Idén 6 helyszínen tartottak szója fajtabemutatót a Magyar Szója szervezésében. A programoknak Újmohács, Bóly, Hédervár, Prügy, Kiszombor és Bak adtak helyet. A helyszíneken mintegy 600 érdeklődő termelő kapott információt a fajtákról és az új jogszabályokról, a nemesítőktől és a forgalmazóktól.

A jogszabályi változásokról és a Nemzeti Fehérjetakarmány programról Dr. Nagy István az FM parlamenti államtitkára, Dr. Gyuricza Csaba a NAIK főigazgatója és Madarász István, az FM osztályvezetője tájékoztatta a rendezvénysorozat résztvevőit.

2018-től nem használható növényvédő szer az EFA-ként elszámolni kívánt másodvetéseken, nitrogénmegkötő kultúrával beültetett, parlagon hagyott területeken, valamint az erdőszél menti hektársávokon.

A szójatermelőket most leginkább a 2018-tól a zöldítéssel összefüggésben a termelő típusú ökológiai jelentőségű területeken (EFA) bevezetendő korlátozás foglalkoztatja. 2018. január 1-jétől ugyanis nem használhatnak növényvédő szert az EFA-ként elszámolni kívánt másodvetéseken, nitrogénmegkötő kultúrával beültetett, parlagon hagyott területeken, valamint az erdőszél menti hektársávokon. Ez várhatóan jelentősen visszaveti majd a legnépszerűbb EFA-elemek mértékét. Az intézkedés a fehérjenövény-termesztést ösztönző programokra is negatív hatással lehet.

Dr. Novák Lászlót, a Magyar Szója Egyesület elnökségi tagját az Agronapló oldal kérdezte.

Szerinte a megoldás a következő:

Az intézkedés nem a támogatás megvonását jelenti, hanem a zöldítés feltételrendszerén szigorít. Amennyiben a termelő képes lesz a vetés előtti, presowing alapgyomirtást követően növényvédő szer nélkül is szóját termeszteni például gyomfésűzéssel és kultivátorozással, akkor a fehérjenövény továbbra is EFA területként lesz nyilvántartható. Erre vannak példák, de úgy gondolom, nagyüzemi táblaméretek mellett ez a termesztéstechnológia nem kivitelezhető. Ezért ennek hatását a termesztési terület alakulásánál is érezni lehet majd. Fontos, hogy a szigorítás csak a vetéstől a betakarításig terjedő időszakra vonatkozik. A presowing és a betakarítás utáni gyomirtást a szabályozás nem zárja ki. A zöldítésnél a legtöbb gazdaság figyelme az alternatív megoldást jelentő zöldtrágyák felé fog irányulni. Ugyan ezeknél a kultúráknál 0,3-as szorzóval lehet majd számolni, de még mindig könnyebb lesz megfelelni az elvárásoknak, mint a tájképi elemekkel.
Milyen lesz a termelői fogadtatás?

A szabályzók szigorítása ellenérzést vált ki a termelőkben. Az intézkedés hatását a pénztárcájukon is meg fogják tapasztalni, mivel magasabb költségű lesz. A magyar vezetés a tárgyalásokon egységes fellépéssel próbált mindent megtenni azért, hogy ez az intézkedés ne léphessen életbe. De a zöldek erősebbnek bizonyultak és az uniós jogszabályok kötelező érvényűek.

A szakértő bízik benne, hogy kevesen pártolnak el a növénytől, mivel az ország érdeke a saját GMO-mentes magyar szója, minél nagyobb mennyiségben. De reálisan nézve a szigorításnak lehet területcsökkentő hatása.

Milyen volt az idei szójaszezon?

Országos szinten nagyok az eltérések a szójákban. Helyenként óriási mennyiségű esők áztatták a szójaföldeket. Az idei évben megtapasztalhattuk, hogy 6-7 napos vízállást is kibír a növény. Máshol viszont az aszály sújtotta az állományokat. Mindenhol gondot jelentett a hőség, egyes virágszinteket teljesen elrúgott a szója, a termékenyülések hiányosak voltak. Voltak olyan területek, ahol a szárazság miatt felszaporodó atkák védekezés nélkül nagymértékben károsították a növényeket. Az eredményeket az országos adatok összesítését követően lehet majd látni.

Mi szól a magyar szója termesztése mellett?

A területalapú és a termeléshez kötött támogatás továbbra is igényelhető. Ez sok más növénnyel szemben előnyöket biztosít. A szójának viszonylag stabil a piaca, kisebbek az áringadozások. A magyar szóját külföldön és belföldön is folyamatosan keresik. Nem maradnak meg készletek, az árualapok biztonságosan eladhatóak. A szójatámogatások keretrendszerében nagy várakozással tekintenek a Nemzeti Fehérjetakarmány Programra. Remélik, hogy a most csökkenő támogatási nagyságrendek később esetleg visszahozhatóak lesznek.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás