A víz olyan természeti erőforrás, melynek mindenki számára elérhetőnek kellene lennie. A közüzemi vízellátási megoldások és a jogszabályok eddig lehetővé tették az iparágak számára, hogy a vízhiányos témát nagyrészt lesöpörjék a radarjukról. Azonban a népesség növekedésével, a gazdasági aktivitás növekedésével és az éghajlatváltozással, amely befolyásolja az időjárási mintákat, már nem engedhetjük meg magunknak édesvízforrásaink túlzott kiaknázását – helyette új, fenntartható gyakorlatokat kell kidolgozni és bevezetni. A Pipelife öntözési megoldásokkal foglalkozó szakértői, Konstantinos Akritanakis és Dusan Jankovic, megosztják a tudásukat az európai mezőgazdaság vízhasználatának jelenlegi helyzetéről és az ágazat jövőjéről alkotott elképzeléseiket.

A víz dilemma: tudunk-e kevesebbet használni és fejlődni egyszerre?

A mezőgazdasági ágazat fejlődése nemcsak a megnövekedett vízfogyasztásért felelős, hanem nagymértékben függ az édesvíz elérhetőségétől is. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség adatai szerint az Európai Unió vízkivételének 24%-áért a mezőgazdasági szektor a felelős. Az öntözést azért alkalmazzák, hogy megvédjék a növényeket a rendszertelen csapadéktól, valamint javítsák a terméshozamot és a betakarítás minőségét.

A mezőgazdasági termékek iránti globális kereslet gyorsan növekszik, és 2028-ra várhatóan 15%-kal nő. Ezzel párhuzamosan az EU megújuló vízkészletei apadnak.

Az öntözési technológiák fejlesztésével és a helyszíni vízgazdálkodással jelentős vízmegtakarítás érhető el – biztosítva a közösségek élelmezésbiztonságát, miközben megvédjük vízforrásainkat a túlzott kitermeléstől. A becslések azt mutatják, hogy a kitermelt vízmennyiség akár 43%-a is megtakarítható lenne a hatékonyabb öntözési rendszerekre és eljárásokra való átállással, a tisztított szennyvíz újrafelhasználásával és a szárazságtűrő növények termesztésével.

Hogyan tehetjük fenntarthatóbbá a mezőgazdaságot?

Tagadhatatlan, hogy az agrárszektor nagyarányú átalakítása az EU-n belül jelentős beruházásokat igényel. Eddig lassú volt a fejlődés.  

Konstantinos Akritanakis, a Pipelife öntözési megoldásaival foglalkozó kutatás-fejlesztési projektmenedzser kifejti: „Az olyan országokban, mint Szerbia, Görögország, Bulgária és mások, amelyek ki vannak téve a vízhiánynak, a víz még mindig megfizethető. “Jelenleg sokkal olcsóbb egy kutat fúrni, mint a víz újrafelhasználását szolgáló rendszerbe fektetni. Ezért a gazdálkodók szívesebben fúrnak kutakat vagy más közeli vízforrást használnak, ami minimális költségekkel járna.”

A Pipelife évek óta fejleszt és népszerűsít olyan megoldásokat, amelyek csökkentik a vízfogyasztást, mint például a szennyvízkezelés, a mikroöntözés és az esővíz összegyűjtése. Folyamatban van a kutatás, hogyan lehetne kombinálni és adaptálni ezeket a megoldásokat a mezőgazdaság számára, miközben minimalizálják a gazdálkodók költségeit.  

Az esővíz-gyűjtés szélesebb körű alkalmazása az egyik lehetőség, különösen azokban a régiókban, ahol az intenzív csapadékos időszakokat aszályos időszakok követik.

Dusan Jankovic, a Pipelife öntözőrendszerekkel foglalkozó üzletfejlesztési igazgatója így nyilatkozott: „Növekedett azon projektek száma, ahol a Pipelife visszatartó és csillapító rekeszrendszereit például esővíz összegyűjtésére használják a tetőről lakástulajdonosok.  Ezt követően a tárolt vizet az udvar vagy a kert öntözésére használják. Nagyon jó visszajelzéseket kaptunk ügyfeleinktől, és hasonló víz-újrafelhasználási rendszereken dolgozunk, amelyeket a mezőgazdaságban üvegházakban és szántóföldeken alkalmazhatunk.”

Mezőgazdasági és vízügyi kezdeményezések: várható változások

Az Európai Auditorok által 2021-ben készített jelentés feltárta, hogy az öntözési projektekre nyújtott uniós finanszírozás jelenleg gyenge biztosítékokkal rendelkezik a nem fenntartható vízhasználat ellen. Ezenkívül a vidékfejlesztési programok ritkán támogatták a vízvisszatartási intézkedéseket és a víz újrafelhasználási infrastruktúráját.

A helyzet azonban valószínűleg változni fog, mivel a jövőben gyakoribb aszályok várhatók – különösen Dél- és Délnyugat-Európában.

“Változások következnek. A víz drágább lesz, mint ma, a kutak fúrása pedig azért, mert a talajvízszint évről évre süllyed. Emellett a kutak szivattyúi és egyéb berendezések is drágábbak lesznek. Ezért a víz-újrafelhasználási rendszerekbe való befektetés vonzóbbá fog válni” – mondja Jankovic.

Egyrészt a jövőben várhatóan bevezetik a mezőgazdasági vízhasználat díját és/vagy a vízvédelmi szabályok be nem tartása miatti szankciókat. Másrészt a fenntartható mezőgazdasági vízhasználatot célzó beruházások átfogóbb pénzügyi támogatása és az erőforrás-takarékos gyakorlatok átvétele is várható. Ezért kulcsfontosságú a gazdálkodók tájékoztatása és támogatása a rendelkezésre álló új technológiák adaptálásában.

„Olyan megoldásokat alkothatunk, amelyek gondoskodnak a szántóföldi vízelvezetésről, az esővízgyűjtésről és a víz újrafelhasználásáról víztakarékos precíziós öntözési módszerekkel kombinálva. Üvegházakhoz is tervezhetünk tetőtéri esővízgyűjtő rendszereket, amelyek a felesleges vizet egy földalatti víztároló rendszerbe vezetik későbbi felhasználás céljából. Számításaink szerint így akár az öntözéshez szükséges víz 50%-át is meg lehetne takarítani” – kommentálja Akritanakis. "Tisztában vagyunk vele, hogy ez a jövő rendszere, de azzal is tisztában vagyunk, hogy a változást már ma el kell kezdeni."

(x)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás