Az utóbbi 1-2 évben kiemelkedő terméseredményeket láthatunk a mezőgazdaságban, ebből a bőséges termésből pedig globális szinten is biztosítva van a stabil élelmiszer ellátás. Pontosabban csak biztosítva lehetne, ha civil konfliktusok, harcok és a migráció nem szabna gátat sok esetben az élelmiszer áramlásának. Amennyiben ez így folytatódik, sokan lehetnek veszélyben még a rekordtermések ellenére is.

Szinte felfoghatatlan, hogy a 21. században a világon mintegy 37 ország képtelen ellátni önerőből a lakosait élelmiszerrel. Ezek az országok – melyekből 28 Afrikában található – külső segítség nélkül komoly veszélybe kerülhetnek élelmezés terén.

Az élelmezési problémák mögött jellemzően civil konfliktusok állnak. Ezek hatására például Dél-Szudánban, Jemenben vagy éppen Észak-Nigériában komoly veszélyben vannak az emberek az éhínségek miatt. Szomália is hasonló cipőben jár, ott még a kedvezőtlen időjárási körülmények is nehezítik a helyzetet a FAO szerint. A menekültáradat sem könnyíti meg a befogadó országok helyzetét, mivel így több éhes szájat kell ellátniuk az amúgy is szűkös készleteikből.

Afrikában sokaknak nem jut étel az asztalra
 

Néhány hátborzongató adat: Mintegy 5,5 millió ember azonnali élelmiszersegélyre szorul Dél-Szudánban, ahol a kukorica és cirok ára megnégyszereződött 2016 tavasza óta. Élelmiszer és mezőgazdasági segélyre van szüksége Szomáliában 3,2 millió, Jemenben pedig 17 millió (!) embernek. Nigéria északi részén a fegyveres konfliktus 7,1 millió fő ellátását nehezíti meg.

Pedig globális szinten rekordkészletek állnak rendelkezésre gabonából, ’csupán’ az elosztás nem kiegyensúlyozott. Afrikában azért van némi remény: Afrika déli részén 45 %-kal nő a termelés a 2016-os El Nino által tépázott év után. Rekordtermés várható kukoricából Dél-Afrikában és Zambiában. Ez enyhítheti az élelmezési problémákat Lesothóban, Malawiban, Mozambikban, Szváziföldön, és Zimbabwéban.

Kelet-Afrikában viszont egyre több a nehézség: kevés a csapadék, valamint az őszi selyemhernyók és a helyi konfliktusok sincsenek túlzottan jó hatással a lakosságra. 26,5 millió ember szorul humanitárius segítségre, ez a szám csak tovább növekedhet a következő hónapokban. Aszály sújtja Etiópiát, ahol közel 8 millió ember éhezik.

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás