Az elmúlt időszakban - amióta drasztikusan megemelkedtek a műtrágyaárak - többször kaptam a kérdést, hogy „mivel tudnám a műtrágyát kiváltani”, „mivel helyettesíthetném a nitrogénműtrágyát, ami nem kerül annyiba”? A válaszom, hogy kiváltképp a nitrogénműtrágyát nem szabad elhagyni a növénytermesztésben. Ugyanis amint tudjuk, a nitrogénnek van az összes tápelem közül a legnagyobb termés- és hajtásnövekedés befolyásoló hatása. Ha ezt az elemet megvonjuk vagy nem a növény szükségleteinek megfelelő mennyiségben juttatjuk ki, akkor minden esetben terméscsökkenéssel kell számolnunk.

Azonban nem csak a nitrogénre kell helyeznünk a hangsúlyt, hanem az egyéb mikro- és makroelem-szükségletet, azok egymásra gyakorolt hatásait is figyelembe kell vennünk. Például a nitrogénműtrágya termésnövelő hatása is annál eredményesebb, minél kedvezőbb a növények többi tápelemmel való ellátottsága.

Hazánk szántóterületein a legnagyobb arányban termesztett növényünk az őszibúza, melynek tápanyag-utánpótlása aktuális kérdés.

Nézzük meg, hogy 1 tonna szemtermés eléréséhez mennyi tápanyagra is van szüksége a búzának:

27kg N, 11kg P2O5, 18kg K2O, 6kg CaO illetve 2kg MgO hatóanyag felvétele szükséges.

Azonban ezeknek a makroelemeknek a kijuttatását nem egy idöben, és nem egyszeri alkalommal kell megtenni.

A növény fejlődési menetét figyelembe véve elvégezzük az őszi alaptrágyázást, mellyel megfelelő kondíciót, feltételeket biztosíthatunk a búza kedvező átteleléséhez.

A tavaszi fejtrágyázás kijuttatásánál már egyre több kérdés merül fel napjaink változó körülményeit (gondolok itt az időjárás hektikusságára, a folyamatosan változó inputanyag és felvásárlási árakra…) figyelembe véve. Mégpedig a szilárd vagy folyékony műtrágyák, valamint a növénykondicionálók, illetve kelátos levéltrágyák használatában, vagy a korábban már említett termésnövelő anyagok mennyiségének csökkentésében.

Folyamatosan növekszik azon gazdaságok száma, akik áttérnek a folyékony műtrágyák több menetben történő kijuttatására, esetleg a szilárd és folyékony műtrágyák váltakozó kijuttatására, illetve növénykondicionálók használatára.

A búza fejtrágyázása mellett fontos gondoskodni azoknak az egyéb tápelemeknek a pótlásáról is, melyet a növény a fejlődése során a talajból nem megfelelő mértékben, vagy egyáltalán nem tud felvenni. Ebben az esetben helyezzük előtérbe a növénykondicionálók, kelátos levéltrágyák, EK-mütrágyák használatát.

Ezeknek a készítményeknek az egyik előnye, hogy általában egyéb növényvédöszerekkel is keverhetőek, ezért nem kell külön egy permetezést beiktatni, így a kijuttatás költségeit nem emelik meg. Valamint ezeket a készítményeket a növények azonnal fel tudják venni, hasznosítani tudják. Egy növényinedv-analízisre alapozva célzottan tudunk akár több elemet is egyszerre kijuttatni.

A növénykondicionálók és levéltrágyák esetében figyeljünk arra, hogy az adott készítmény tartalmazzon kelátokat. A kelátok sajátos szerkezetű fémkomplexek, melyek erős stabilitással rendelkeznek. Ennek hatására gyors és optimális biológiai hatást eredményeznek. A speciális kelátok felvételét az erősen lúgos környezet sem befolyásolja, a növény képes felvenni akár magasabb pH felett is, jól érvényesülnek. Ugyanakkor a semleges vagy savanyú tartományban is kiválóan fejtik ki hatásukat. Nagyon extrém körülmények között is elérhetőek a növény számára.

Az Alphaplant a különböző termékeivel az igényeknek megfelelően segít a gabonák tápanyagellátásában. Növénykondicionálóink különböző összetételben tartalmazzák a búza számára elengedhetetlen tápelemeket huminsavval kiegészítve.

Vegyük sorra az őszibúza számára fontos makro- és mikroelemeket.

A nitrogén tápanyagellátás fontosságát már említettem. Mindamellett, hogy a termés mennyiségét, a hajtásnövekedést szabályozza, a búza esetében jelentősen befolyásolja a sütőipari értékeket. Az Alphaplant termékei között megtalálhatjuk a Zöldpajzsot, illetve az Organit Kondit, mely növénykondicionálók virágzás utáni használatával a fent említett sütőipari értékek is befolyásolhatók.

A foszfort és káliumot a búza esetében összel, alaptrágyaként juttatjuk ki. Azonban ezen elemek fevételére tavasszal is nagy szüksége van a búzának. A foszfor- és kálium-utánpótlás tavasszal is megoldható, mégpedig folyékony formában. Léteznek magas foszfort és káliumot tartalmazó folyékony EK műtrágyák. A foszfor a búzánál a bokrosodást, a kalászt hozó szárak számát, illetve a termés mennyiséget is javítja. Hiánya késlelteti a virágzást, az érést, mely jelentös termésveszteséget von maga után. Mivel a búza esetében a hűvös tavaszi időszak a kritikus fejlődési szakasz, ezért érdemes a foszfor tápanyag-utánpótlását folyékony formában erre az időszakra is betervezni.

A kálium nagymértékben befolyásolja a növények vízfelhasználásának hatékonyságát, a nitrogén-anyagforgalmat. Növeli az aszálytürést, a hideg idöszakot jobban átvészeli a növény. Csökken a bakteriális valamint gombabetegségekkel szembeni fogékonyság.

Az Organit PK, illetve a Biopajzs nagy mennyiségben tartalmazza a fent említett elemeket.

A búza esetében nagy szerepe van a réz- és kénpótlásának. A réz többek között fontos szerepet játszik a légzési anyagcserében, a fehérjeszintézisben valamint a szénhidrát-anyagcsere folyamataiban. A kén növeli a növények biotikus és abiotikus stresszellenálló képességét. A növények ellenállóbbak lesznek a betegségekkel szemben, csökkenthetjük a növényvédő szerek felhasználását. A kén javítja a nitrogénfelvételt is. A kén mivel nem mobilis anyag, ezért a búza idősebb szövetei felöl nem képes a fiatalabbak felé mozogni.

Mindkét elem pótlása levélen keresztül megoldható, a búza azonnal képes felvenni azokat. Ebben nyújt megoldást az Organit Réz+Kén.

A búza fejlődésében nagy szerepet játszik a magnézium. A magnéziumhiány esetén anyagcsere zavarok lépnek fel, lassul a fehérjeképződés, csökken a fotoszintézis aktivitása, valamint lassul a növekedés. A magnézium a klorofill központi eleme. A magnézium-utánpótlás legegyszerűbb módja a levélen keresztüli utánpótlás lombtrágyázás keretein belül.

Organit Magnézium kijuttatásával a magnézium mellett ként, bórt, rezet, cinket és mangánt is kijuttatunk a búza számára.

Huminsavak, fulvosavak szerepe

A búza számára fontos a tavaszi folyamatos tápanyagellátás a bokrosodás idöszakától a zöld, vagy másnéven tejes érés szakaszáig. Nagyon kritikus időszaknak számít a kalászhányás, valamint az az előtti körülbelül két hét. Ez időszakban a tápanyaghiány, valamint a szárazság jelentős termésveszteséget okozhat. Egy erős, egészséges növénynek nagyobb esélye van ezt az időszakot átvészelni. Itt kerülnek előtérbe a huminsavval, fulvosavval rendelkező növénykondicionálók használata. Ugyanis, a növénykondicionálók egy részében a makro- és mikroelemek mellett huminsavak, fulvosavak is megtalálhatók. Ezek együttesen indirekt módon erősítik a növény immunrendszerét, növelik a gyökértömeget, valamint javítják a gyökér regenerálódó képességét. A fulvosavak elősegítik a növényvédő szerek beépülését.

A búza a számára stresszes időszakot könnyebben átvészeli, időt és energiát spórolhatunk a növénynek, az egyenletes fejlődésre, termésképzésre tud koncentrálni.

A huminsavak, fulvosavak szerepe nélkülözhetetlen a növény tápanyag-gazdálkodásában, a mikro- és makroelemek felvételében, felszívódásában. A fulvosavak bármely pH-érték mellett képesek kifejteni hatásukat, felszívódásukat a pH nem befolyásolja.

A búza esetében a virágzás időszakában esetlegesen fellépő fényhiány is magas termésveszteséget okozhat. A fulvosavak növelik a klorofilltartalmat a növényben, ezáltal a fényhiányosabb, fényszegényebb időszakokban is aktivizálja a fotoszintézist.

A HumicQuattro természetes humuszásványból kivont huminsavat, valamint növényi aminosavat és kelatizált mikroelemeket tartalmazó növénykondicionáló készítmény.

A nagy vetésterület, valamint az élelmezési és takarmányozási jelentősége miatt is az őszibúza esetében igenis oda kell figyelnünk a tudatos tápanyagutánpótlásra, mellyel a környezeti terhelés csökkenthető, a termesztés gazdaságossága növelhető, a folyékony lombtrágyák, növénykondícionálók használatával a kritikus időszakokban is beavatkozásra van lehetőség, valamint egy harmonikusabb tápanyagellátást biztosíthatunk a búza számára.

(x)

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás