Talán meglepő, de minden növénytermesztő használja a Trichodermákat, hisz a vetésváltást jelentős részben a talajokban természetes módon jelen lévő Trichoderma fajok teszik lehetővé, amelyek mennyisége, koncentrációja nagyban befolyásolja hatékonyságukat.

Korábban nagy vonalakban áttekintettük a kémiai eljárások visszaszorítására, az alternatív növényvédelmi megoldások szorgalmazására irányuló EU szabályozás várható és esetleges hatásait, a Trichoderma gombák nyújtotta előnyöket, alkalmazásuk által realizálható hozamnövekedést , minőség- és termésbiztonság javulást. Jelen írásunkban részben emlékeztetve, részben további információkkal szolgálva kívánjuk ismertebbé, elfogadottabbá tenni ezt a környezetbarát, komplex és meggyőző hatékonyságú technológiai elemet.

A Trichoderma megvédi a növényeket a talajból támadó kórokozók ellen (1. és 2. kép). Termesztett növényeinken felszaporodó bizonyos kórokozó gombák kitartóképletei akár egy-két évtizedig is jól ellennének a talajban, és amikor ismét fogékony gazdanövényt termesztünk, akkor a kórokozók tovább szaporodnának és újult erővel károsítanának. Ezt az öngerjesztő folyamatot akadályozzák meg a talajban természetes módon jelen lévő Trichodermák azáltal, hogy a kórokozó gombák visszaszorításával néhány év alatt azok mennyiségét elviselhető szintre csökkentik, így lehetővé téve például a szklerotínia érzékeny kultúrák vetésforgóban történő mielőbbi visszatérését.

1. kép: Trichoderma asperellum és Sclerotinia sclerotiorum kórokozó telep viselkedésének vizsgálata Petri csészében. Első menet: a telepek találkoztak.
2. kép: Trichoderma asperellum és Sclerotinia sclerotiorum kórokozó telep viselkedésének vizsgálata Petri csészében. Második menet: a Trichoderma lehengerli a Sclerotiniát.

A nagyarányú Trichoderma jelenlét a talajban sokféle pozitív hatást gyakorol a kultúrnövényre. A Trichoderma kezelés hatására a növény első pillanatban ”megrémül” a sok gomba-spórától, és beindítja az indukált szisztemikus rezisztencia (ISR) védekezési folyamatát. Ez energiát igényel a növénytől, mint amikor az ember elkezd kocogni vagy konditerembe járni, viszont a növény ellenállóbb lesz mindenféle abiotikus- és biotikus stresszhatással szemben. Az ISR nyújtotta védettség a növény élete során megmarad, és számszerűsítve szinte mindig produkálja a legalább 40%-os hatékonyságot, akár fagy, akár rovarkártevők ellen, vagyis közel felére csökkenti a stresszfaktorok okozta káros hatásokat.

A Trichoderma szimbiózisban él a növény gyökereivel. Gombafonalai benőnek a gyökér epidermisz sejtjei közé, feltárja az ásványi és biológiai úton kötött foszfort a talajban, hormontermelésével serkenti a gyökerek növekedését, a gazdanövény gén aktiválásán keresztül fokozza a növény nitrogén felhasználási hatékonyságát.

A növény nélküli tarlóra kijuttatott Trichoderma elindítja a szármaradványok bontását. Ha nem juttatunk ki Trichodermát a tarlóra, a táblán jelenlévő Fusarium, Aspergillus vagy Penicillium fajok kezdik meg elsősorban a szármaradványok bontását, és ezek – azaz a kultúrnövény számára patogén mikroszervezetek - erősödnek meg a növényi maradványok energiájából.

A Trichoderma alkalmazás termésnövelő hatása önmagában – az esetek túlnyomó többségében - legalább tízezer forintos nagyságrendű hasznot hajt hektáronként, a készítmény és a kijuttatás költségén felül. Ennél azonban fontosabb, hogy a Trichoderma kezelés hatására jelentősen nő a termelésbiztonság. A Trichoderma kijuttatásával ”immunizált”, vitális növények esetében a növényvédelmi kezelések sürgőssége és gyakorisága is csökkenhet. A Trichoderma alkalmazás további haszna a termés minőségi paramétereinek javulása. Kukoricánál és búzánál a Trichoderma kezelés például alacsonyabb Fusarium toxin tartalmat eredményez.

A mikrobiológiai készítmények lényege, hogy a természetből emelünk ki egy mikroszervezetet (hatóanyagot), aminek felszaporítása után azt visszajuttatjuk a természetes környezetébe, ahol hasznot hajt nekünk. A globalizáció ”mellékhatásaként” azonban ez az egyszerű folyamat könnyen kifordulhat a helyes útból és akár veszélyessé is válhat. Ha a szelektált mikroorganizmus nem a mi földrajzi régiónkból származik, hanem amerikai, ausztrál vagy kínai Trichodermáról van szó, a másik kontinensen izolált mikroorganizmus akár katasztrofális hatással is lehet a talajunkra.

3. kép: Trichoderma asperellum T1 törzs, spóratartók és néhány spóra
4. kép: Trichoderma telepek Petri csészében; telepképző egységszám meghatározása hígítási sorral, szélesztéses módszerrel

A jó Trichoderma készítmények egyszerű, azonnal megtérülő lehetőséget nyújtanak a fenntartható növénytermesztés felé történő elmozdulásra. A Trichoderma alkalmazás növeli a műtrágyák hasznosulását és a növényvédő szerek hatékonyságát. Ez a gazdasági megtérülés szempontjából nagyobb terméseredményt és jobb beltartalmi értékeket jelent, a környezetvédelem és a fenntartható termelés szempontjából pedig teljes szinkronban van az európai növénytermesztési gyakorlatban zajló paradigmaváltással. Használjon mindenki Trichodermát!

Az IKR Agrár Kft. és a Biovéd 2005 Kft. az elmúlt év nyarán vette fel a kapcsolatot abból a célból, hogy a szántóföldi és kertészeti növénytermesztői kör számára hazai talajból származó, hatékony és gazdaságos Trichoderma készítménnyel lépjen piacra. Az együttműködés eredménye az IKR Agrár Kft. kizárólagos forgalmazásában elérhető Hi Spore, amely a Trichoderma asperellum gomba T1 törzsét 10 m/m %-ban tartalmazó mikrobiológiai készítmény (3., 4. és 5. kép). Felhasználási területe széleskörű, de kiemelten a szklerotínia érzékeny (napraforgó, repce, borsó, gyökérzöldségek stb.), valamint a fuzárium fogékony (kalászosok, kukorica) kultúrákban van jelentősége. Kijuttatás időzítése szempontjából is rugalmas: a vetőágy előkészítésétől a gyomirtó állománykezelésekig tág időintervallum áll rendelkezésre.

Hi Spore 10-kg-os kiszerelésben

Egy Pécs-Reménypusztán 2020 őszén beállított repce kísérletben a Hi Spore kezelés közvetlen mennyiségi és minőségi javulást eredményezett (1. ábra). Az eredményekből látható, hogy az egyszeri őszi kezelésnek köszönhetően, a jelenlegi repce terményár mellett, a + 104 kg termés is mintegy duplája a többlet ráfordításnak. A megismételt tavaszi kijuttatással pedig – ebben a kísérletben, 1 ha –ra számítva – 340 kg többlettermést lehetett realizálni.

1. ábra: Őszi káposztarepce kísérlet, a Hi Spore dózisa 1,0 kg/ha

Idén tavasszal, egyéb Trichoderma termékek mellett, a Hi Spore is szép számban, több ezer hektáron talált vevőre. Kaiser István, 230 hektáron gazdálkodó, szántóföldi és kertészeti kultúrákat termesztő dunaszentgyörgyi termelő, aki évek óta alkalmaz Trichoderma készítményt, meg van győződve e technológia termésnövelő, minőségjavító és kondicionáló hatásáról. Idén tavasszal a teljes területén alkalmazott trichodermás kezelést, amelynek háromnegyede – költséghatékonyságának köszönhetően – a Hi Spore volt. Elmondása szerint a ”Szia spóra” teljes mértékben hozta azt a hatást és eredményt, amelyet a korábban alkalmazott - akkoriban piacvezető - készítmény.

Érdekli a Hi Spore mikrobiológiai készítményük? Tudjon meg róla többet prospektusunkból és aktuális ajánlatainkért keresse az IKR Agrár területileg illetékes kollégáit: https://ikragrar.hu/kapcsolat

Horváth András
IKR Agrár Kft.
www.ikragrar.hu

Dr. Bohár Gyula
Biovéd 2005 Kft.

(x)

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás