Minden növénytermesztő ”használ” Trichodermát - de egyre többen tudatosan alkalmazzák is
Talán meglepő, de minden növénytermesztő használja a Trichodermákat, hisz a vetésváltást jelentős részben a talajokban természetes módon jelen lévő Trichoderma fajok teszik lehetővé, amelyek mennyisége, koncentrációja nagyban befolyásolja hatékonyságukat.
Korábban nagy vonalakban áttekintettük a kémiai eljárások visszaszorítására, az alternatív növényvédelmi megoldások szorgalmazására irányuló EU szabályozás várható és esetleges hatásait, a Trichoderma gombák nyújtotta előnyöket, alkalmazásuk által realizálható hozamnövekedést , minőség- és termésbiztonság javulást. Jelen írásunkban részben emlékeztetve, részben további információkkal szolgálva kívánjuk ismertebbé, elfogadottabbá tenni ezt a környezetbarát, komplex és meggyőző hatékonyságú technológiai elemet.
A Trichoderma megvédi a növényeket a talajból támadó kórokozók ellen (1. és 2. kép). Termesztett növényeinken felszaporodó bizonyos kórokozó gombák kitartóképletei akár egy-két évtizedig is jól ellennének a talajban, és amikor ismét fogékony gazdanövényt termesztünk, akkor a kórokozók tovább szaporodnának és újult erővel károsítanának. Ezt az öngerjesztő folyamatot akadályozzák meg a talajban természetes módon jelen lévő Trichodermák azáltal, hogy a kórokozó gombák visszaszorításával néhány év alatt azok mennyiségét elviselhető szintre csökkentik, így lehetővé téve például a szklerotínia érzékeny kultúrák vetésforgóban történő mielőbbi visszatérését.
Hirdetés
A nagyarányú Trichoderma jelenlét a talajban sokféle pozitív hatást gyakorol a kultúrnövényre. A Trichoderma kezelés hatására a növény első pillanatban ”megrémül” a sok gomba-spórától, és beindítja az indukált szisztemikus rezisztencia (ISR) védekezési folyamatát. Ez energiát igényel a növénytől, mint amikor az ember elkezd kocogni vagy konditerembe járni, viszont a növény ellenállóbb lesz mindenféle abiotikus- és biotikus stresszhatással szemben. Az ISR nyújtotta védettség a növény élete során megmarad, és számszerűsítve szinte mindig produkálja a legalább 40%-os hatékonyságot, akár fagy, akár rovarkártevők ellen, vagyis közel felére csökkenti a stresszfaktorok okozta káros hatásokat.
A Trichoderma szimbiózisban él a növény gyökereivel. Gombafonalai benőnek a gyökér epidermisz sejtjei közé, feltárja az ásványi és biológiai úton kötött foszfort a talajban, hormontermelésével serkenti a gyökerek növekedését, a gazdanövény gén aktiválásán keresztül fokozza a növény nitrogén felhasználási hatékonyságát.
A növény nélküli tarlóra kijuttatott Trichoderma elindítja a szármaradványok bontását. Ha nem juttatunk ki Trichodermát a tarlóra, a táblán jelenlévő Fusarium, Aspergillus vagy Penicillium fajok kezdik meg elsősorban a szármaradványok bontását, és ezek – azaz a kultúrnövény számára patogén mikroszervezetek - erősödnek meg a növényi maradványok energiájából.
A Trichoderma alkalmazás termésnövelő hatása önmagában – az esetek túlnyomó többségében - legalább tízezer forintos nagyságrendű hasznot hajt hektáronként, a készítmény és a kijuttatás költségén felül. Ennél azonban fontosabb, hogy a Trichoderma kezelés hatására jelentősen nő a termelésbiztonság. A Trichoderma kijuttatásával ”immunizált”, vitális növények esetében a növényvédelmi kezelések sürgőssége és gyakorisága is csökkenhet. A Trichoderma alkalmazás további haszna a termés minőségi paramétereinek javulása. Kukoricánál és búzánál a Trichoderma kezelés például alacsonyabb Fusarium toxin tartalmat eredményez.
A mikrobiológiai készítmények lényege, hogy a természetből emelünk ki egy mikroszervezetet (hatóanyagot), aminek felszaporítása után azt visszajuttatjuk a természetes környezetébe, ahol hasznot hajt nekünk. A globalizáció ”mellékhatásaként” azonban ez az egyszerű folyamat könnyen kifordulhat a helyes útból és akár veszélyessé is válhat. Ha a szelektált mikroorganizmus nem a mi földrajzi régiónkból származik, hanem amerikai, ausztrál vagy kínai Trichodermáról van szó, a másik kontinensen izolált mikroorganizmus akár katasztrofális hatással is lehet a talajunkra.
A jó Trichoderma készítmények egyszerű, azonnal megtérülő lehetőséget nyújtanak a fenntartható növénytermesztés felé történő elmozdulásra. A Trichoderma alkalmazás növeli a műtrágyák hasznosulását és a növényvédő szerek hatékonyságát. Ez a gazdasági megtérülés szempontjából nagyobb terméseredményt és jobb beltartalmi értékeket jelent, a környezetvédelem és a fenntartható termelés szempontjából pedig teljes szinkronban van az európai növénytermesztési gyakorlatban zajló paradigmaváltással. Használjon mindenki Trichodermát!
Az IKR Agrár Kft. és a Biovéd 2005 Kft. az elmúlt év nyarán vette fel a kapcsolatot abból a célból, hogy a szántóföldi és kertészeti növénytermesztői kör számára hazai talajból származó, hatékony és gazdaságos Trichoderma készítménnyel lépjen piacra. Az együttműködés eredménye az IKR Agrár Kft. kizárólagos forgalmazásában elérhető Hi Spore, amely a Trichoderma asperellum gomba T1 törzsét 10 m/m %-ban tartalmazó mikrobiológiai készítmény (3., 4. és 5. kép). Felhasználási területe széleskörű, de kiemelten a szklerotínia érzékeny (napraforgó, repce, borsó, gyökérzöldségek stb.), valamint a fuzárium fogékony (kalászosok, kukorica) kultúrákban van jelentősége. Kijuttatás időzítése szempontjából is rugalmas: a vetőágy előkészítésétől a gyomirtó állománykezelésekig tág időintervallum áll rendelkezésre.
Egy Pécs-Reménypusztán 2020 őszén beállított repce kísérletben a Hi Spore kezelés közvetlen mennyiségi és minőségi javulást eredményezett (1. ábra). Az eredményekből látható, hogy az egyszeri őszi kezelésnek köszönhetően, a jelenlegi repce terményár mellett, a + 104 kg termés is mintegy duplája a többlet ráfordításnak. A megismételt tavaszi kijuttatással pedig – ebben a kísérletben, 1 ha –ra számítva – 340 kg többlettermést lehetett realizálni.
Idén tavasszal, egyéb Trichoderma termékek mellett, a Hi Spore is szép számban, több ezer hektáron talált vevőre. Kaiser István, 230 hektáron gazdálkodó, szántóföldi és kertészeti kultúrákat termesztő dunaszentgyörgyi termelő, aki évek óta alkalmaz Trichoderma készítményt, meg van győződve e technológia termésnövelő, minőségjavító és kondicionáló hatásáról. Idén tavasszal a teljes területén alkalmazott trichodermás kezelést, amelynek háromnegyede – költséghatékonyságának köszönhetően – a Hi Spore volt. Elmondása szerint a ”Szia spóra” teljes mértékben hozta azt a hatást és eredményt, amelyet a korábban alkalmazott - akkoriban piacvezető - készítmény.
Érdekli a Hi Spore mikrobiológiai készítményük? Tudjon meg róla többet prospektusunkból és aktuális ajánlatainkért keresse az IKR Agrár területileg illetékes kollégáit: https://ikragrar.hu/kapcsolat
Horváth András
IKR Agrár Kft.
www.ikragrar.hu
Dr. Bohár Gyula
Biovéd 2005 Kft.
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés