Mindent ellephet a parlagfű
A glifozát tartalmú növényvédő szerek használata körül már évek óta vita zajlik. Van, aki szerint az emberiségre is veszélyes ez a hatóanyag, sokan azonban a sikeres gyomirtás kulcsaként tekintenek a vegyszerre. Egy biztos: ha év végén betiltják a hatóanyagot, nehezebbé válik a munka a földeken.
Az Európai Unióban tavaly robbant ki a vita a glifozátról. Ugyan az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság alaptalannak vélte az ellene felhozott vádakat, az Európai Bizottság átmeneti intézkedésként a humánegészségügyi kockázatok miatt nemkívánatosnak minősített minden olyan készítményt, amely polietoxilált faggyúamin segédanyagot tartalmaz.
Az intézkedés hatására a Nébih hazánkban 24 termék engedélyét vonta vissza. Ezeket a termékeket még 2017. május 31-ig adhatják el a kereskedők, a végfelhasználók pedig november 30-ig alkalmazhatják. A többi 35 készítmény a végleges döntésig forgalomban maradhat.
Hirdetés
Az ügynek azonban ennyivel még nincs vége. Végleges, többségi döntést kell hozniuk a tagállamoknak a glifozát használatával kapcsolatban. Nagy segítség lehet a vita eldöntésében az Európai Vegyianyag Ügynökség véleményének, de ha ez sem segít, az Európai Bizottság önhatalmúlag is pontot tehet az ügy végére. A növénytermesztők szerint a legrosszabb forgatókönyv az lehet, ha végleg betiltják a hatóanyag használatát. Ebben az esetben ugyanis minden, glifozát tartalmú vegyszert tilos lesz használni, amely komoly nehézségeket okozhat a számukra.
Az MTI információi szerint ugyanis a glifozát több veszélyes gyom – például parlagfű - irtásában elengedhetetlennek számít. Régóta ismert és széles körben alkalmazott gyomirtó, amelyet GMO-mentes mezőgazdaságokban - így Magyarországon is - többnyire olyan esetekben alkalmaznak, amikor elkerülhető a kultúrnövénnyel való érintkezés. A hivatal kimutatása szerint 2015-ben glifozát hatóanyagból 1423 tonnát használtak fel Magyarországon - ebből 666 tonna volt a kivont készítmények forgalma -, míg 2010-ben még csak 780 tonna volt az országos felhasználás.
A glifozátkészítmények évek óta a legnagyobb mennyiségben forgalmazott növényvédők világszerte - írta a Központi Statisztikai Hivatal egy tavaly kiadott elemzésben. Hozzátették: a növényvédő szerek felhasználásából eredő egészségügyi kockázat csökkentése az Európai Unió fontos célkitűzése.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés