A glifozát tartalmú növényvédő szerek használata körül már évek óta vita zajlik. Van, aki szerint az emberiségre is veszélyes ez a hatóanyag, sokan azonban a sikeres gyomirtás kulcsaként tekintenek a vegyszerre. Egy biztos: ha év végén betiltják a hatóanyagot, nehezebbé válik a munka a földeken.

Az Európai Unióban tavaly robbant ki a vita a glifozátról. Ugyan az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság alaptalannak vélte az ellene felhozott vádakat, az Európai Bizottság átmeneti intézkedésként a humánegészségügyi kockázatok miatt nemkívánatosnak minősített minden olyan készítményt, amely polietoxilált faggyúamin segédanyagot tartalmaz.

Az intézkedés hatására a Nébih hazánkban 24 termék engedélyét vonta vissza. Ezeket a termékeket még 2017. május 31-ig adhatják el a kereskedők, a végfelhasználók pedig november 30-ig alkalmazhatják. A többi 35 készítmény a végleges döntésig forgalomban maradhat.

A glifozát nélkül nem lesz egyszerű többé a gyomirtás
 

Az ügynek azonban ennyivel még nincs vége. Végleges, többségi döntést kell hozniuk a tagállamoknak a glifozát használatával kapcsolatban. Nagy segítség lehet a vita eldöntésében az Európai Vegyianyag Ügynökség véleményének, de ha ez sem segít, az Európai Bizottság önhatalmúlag is pontot tehet az ügy végére. A növénytermesztők szerint a legrosszabb forgatókönyv az lehet, ha végleg betiltják a hatóanyag használatát. Ebben az esetben ugyanis minden, glifozát tartalmú vegyszert tilos lesz használni, amely komoly nehézségeket okozhat a számukra.

Az MTI információi szerint ugyanis a glifozát több veszélyes gyom – például parlagfű - irtásában elengedhetetlennek számít. Régóta ismert és széles körben alkalmazott gyomirtó, amelyet GMO-mentes mezőgazdaságokban - így Magyarországon is - többnyire olyan esetekben alkalmaznak, amikor elkerülhető a kultúrnövénnyel való érintkezés. A hivatal kimutatása szerint 2015-ben glifozát hatóanyagból 1423 tonnát használtak fel Magyarországon - ebből 666 tonna volt a kivont készítmények forgalma -, míg 2010-ben még csak 780 tonna volt az országos felhasználás.

A glifozátkészítmények évek óta a legnagyobb mennyiségben forgalmazott növényvédők világszerte - írta a Központi Statisztikai Hivatal egy tavaly kiadott elemzésben. Hozzátették: a növényvédő szerek felhasználásából eredő egészségügyi kockázat csökkentése az Európai Unió fontos célkitűzése.

További híreink

Győzött a globális nyomás: Az EU kénytelen volt elhalasztani a kritikus törvényt

2024.10.03.

Az erdőirtásról szóló törvény végrehajtását egy évvel elhalasztják, mivel a globális partnerek és az érintett ipari szereplők arra hivatkoztak, hogy nincsenek megfelelően felkészülve a jogszabály időbeni alkalmazására.

A puszpáng, azaz a buxus ültetése és gondozása: praktikus tippek nemcsak kezdő kertészeknek

2024.10.03.

A puszpáng (Buxus) az egyik legkedveltebb örökzöld növény a kertekben. Sűrű, kompakt növekedése miatt tökéletes választás sövényekhez, ágyások szegélyezéséhez vagy alakra metszett dísznövényként. Bár ellenálló növényről van szó, megfelelő gondozást igényel, különösen, ha az éghajlat változásaira érzékeny fajtáról van szó.

Hogyan előzhetjük meg vagy kezelhetjük a tőgygyulladást a tejelő teheneknél?

2024.10.03.

A tőgygyulladás (masztitisz) az egyik leggyakoribb betegség a tejelő tehenek körében, amely jelentős gazdasági veszteséget okoz a tejtermelőknek. A gyulladás a tőgy tejmirigyeit támadja meg, fájdalmat okoz az állatnak, és csökkenti a tej mennyiségét, valamint annak minőségét is.

Akár 85%-os támogatás kisüzemeknek 10 millió forintig

2024.10.03.

Elindult a mezőgazdasági kisüzemek régóta várt beruházási támogatása (KAP-RD09a-1-24), amely 2025 elejétől igényelhető, akár 10 millió forint vissza nem térítendő támogatással.

Évente 160 milliárd plusz a magyar agráriumban? Nézze meg, hogyan profitálhat belőle!

2024.10.03.

A vidékfejlesztési beruházások révén 2026-2027-től az agrárágazat jövedelme évente akár 160 milliárd forinttal is növekedhet, ami 10-15%-os bővülést jelentene. A beruházási kedv az év eleje óta erősödött, a bank felmérése szerint a 300 millió forintnál nagyobb árbevételű ügyfelek 70%-a tervezi fejlesztési projektjeit 2024-2025 között. Az MBH Bank nemcsak a finanszírozásban, hanem a pályázatmenedzsmentben is teljes körű segítséget nyújt a sikeres projektekhez.

Több versenyszámmal is bővül a Nemzeti Vágta Szilvásváradon

2024.10.03.

Október 4-én, pénteken kezdődik az idén három napossá bővült 17. Nemzeti Vágta Szilvásváradon, a Lipicai Lovasközpontban.

Partnerhírek
Partner

Nem csak értékesít és szolgáltat, hanem drónok üzemeltetésében is segít a PlantaDrone

2024.10.02.

A Kukorica Kör Egyesület dunapataji Szakmai Napján Gyovai Szabolcs, a PlantaDrone Kft. ügyvezetője, a dróntechnológia lehetséges felhasználási módozatairól tartott előadást. Az elhangzottak szerint az értékesítésen túl már az üzemeltetésükben is segíti a dróntulajdonosokat a cég, az általuk létrehozott Drón műveleti központ által.

Partner

A csapadék csak fél siker, legyen ott a tápanyag is - gyökértömeg-növelés és növénykondicionálás repcében

2024.10.01.

Az őszi kezeléssel a gyökértömeg növelésére nyújthatunk támogatást növényeinknek, biostimulátor tartalmú lombtrágyaoldatokkal, melyek a talajról is hasznosulni képesek. A TIMAC AGRO gyökérstimulátor oldat termékcsaládjába tartozó FERTIACTYL RADICAL magas bórtartalmával és mangánnal az olajos növények kezdeti bórpótlására, gyökeresedésének támogatására és ellenálló képességének fokozására lett kifejlesztve.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BK
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BK

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 106 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás