Miután megújult a Magyar Charolais Tenyésztők Egyesületének vezetése, első dolguk volt, hogy felmérjék a tenyészeteikben lévő tenyészbikák állapotát. A vizsgálatok elvégzése hasznos volt, sok olyan dologra is rávilágított, amelyre minden húsmarha tartónak oda kell figyelnie.

Sokszor egy sikertelen vemhesülést hajlamosak a gazdák a tehenek számlájára írni, pedig a bika is épp annyira lehet felelős, mint a tehén. A tenyészbikák megfigyelésére, vizsgálatára (még az Állattenyésztési Törvényben előírt félévenkénti tasakváladéki vizsgálatot sem végzik el) is kevesebb figyelmet fordítanak a tenyésztők, pedig egy andrológiai (sperma) vizsgálattal érdekes dolgokra is fény derülhet – így történt ez most a Magyar Charolais Tenyésztők Egyesületének tenyészeteiben is. Jelentős egyesületi támogatással a tenyésztőknél elvégeztették a tasakváladéki vizsgálaton felül a spermavizsgálatot is.

A vizsgált tenyészbikák 20 százaléka esetében a sperma életképessége, azok száma és aránya nem ütötte meg azt a minőségi mértéket, ami optimális esetben elvárható. Az ilyen eltéréseknek több oka is lehet.

Fedeztetés, vagy akár a napi rutin közben is érheti sérülés a bikák heréit ütődés, taposás által.  Az ilyen fajtájú sérülések szabad szemmel nem feltétlenül láthatóak, mégis, akár maradandó problémát is okozhatnak az érintett jószág spermiogenezisében.

Nem mindig a tehén a hibás, ha nem jön össze a vemhesülés (A fotó illusztráció!)
 

A sérülések mellett a másik okozója lehet a hímivarsejt-képzési zavaroknak a testhőmérséklet megemelkedése. A herék azért helyezkednek el a testen kívül, hogy hőmérsékletük a testhőnél legalább 4 celsius fokkal alacsonyabb legyen, így biztosítható a zavartalan spermiumképződés. Lázas állapot esetén azonban a herezacskóban is emelkedik a testhőmérséklet és a tartósan magas hőmérséklet átmenetileg, de akár tartósan is károsíthatja az érintett bika nemzőképességét.

Fontos felhívni a figyelmet arra, hogy ezek a problémák nem csak a charolais bikáknál, hanem minden egyes húshasznú bikánál előfordulhatnak. Épp ezért fontos, hogy minden gazda kiemelt figyelmet fordítson a bikáira, legyen szó magyar tarkáról, vagy éppen az említett charolais fajtáról.

Érdekesség, hogy amerikai tenyésztők és szakemberek szerint a fedeztetés első 21 napjában a tehenek 61 százalékának termékenyülnie kell ahhoz, hogy a ciklusból ne essen ki az állomány nagy része – írja a magyarmezogazdasag.hu. Amennyiben ez az érték nem teljesül, ki kell vizsgálni, mi okozza a problémát és sok esetben ilyenkor a hiba a tenyészbikák körül keresendő.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás