Minden negyedik elpusztult a kezelés után
Szakemberek egy része szerint a neonikotinoid hatóanyagok miatt pusztulnak egyre nagyobb mértékben a méhek, ezt azonban sokan nem hiszik el. Hogy kiderüljön, kinek van igaza, sosem látott méretű szántóföldi kísérletet végeztek el kutatók, melyben hazánk is részt vett.
A kísérlet összesen 2000 hektáron zajlott és 2 évig tartott. A tesztek során azt próbálták alátámasztani, hogy a neonikotinoid szerek károsan befolyásolják a méhek szaporodási képességét. Hazánk is részt vett a kísérletben és azt tapasztalták, hogy a kezelést követő tavaszra 24 százalékos csökkenés mutatkozott a méhkolóniák létszámában.
Angliában is hasonlóan alakultak az eredmények, Németországban azonban nem regisztráltak méhpusztulást. A kutatók szerint a kirívó német eredmény oka, hogy Németországban jóval szélesebb az alternatív táplálékok palettája, mint például Magyarországon. Továbbá a méhkolóniák általános egészségügyi állapota is jobb volt, mint hazánkban.
Hirdetés
A kapott adatokból a vegyipari vállalatok a következő következtetéseket vonták le: a szerek méhekre gyakorolt hatása nagyban függ azok egészségi állapotától. Az sem mindegy, hogy a kezelt területek körül milyen mértékű a növényállomány diverzitása.
Felelősségteljes használat esetén viszont a szakértők szerint továbbra sem veszélyesek a neonikotinoidok az élővilágra, így a méhekre sem.
A mostani vizsgálat úgy tűnik, a vegyipari cégek igazát bizonyíthatja. Ők ugyanis eddig mindig azt hangoztatták, hogy a neonikotinoid szereket veszélyesnek ítélő tesztek laboratóriumi körülmények között készültek el, nem élesben a földeken. Most viszont 3 ország 33 helyszínén zajlottak a szántóföldi kísérletek.
Azért végeznek ilyen alapos vizsgálatokat a hatóanyaggal kapcsolatban, mert annak teljes betiltása drasztikus mértékben vetné vissza a termésátlagokat, katasztrofális hatással lenne az uniós gazdálkodásra, sokkal kevesebben termesztenének például repcét.
És ez nem csak feltevés. A neonikotinoid hatóanyagú szerek 2013 óta tartó részleges tiltása óta 10 százalékos visszaesés történt az olajos növények uniós termőterületében. A gazdák költségei megemelkedtek, hiszen többet kell permetezniük a hatékony védekezés érdekében, a bevételeik pedig csökkentek, mert nem létezik olyan alternatív haszonnövény, amelyet hasonló gazdaságossággal termeszthetnének a repce helyett – írja az agrarszektor.hu
Hazánkban a méhpusztulások mindössze 1-4 százaléka vezethető vissza a növényvédő szerekre. A pusztulások okát rendszerint a helytelen felhasználás okozta. Sok esetben fordult elő ugyanis, hogy több, méhekre nem veszélyes szert kombináltak és a szerek kölcsönhatása okozta a problémát. Látható tehát, hogy nem mindig a szerek, hanem a figyelmetlen gazdálkodók okozzák a problémát.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés