A hollandiai Wageningeni Egyetemen az Autonomous Greenhouse Challenge nevű versenyen vizsgálták a mesterséges intelligencia felhasználási lehetőségeit a beltéri kertészeti kultúrákban. Összemérték a mesterséges intelligencia lehetőségeit a hagyományosan működő üvegházakkal, ezúttal az uborkatermesztés területén. Az élelmiszertermelés hatékonyságának növelése egyre égetőbb probléma, az egyik megoldás a vertikális gazdaságok kialakítása lehet, ahol a megfelelő épületek belsejében, emeletes elrendezésben termelik a növényeket – lehetőség szerint az automatizáció, a dolgok internete (Internet of Things) és az öntanuló gépi algoritmusok előnyeit is kihasználva a minél nagyobb hatékonyság érdekében.
Az uborkatermesztés versenyében a mesterséges intelligencia vitte a prímet
A Bitport.hu portál anyagát szemléztük, amelyben leírták, hogy a 2014-ben létrehozott Tencent Exploration Team a kínai Tencent stratégiai befektetésekkel foglalkozó egysége, amely pénzt fektet az ígéretesnek látszó, jellemzően globális problémák megoldását kutató startup cégekbe és projektekbe. A rövidebb formában TenX néven hivatkozott csoport legutóbb azzal került be a hírekbe, hogy a Wageningeni Egyetemen egy Autonomous Greenhouse Challenge nevű verseny keretei között vizsgálta a mesterséges intelligencia felhasználási lehetőségeit a beltéri kertészeti kultúrákban.
A mesterséges intelligencia teljesített a legjobban az uborkatermesztés területén
A hollandiai intézményben 2018. augusztus 27. és december 7. között rendezték meg a kísérletet, amelynek keretei között a résztvevő csapatoknak egy-egy üvegházban, teljesen automatizált és távolról irányított módon kellett uborkát termeszteniük. Az erre a célra alkalmazott modelleket és gépi tanuló algoritmusokat a társaságok által telepített kamerák és szenzorok segítették az adatok begyűjtésében, amelyek segítségével menet közben módosíthatták a növényeket ellátó rendszerek különböző beállításait. A verseny 4 közreműködője a Tencent, a Microsoft és az Intel egyetemi hallgatókkal kiegészített csapata volt, illetve egy negyedik csoport, amely holland mezőgazdasági szakemberekből állt, és a melegházakban jelenleg is használt módszereket volt hivatott szembeállítani a technológiavezérelt megoldásokkal. A helyszínen dolgozó segítők csak az olyan esetekben léphettek közbe, mint amilyen a termés tényleges szüretelése. Az öntözést, a megvilágítást, a hőmérsékletet az MI-támogatott rendszerek szabályozták. [embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=Y4n2LWpjLG0[/embedyt] A versenyt végül a Microsoft dán és holland egyetemistákkal megerősített, Sonoma nevű csapata nyerte meg, amely nem csak a leggazdaságosabb módon irányította a termelést, de egyedüliként sikerült négyzetméterenként 50 kilogramm fölé vinni a megtermelt uborka mennyiségét. A csapat a fenntarthatóságot értékelő pontszámban is az élen végzett, bár a négy versenyző között a humán szakemberekből álló egység használta fel a legkevesebb energiát az adott mennyiségű termés előállításához.
Uborkatermesztés mesterséges intelligenciával - a győztes a Sonoma csapat - Fotó: Wageningen University and Research
Így szerepeltek a csapatok
A második helyet a Tencent és a Kínai Agrártudományi Akadémia diákjai (iGrow) szerezték meg, akik a bírálók szerint a legjobb MI-stratégiát dolgozták ki – a robusztus MI-modellek egyébként ugyanúgy a versenyt eldöntő tényezők közé számítottak, mint a növények állapota vagy az energiahatékonyság. Az Intel és a Mexikói Autonóm Nemzeti Egyetem csapata, a Deep Green a megtermelt zöldség mennyiségét és az összesített pontozást nézve is csak a negyedik helyre jött be, a holland Delphy és AgroEnergy nevű mezőgazdasági vállalatok munkatársaiból álló brigád mögé.
A Wageningeni Egyetem a versennyel kapcsolatos közleménye kiemeli, hogy egy limitált kísérletről volt szó, és az üvegházakon kívül továbbra is rengeteg olyan feladat maradt, amelyekhez nélkülözhetetlen az emberi munkaerő és a szakértelem.
A cikk szerint a 3 millió hektáros területével Kínában működik a világ legtöbb üvegháza, Európában pedig Spanyolország, Olaszország, Franciaország és Hollandia külön-külön is a globális top 10-ben foglal helyet. A beltéri növénytermesztés az elmúlt években pedig egyre inkább magára vonja a nagy technológiai vállalatok figyelmét, és a befektetők is egyre gyakrabban támogatnak ilyen projekteket. A verseny részleteiről itt olvashat bővebben.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás