A paradicsom beltéri termesztése egyszerű, ha a megfelelő fajtát ülteted, van egy napos ablakod, és ismered az összes követelményt. Ez a módja annak, hogy friss, házi paradicsomot kapjon akkor is, ha nincs elég hely a szabadban, vagy nagyon hideg az időjárás. Van azonban egy bökkenő: a paradicsom nem fog olyan termékenyen növekedni, és kisebb méretű marad, mint a szabadban termesztett társai.

A fajta kiválasztása

A fajták közötti elsődleges különbségtétel a determinált és a determinálatlan fajták. A determinált fajták bokrosak és kompaktak. Ezek mindenféle támasz nélkül nőnek, a determinálatlan fajták pedig indetermináltak, indásak, általában nagyok. Bár szinte bármilyen paradicsomfajta termeszthető cserépben, a beltéri paradicsomtermesztésnél a determinált fajtákat kell választani.

A determinálatlan paradicsomoknak több hely kell a termesztéshez, mint a determináltaknak. A törpe determinált paradicsom a legjobb a kompakt helyekre (Fotó: Pixabay)

A termékeny és gyors termés érdekében válasszon cseresznyeparadicsomot!

A determinálatlan paradicsomoknak több hely kell a termesztéshez, mint a determináltaknak. A törpe determinált paradicsom a legjobb a kompakt helyekre.

A Siberia, a Tommy Toe, a Yellow Pear, a Pink Ping Pong és az Silvery Fir Tree néhány örökzöld meghatározhatatlan paradicsom. Néhány determinált hibridet is ültethet, mint például az Orange Pixie Tomato, a Micro Tom, a Totem, a Tiny Tim, a Patio és a Red Robin.

A Micro Tom a legkisebb paradicsomfajta, amely nem haladja meg a 6 hüvelyk magasságot. Akár ablakpárkányon is termeszthető.

A Gold Nugget és a Washington Cherry a determinált cseresznyeparadicsomok közé tartozik. A két legnépszerűbb determinált hibrid a Terenzo Hybrid és a Cherries Jubilee.

Termesztés magról

Miután kiválasztotta a paradicsomfajtákat, vásárolja meg a vetőmagcsomagokat egy kertészeti központban vagy az interneten. A magok elültetéséhez locsoljon egy kis friss vizet a virágföldre vagy a magvető keverékre, hogy nedves legyen. Vegyen egy magvető tálcát, és töltse meg az összes cellát a magkeverékkel. Ültessen el cellánként 2-3 magot 1/4 hüvelyk mélyen. Ha nem állnak rendelkezésre magvető tálcák, használhat konzervdobozokat, tojástartó dobozokat, joghurtos edényeket, vagy készíthet újságpapírból palántanevelő edényeket.

A csírázás elősegítése

A magok csírázása körülbelül 5-10 napot vesz igénybe. A talaj kiszáradásának megakadályozása és a sikeresség növelése érdekében a palántákat műanyag fóliával vagy fedővel takarhatja le. Helyezze a csemetetetálcát vagy -edényt meleg helyre, ahol a hőmérséklet 21-27 C (70-80 F) között van. A palántákat rendszeresen öntözze meg a fedél felemelésével, és öntözés után helyezze vissza.

Átültetés

Figyelje folyamatosan a palántákat, és amikor két pár valódi levél megjelenik, akkor készen állnak az átültetésre. Bármilyen öt gallon méretű, 10 hüvelyk mély edény elegendő lesz a kifejlett növény befogadására.

Az edény mérete azonban teljes mértékben a paradicsomfajtától függ. Ha például olyan törpe fajtát termeszt, mint a Mirco Tom, akkor egy kis, 6 hüvelykes cserépre lesz szüksége. Óvatosan szedje ki a palántát a megfelelő cellából, és lazítsa fel a gyökerekhez tapadó földet. Ültesse a palántát a cserépbe, és bőségesen öntözze meg.

Helyszín

Tartsa a paradicsompalántákat olyan helyen, ahol 6-8 órányi napfényt kapnak. A ház déli fekvésű ablaka bőséges napfényt kap, így a növényt oda helyezheti. Megfelelő napfény hiányában mesterséges fényforrást, például fénycsövet vagy növekedési lámpát is telepíthet.

Öntözés

Soha ne hagyja, hogy a talaj teljesen kiszáradjon, ha paradicsomot termeszt a szabadban. A beltérben azonban legyen óvatos az öntözéssel. Ne öntözze túl, különben a talaj átázik, és vonzza a gyökérrothadást. Öntözés előtt ellenőrizze, hogy a talaj nedves-e, ha az ujját a talajba dugja. Rendszeresen öntözzön, hogy a talaj enyhén nedves maradjon.

Trágyázás

Miután átültette a paradicsomot, két héten belül trágyázzon. Mivel az indeterminált fajták folyamatosan nőnek és termelnek paradicsomot, nagyobb szükségük van a trágyázásra. Havonta kétszeri tápoldatozás elegendő ahhoz, hogy a növény optimális tápanyagokat kapjon. Kiegyensúlyozott folyékony műtrágyával trágyázzon minden második hét után, mielőtt a növény virágzásnak indul. Amint látja a virágokat, kezdje el használni a magas káliumtartalmú műtrágyát.

A determinálatlan paradicsomoknak több hely kell a termesztéshez, mint a determináltaknak. A törpe determinált paradicsom a legjobb a kompakt helyekre (Fotó: Pixabay)

A mesterséges fény kezelése

Amiről a legtöbb kertész elfelejtkezik, amikor mesterséges fényt használ, az a kikapcsolás. Még természetes fényben történő termesztés esetén is szükségük van a növényeknek egy sötét időszakra. Ez az éjszaka, amikor pihenhetnek. Ugyanez a helyzet akkor is, ha paradicsomot termesztünk termesztőfény alatt. A legjobb módszer erre, ha ragaszkodunk a természet ciklusához, és reggel bekapcsoljuk a fényt, majd éjszaka, körülbelül 12-16 óra elteltével ismét kikapcsoljuk. Ha ez túl nagy feladatnak tűnik, mindig van lehetőség időzítő beállítására.

Beporzás

Kültéri környezetben a beporzásról maga a természet gondoskodik a szél, a méhek, a madarak vagy más rovarok mint beporzók segítségével. Beltéren néhány intézkedést kell tennie a beporzás megkönnyítése érdekében. Tartsa az asztali ventilátort alacsony fordulatszámon a paradicsomnövény felé irányítva, hogy megismételje a természetes szél hatását. A virágpor kézzel történő szétosztása a virágokon ecsettel, vattapamaccsal vagy akár kézzel is működik. A virágpor szétosztásához óvatosan megrázhatja vagy megkopogtathatja a szár tövét is.

Kártevők és betegségek

A kártevők miatt nem kell sokat aggódnia, de azért a levéltetveket és az atkákat tartsa szemmel. Betegségek terén a gyökérrothadás jelenthet problémát a túlzott nedvesség miatt.

Betakarítás

A fajtától függően élénk piros, sárga vagy rózsaszín árnyalatúvá váló paradicsom jelzi, hogy készen áll a betakarításra. A szüretre kész paradicsomokat úgy is ellenőrizheti, hogy finoman összenyomja őket. Ha érettek, akkor kissé puhák lesznek. A paradicsom leszedéséhez használhat vágószerszámot, vagy egyszerű csavarintással is leválaszthatja a paradicsomot a száráról.

(Forrás: balconygardenweb.com)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás