Az utóbbi 1-2 évben kiemelkedő terméseredményeket láthatunk a mezőgazdaságban, ebből a bőséges termésből pedig globális szinten is biztosítva van a stabil élelmiszer ellátás. Pontosabban csak biztosítva lehetne, ha civil konfliktusok, harcok és a migráció nem szabna gátat sok esetben az élelmiszer áramlásának. Amennyiben ez így folytatódik, sokan lehetnek veszélyben még a rekordtermések ellenére is.

Szinte felfoghatatlan, hogy a 21. században a világon mintegy 37 ország képtelen ellátni önerőből a lakosait élelmiszerrel. Ezek az országok – melyekből 28 Afrikában található – külső segítség nélkül komoly veszélybe kerülhetnek élelmezés terén.

Az élelmezési problémák mögött jellemzően civil konfliktusok állnak. Ezek hatására például Dél-Szudánban, Jemenben vagy éppen Észak-Nigériában komoly veszélyben vannak az emberek az éhínségek miatt. Szomália is hasonló cipőben jár, ott még a kedvezőtlen időjárási körülmények is nehezítik a helyzetet a FAO szerint. A menekültáradat sem könnyíti meg a befogadó országok helyzetét, mivel így több éhes szájat kell ellátniuk az amúgy is szűkös készleteikből.

Afrikában sokaknak nem jut étel az asztalra
 

Néhány hátborzongató adat: Mintegy 5,5 millió ember azonnali élelmiszersegélyre szorul Dél-Szudánban, ahol a kukorica és cirok ára megnégyszereződött 2016 tavasza óta. Élelmiszer és mezőgazdasági segélyre van szüksége Szomáliában 3,2 millió, Jemenben pedig 17 millió (!) embernek. Nigéria északi részén a fegyveres konfliktus 7,1 millió fő ellátását nehezíti meg.

Pedig globális szinten rekordkészletek állnak rendelkezésre gabonából, ’csupán’ az elosztás nem kiegyensúlyozott. Afrikában azért van némi remény: Afrika déli részén 45 %-kal nő a termelés a 2016-os El Nino által tépázott év után. Rekordtermés várható kukoricából Dél-Afrikában és Zambiában. Ez enyhítheti az élelmezési problémákat Lesothóban, Malawiban, Mozambikban, Szváziföldön, és Zimbabwéban.

Kelet-Afrikában viszont egyre több a nehézség: kevés a csapadék, valamint az őszi selyemhernyók és a helyi konfliktusok sincsenek túlzottan jó hatással a lakosságra. 26,5 millió ember szorul humanitárius segítségre, ez a szám csak tovább növekedhet a következő hónapokban. Aszály sújtja Etiópiát, ahol közel 8 millió ember éhezik.

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás