élő állatok, az állati eredetű termékek és a tej ára pedig tovább csökkent.

Ugyancsak hétfőn kaptunk információt az idei dinnyeszezonnal kapcsolatban, ami előreláthatólag maratoni hosszúságúra nyúlhat. Ennek oka, hogy az 5600 hektáron termesztett dinnye palántáit a gazdák nem egyidőben, hanem elnyújtva ültették ki, ami miatt még akár augusztus végén is lehet majd friss, magyar gyümölcsöt kapni. Ez persze csak akkor lesz így, ha az időjárás is kegyes lesz hozzánk. Várhatóan július 4-től lehet majd kapni a magyar dinnyét a boltokban és úgy tűnik, nem lesz hiány a lédús termésből. Becslések szerint 25-30 ezer tonnával több görögdinnye teremhet idén, mint tavaly, így exportra is fog jutni bőven a piros húsú csemegéből.

Ezen a héten is érkezett hír megnyíló pályázatról, támogatási lehetőségekről. Információk szerint 1 milliárd forintot igényelhetnek a gazdák a területi vízvisszatartás, a szennyezések csökkentése, valamint a vizek mennyiségi és minőségi védelmének megteremtésére. A területalapú, vissza nem térítendő támogatásra 2016. július 11. és 2018. július 11. között nyújthatják be kérelmüket a pályázók. Az első értékelési határnap augusztus 9.

Emellett élőhely-fejlesztési, nem termelő beruházásokra 3,51 milliárd forint áll rendelkezésükre az érdeklődőknek. A támogatás a mezőgazdasági táj ökoszisztéma szolgáltatásainak fejlesztését, a fajok és élőhelyek természetvédelmi helyzetének megőrzését és javítását, valamint a Natura 2000 területek, illetve a magas természeti értékkel rendelkező gazdálkodási rendszerek közjóléti funkciójának erősítését segíti elő. Az érdeklődők 2016. július 11. és 2018. július 31. között nyújthatják be pályázataikat. Az első értékelési határnap ebben az esetben is augusztus 9.

Nem csak a termelésre, hanem a termőterületet körülvevő ökoszisztémára is figyelni kell
 

A támogatások mellett az exportpiacokon történő változásokról is pozitív híreket kaptunk a héten. A kéknyelv megbetegedések miatt hazánk szarvasmarhát tenyésztő gazdái hátrányba kerültek a környező országok állattenyésztőivel szemben. A hátrány lefaragása érdekében tárgyalások kezdődtek több ország mezőgazdasági és állategészségügyi miniszterével a szigorítások enyhítése érdekében. Az egyeztetések sikeresek voltak, Törökországba újra megindulhat az élő szarvasmarha export, de ez még nem minden. Az élősertés, a sertéshús és -húskészítmény, valamint a baromfihús és -húskészítmény mellett már marhahúst, nyúlhúst is exportálhatnak majd a magyar előállítók Kanadába. Thaiföld pedig magyar naposcsibét és libamájat szeretne vásárolni tőlünk a jövőben.

Végül egy újabb nagy fogás a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal munkatársaitól! A tejpiaci ellenőrzések ugyanis tovább folytatódtak. 48 külföldi UHT tejet vizsgáltak laboratóriumi körülmények között. A vizsgált termékek közül 22 esetben derült ki, hogy a dobozokon jelzett zsírtartalom nem volt valós, jóval alacsonyabb volt ugyanis a mért tejzsír az említett termékek esetében. A hamis tételeket azonnali hatállyal kivonták a forgalomból, a gyártók komoly büntetésre számíthatnak.

Agrárhír-összefoglalónk az MTI információi alapján készült el!

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás