Napjaink gazdálkodását jelentős mértékben változtatja meg a változó téli, kora tavaszi időjárás. Mezőgazdasági kultúráinkat stresszek érik, amiket az évszaknak nem megfelelő melegebb vagy hidegebb időszakok okoznak. Ha továbbra is fenntartható, gazdaságos termelést szeretnénk, akkor változtatni kell a növények tápanyag-utánpótlásán és használni kell az innovatív lehetőségeket a stresszfaktorok negatív hatásának mérséklésére.

Az elmúlt évek hideg hatásai elmaradtak a sok évi átlagtól, rövidebb ciklusokban jelentkeztek, pedig a termesztett növényeink áttelelésének fontos részét képezi. A magasabb átlaghőmérsékletek miatt később, vagy mérsékelten történik meg a jarovizáció, vagy az áttelelő kultúrák generatív szerveinek kifejlődéséhez (pl. búza, őszi káposztarepce, alma, őszibarack).

Az őszi vetésű, áttelelő, illetve a fás szárú kultúrákra jellemző, hogy a nappalok rövidülésével és a hőmérséklet csökkenésével megkezdik a tartalékok, például a keményítő felhalmozását a raktározó szervekben. A kora tavaszi vegetatív induláshoz, a bokrosodáshoz, a rügyfakadáshoz a növényeink őszi állapota, tápanyagokkal való feltöltöttsége alapozza meg a termésbiztonságot, valamint a következő fejlődési ciklusok optimális végbemenetelét. Ilyenkor még a szükséges tápelemek sok esetben korlátozottan állnak rendelkezésre, a hideg, fagyos, esetleg vízzel telített talajokból szinte képtelen a növény tápanyagot felvenni, saját tartalékjait fogja felhasználni.

Ha a talaj melegedni kezd, a növény elsősorban a könnyebben felvehető tápelemekhez tud hozzájutni, amiből antagonizmusok, tovább erősödő hiánytünetek is lehetnek. A legkönnyebben a kálium, majd a nitrogén és a foszfor elérhetősége javul a hőmérséklet emelkedésével a gyökérzet számára.

A tápanyagok felvehetőségéhez pedig a talajban élő mikroflóra aktivitása is szükséges, mely szintén pozitívan változik a gyökérkörnyezet melegedésével.

A tápanyaggazdálkodás legnagyobb részét az alaptrágyaként kiadott szerves vagy granulált műtrágya adagok adják, melynek felvehetősége, hasznosulása nagy mértékben függ a talaj fizikai (pl. hőmérséklet, kötöttség), kémiai (pl. pH) és biológiai (humusztartalom) állapotától.

Napjainkban egyre fontosabb része a tápanyag utánpótlásnak a tápoldatként vagy permetezések során oldott állapotban kijutatott öntöző- és lombtrágyák, stimulátorok használata. Kiemelt szerepet kapnak a tápanyag-korrekcióban, valamint a stressz megelőzésében és kezelésében.

A modern lombtrágyák szélsőséges körülmények között is könnyen felvehetőek, akár szerves komplex képzőkkel rendelkeznek a legmagasabb hasznosulás érdekében. A szerves anyagok (pl. aminosav bázisú, huminsavas, alga kivonatok), mikroorganizmusok (gomba- és baktériumkészítmények), pedig a növényt és a talajt aktiválják.

A Seedplus Kft. olasz partnere, a GREEN HAS ITALIA termékfejlesztése folyamatosan arra törekszik, hogy a megváltozott klimatikus viszonyok között is biztonságosan és fenntartható módon tudja biztosítani innovatív termékeit a felhasználói számára.

A szélsőséges körülmények miatt stresszben levő növényeink számára megoldási lehetőséget kínálnak az aminosav bázisú termékeink, a NUTRIGREEN AD és a GREIT VG. Legyen szó abiotikus, időjárással kapcsolatos (pl. fagy, UV, jégverés), agrotechnikai stresszekre való felkészítéséről, kezeléséről, vagy gyorsabb újraindításról, regenerálódásról, esetleg az életfunkciók és az anyagcsere aktiválásáról.

A talaj- és növénykondicionálásról a VIT-ORG nevű készítményünk gondoskodik. Talajkezelés esetén aktiválja a mikroflórát, serkenti a tápanyagok felvételét, növeli a szervesanyag-tartalmat, segíti a humuszképződést és csökkenti a talajban fellépő negatív hatásokat, mint például a magas sótartalom.

A foszfor az energiatermelő folyamatok alapja (ATP szintézis), mely szükséges a csírázó, gyökeresedő, megújuló, újrainduló növényeink számára. A Green Has Italia fenológia specifikus termékkörében megtalálható MAGIC P STAR magas foszfortartalmának, a benne levő magnézium-, nitrogén-, vas- és cinkkiegészítésnek köszönhetően kiválóan működik starterlombtrágyaként. Segíti a gyökérfejlődést, a vegetatív indulást, már 5 °C-tól hatékonyan működik. Az elmúlt évek szárazabb tavaszi időjárása megnehezítette a talajba juttatott starterműtrágyák felvételét, ezért a kritikus szakaszokban ajánljuk a MAGIC P STAR használatát, akár gyomírtással, növényvédelemmel egy menetben.

A növény szája a gyökere, ezért azt folyamatosan erősíteni, megújítani szükséges. Speciális gyökereztető stimulátorunkkal gyors fejlődésre, intenzívebb hajszálgyökér-képződésére serkentjük a növényünket. A VIVEMA kiváló környezetet teremt a gyökérzónában a megfelelő fejlődéshez, a nagyobb gyökértömeg eléréséhez. A benne levő mikroelemek elősegítik a növények fejlődését a palántanevelés, ültetés, újraindítás időszakában.

https://www.youtube.com/watch?v=MbPgJbWLZzA

Gondoljunk a tápanyag-utánpótlásra is okszerű, megelőző jelleggel, tartsuk fenn a növények kondícióját célzott és tervezett kijuttatással a terméseredmények maximalizálásához.

Szerző: Hegedűs Richárd
környezetgazdálkodási agrármérnök
termékfejlesztő, technológus

WEB: http://www.seedplus.hu/
E-MAIL: seedplus@seedplus.hu
MOBIL: +703255145
FACEBOOK: https://www.facebook.com/GreenHasItalia
INSTAGRAM: https://www.instagram.com/greenhasitalia/

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás