A klímaváltozás kihívásaira reagálva az állattenyésztésnek új módszerekkel kell alkalmazkodnia, mivel a hagyományos legeltetési rendszerek már nem biztosítanak fenntarthatóságot a mai körülmények között, és akár károsak is lehetnek a természetes élőhelyekre. Az ezzel kapcsolatos tudatosság növelése érdekében a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem bőszénfai Szarvasfarmja és a magyarországi Savory Központ szakemberei „Szemléletváltás a legeltetéses állattenyésztésben” címmel tartottak előadásokat a KÁN Egyetemi Napokon.

A szakértők rámutattak, hogy a takarónövények legeltetése nemcsak meghosszabbítja a legeltetési szezont, de segít a talaj megőrzésében is. A gyökérzetük stabilizálja a talajt, javítja a vízháztartást, és mérsékli az eróziós folyamatokat, különösen a nagy csapadék idején. Dr. Kovács Gergő Péter, a MATE Növénytermesztési-tudományok Intézetének igazgatóhelyettese szerint a növénytermesztés és az állattenyésztés szétválasztása a gazdaságokban hosszú távon negatívan hat a talajminőségre, ezért szükséges a két ágazat újbóli integrációja.

A takarónövények lelegeltetése meghosszabbítja a legeltetési időszakot, gyökérzetükkel jobban egyben tartják a talajok felső rétegét, felfogják a vizet, ezáltal mérséklik a hirtelen nagy mennyiségben lezúduló csapadék okozta iszaposodást. (Fotó: Pixabay)

A szerves trágya, mint alternatíva a műtrágyával szemben, jelentős szerepet játszhat a legelők megmentésében, hiszen a műtrágya káros hatásai a talajban jelen lévő víz kimosódásával erősödnek. A szerves trágya természetes módon segítheti a talaj tápanyagkörforgásának helyreállítását.

A holisztikus szemléletű legeltetés, melyet Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban már széles körben alkalmaznak, a legelők regenerálására és a biodiverzitás fenntartására összpontosít. Lengyel Zoltán, a Savory Központ vezetője, kiemelte, hogy a legelők egészségi állapotát különböző biológiai jelek alapján mérik, például a növényfajok sokfélesége és a talaj egészsége alapján. Ezek figyelembevételével hozott döntések elősegítik az ökoszisztéma fenntarthatóságát, és hosszú távon az állatállomány egészségét is javítják.

A talajvédelem kulcsfontosságú tényezője a takarónövények alkalmazása, melyek megvédik a földet az időjárási szélsőségektől, és hosszabb távon segítik a talaj regenerálódását.

(Forrás: magyarmezogazdasag.hu)  

Megosztás

További híreink

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Hérics: mérgező szépség vagy értékes vadvirág?

2024.11.20.

A hérics, ez a különleges és szemet gyönyörködtető vadvirág, számos érdekességet rejt mind nevében, mind természetes élőhelyében.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás