2017 decemberében kezdődik a Magro.hu II. Kukorica és Búza Konferenciasorozata, ahol több szakember mutat be hasznos újdonságokat a témában. Köztük lesz Dr. Keszthelyi Sándor, a Kaposvári Egyetem docense, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara Somogy megyei szervezetének alelnöke is. A szakember előadásában a kukorica állati károsítói helyzetéről és a fellépésükre adható védekezés-technológiai lehetőségekről fog beszámolni. Kedvcsinálónak őt kérdeztük a témában. A konferenciáról a linkre kattintva tájékozódhat: https://www.magro.hu/konferencia/

Növényvédelmi szempontból milyen fejlemények vannak az országban?

A szántóföldi kultúrák vonatkozásában az intenzivitás irányába mozdul el a technológia. Egyre több növényvédelmi beavatkozásra van szükség azért, hogy a területet biztosítsák, és a betakarítható terménymennyiség jó legyen. Ezen felül a technológia átalakulása is folyamatos. Például a csávázás bizonyos kultúrák esetében kivonásra került. Nincsenek olyan lehetőségek, mint korábban voltak, és más technológiák kerültek előtérbe. Ezekről is szó lesz majd az előadásomban a Magro.hu kukorica és búza Konferencián.

Növényvédelmi entomológus, családi gazdálkodó. Kutatási területe a szántóföldi növények, így a kukorica ízeltlábú kártevőinek ökológiai sajátságai, illetve az ellenük irányuló védekezés lehetőségei. Számos szakkönyv és publikáció szerzője. A Kaposvári Egyetem Agrár- és Környezettudományi Karán a növénytermesztés, a növényvédelem és a növényvédelmi állattan oktatója. A kukorica állati károsítói helyzetéről és a fellépésükre adható védekezés-technológiai lehetőségekről fog előadni.

A kémiai növényvédelemben az árukukorica állományokban a rovarölőszeres permetezés előtérbe került. Ez közvetve a fusarium gomba megtelepedését is gátolja.

Repcénél a legutóbbi száraz, aszályos időszak elősegítette a korai fiatalkori kártevők fejlődését. Ilyen például a nagy repcebolha. Az egynyári hüvelyesek, mint a szója és a borsó esetében a szívókártevők tömeges fellépése miatt (például a zöld vándorpoloska) esetleg a technológiába illesztett állománypermetezés is egyre többször szükséges lehet a jövőben.

Vannak olyan kártevő fajok, amelyek az országhatáron kívülről jönnek?

Persze, vannak. Az adventív, idegenhonos kártevők veszélye idén is fennáll. A globális felmelegedés miatt lehetővé vált bizonyos délebbi fajok megjelenése és áttelelése. Az ő kártételükkel is számolni kell. Ilyenek a gyapottok bagolylepke, az amerikai lepkekabóca és az amerikai kukoricabogár.

Ha nem csak a szántóföldi kártevőket nézem, akkor a nyugati dióburoklégy, vagy a keleti cseresznyelégy említhető még.

Amivel lehet számolni, és itt van a küszöbön, az az ázsiai citruscincér jelenléte a kukoricában. Veszélyes még a Sesamia nonagrioides, magyar néven téli kukoricabagoly előfordulása is.

A napraforgóban pedig a napraforgólégy, a Strauzia longipennis előfordulását prognosztizálják.

II. Kukorica és Búza Konferenciasorozat, amely a 2 fő szántóföldi növényünk termesztéstechnológiai újdonságait mutatja be.

Önök hol gazdálkodnak, és mi volt a legutóbbi növényvédelmi jelentőségű tapasztalatuk?

A Somogyban, 300-330 hektáron folytatunk szántóföldi növénytermesztést. Kukorica, kalászos gabonák napraforgó, repce, és esetenként szója van a területen. A legutóbbi problémát a repce fiatalkori kártevői okozták, illetve a kukorica talajlakó kártevői, mint drótféreg. De minden évben aggályos a kukoricában a gyapottok bagolylepke és a kukoricamoly jelenléte.

Miben fejlődhetnek a magyar gazdák növényvédelmi szempontból?

Nem lehet általánosan kijelenteni, de fontos a technológiai fegyelem megtartása, és az olyan intézkedések betartása, amik előrejelzésre alapozottak. Ezekről is lesz szó a konferencián. Ne megszokásból, ne a szomszédot követve, mert épp ő is permetez. “Ha a határban mindenki dolgozik, akkor én is kimegyek” – alapon, hanem ésszerűen, célszerűen. Akkor, amikor a kártevő jelenléte vagy a növény fenológiai fejlődése indokolja. Ezzel elkerülhető a felesleges vegyszerhasználat, és növelni lehet a hatékonyságot.

Tudjon meg még többet a kukorica legaktuálisabb és legnagyobb jelentőségű kártevőiről és hozzon ki többet a földjeiből! Ehhez jöjjön el a II. KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozatra 2017. december 14-én a Kaposvári Egyetemre vagy 2018. január 18-án a Debreceni Egyetemre, ahol 19 eladó tart számol be a két főbb szántóföldi növényünk termesztéstechnológiai újdonságairól, és ad tanácsokat a korszerűbb és hatékonyabb termesztéshez.

További információ a programokról, jelentkezési lehetőség valamint részletek a kisorsolásra váró nyereményekről az alábbi oldalon:

https://www.magro.hu/konferencia/

Főtámogatók:

Szakmai partnereink:

Előadó partnereink:

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Miért örüljünk, ha sünökkel találkozunk a kertben?

2024.11.22.

A sünök nemcsak aranyosak és békés természetűek, hanem a természet egyensúlyának fenntartásában is fontos szerepük van.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás