Mini dzsungel a város közepén? Budapesten is terjednek a Miyawaki-erdők
Az elmúlt években számos minierdőt telepítettek világszerte a helyi ökoszisztémák újjáépítése, élőhelyek kialakítása és a mikroklíma javítása érdekében. Magyarországon a Főkert 2021 júniusában, a Tabánban hozta létre az első Miyawaki-erdőt, melyet később több helyszínen is követtek: Boráros tér, Andor utca, Zsigmond tér, Soroksár, Budafok, Lenhossék utca, Nehru-part és legutóbb Rákosmente is új minierdőt kapott.
Ezek a kis méretű, sűrűn ültetett, gyorsan növekvő erdők már akár három év alatt jelentős mikroklíma-javulást eredményeznek, és ideálisak lehetnek akár otthoni telepítésre is. Az ilyen erdők gyors növekedését az egymáshoz közeli ültetés biztosítja, amely serkenti a versengést, így a fák pár év alatt érik el azt a sűrűséget és magasságot, amely valódi erdőhatást biztosít.
A Miyawaki-módszer lényege, hogy kis, akár tíz négyzetméteres területre négyzetméterenként három, a helyi élővilágból kiválasztott fa- vagy cserjefajt ültetnek. A telepítés során az alapos talaj-előkészítés és a mulcsozás kiemelten fontos, amely segít a gyomok visszaszorításában és a talaj nedvességének megőrzésében. Az első évben rendszeres öntözés és gyomtalanítás szükséges, a második évtől pedig csak aszályos időszakban kell öntözni.
Hirdetés
Ezek az erdők már az első évben biológiai egyensúlyt hoznak létre, vonzva madarakat, bogarakat, és más apró élőlényeket. Az így kialakuló, gazdag ökoszisztéma por- és zajszűrő képességével is támogatja a városi környezetet, valamint enyhíti a klímaváltozás hatásait.
A tapasztalatok szerint az ilyen minierdők húsz-harminc év alatt képesek elérni azt a fejlettséget, amelyet a természetes erdők hatvan-hetven év alatt. Európában még kevés tapasztalat áll rendelkezésre, de az előrejelzések szerint ezek az erdők akár hatvan évig is fenntarthatók.
(Forrás: magyarmezogazdasag.hu)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.000 hirdetés 85 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés