A vírusválság alig érintette a Bauer Hungária Kft.-t, annál pozitívabb hatást gyakorolt a forgalmukra és árbevételükre a pályázatok elbírálásának elindulása. Idén is jó évet várnak, amihez a szeptembertől rendelhető csévélődobos öntözőberendezésük új generációja megfelelő támogatást adhat majd. Mindezekről Tóth Éva ügyvezetővel beszélgettünk.

Hogyan alakult a Bauer Hungária Kft. tavalyi éve és mi várható idén?

Mivel március 31-én zártuk az üzleti évünket, így az új csak most kezd körvonalazódni, de a tavalyi újra egy sikeres év volt. Ez annak volt betudható, hogy megkezdődtek a pályázati elbírálások. A támogatott beruházások miatt jól alakultak a számaink. Szerencsére nagyon sok olyan projektünk volt, ami idénre is áthúzódik. Az elmúlt 3-4 évben folyamatosan partnereket látogattunk, ajánlatokat készítettünk, amely munkának most érik be a gyümölcse. Az ügyfeleink korábban beadták az ajánlatainkat a támogatási kérelmük mellékleteként, mi pedig vártunk. A beruházások most jutnak el abba a fázisba, az engedélyezések és építések után, hogy most már le lehet szállítani az öntözőgépeket is. Mert ez az utolsó lépés egy öntözési beruházásban.

Tóth Éva, a Bauer Hungária Kft. ügyvezetője

Meg tudják becsülni, hogy a forgalmuk mekkora részaránya származik a támogatásokból?

Jelenleg körülbelül a 80%-a, de ez az arány csökkenő tendenciát mutat. Éppen ezért felvettük a kapcsolatot több hazai pénzintézettel, hogy nagyon előnyös finanszírozási ajánlatokat tudjunk adni az ügyfeleinknek. Aki nem akarja végigvárni a hosszú támogatási procedúrát, az is tud öntözni. Többféle konstrukciót kínálunk, lízing, hitel vagy visszlízing közül is lehet választani.

Ismert, hogy az öntözés mellett hígtrágyakezeléssel is foglalkoznak, de vajon milyen a két terület súlya egymáshoz viszonyítva?

Igen, valóban két lába van a cégnek: az öntözés és a hígtrágyakezelés. Az utóbbi időkben egyértelműen az öntözés a hangsúlyosabb. Az árbevételünk 80-85% az előbbiből származik. A piacot nagyon befolyásolják az aktuális támogatási lehetőségek, így a hígtrágyakezelésben jelenleg karbantartás, szintentartás a jellemző. Ugyanakkor a partnerek készülnek a jövőre, tervezik a nagyobb beruházásokat.

Kihagyhatatlan a kérdés, hogy a koronavírus-járvány hogyan befolyásolta a cégük életét?

A koronavírus azért nem okozott jelentős problémát a számunkra, mert aki csak most kezdi el az öntözést tervezni, az ebben a szezonban már nem, csak a következőben fog tud öntözni. Aki viszont korábban megrendelte a berendezéseket, annál jelenleg a megvalósítások zajlanak. Én nagyon optimista vagyok. Úgy vettem észre a gazdák érdeklődéséből, hogy nem estek kétségbe a járvány miatt. A szokásosnak megfelelően érkeznek a megrendelések. Ha már ennyit vártak a támogatásokra és előkészítették ezeket a nem kis beruházásokat, akkor meg is valósítják.

A Rainstar E 500 csévélődobos öntözőberendezés már bemutatkozott az Agrárgépshow-n

Voltak-e kisebb logisztikai problémáik?

Előfordult. Az öntözőgépeket speciális teherautókkal szállítják, és március környékén nehéz volt olyan fuvarozót találni, aki elvállalta a szállítást, mert nem volt biztos, hogy utána haza is engedik, és nem kerül karanténba. A fuvarozási árak ezért növekedtek.

Milyen tapasztalatokat szereztek a home-office munkavégzéssel?

Próbáljuk minimalizálni az irodai létszámot. Általában csak 2-3 ember van bent napközben, de hetente kétszer többeknek is be kell menni 5 óra után, például szállítás esetén. A raktárunk a hagyományos módon, tehát személyes megrendeléssel és áruátvétellel is működik, bár igyekszünk mindenkit rávenni arra, hogy telefonon vagy interneten rendeljen. Ennek ellenére időnként kígyóznak a sorok a raktár előtt. Különösen a szerviz esetén fontos az előírások fokozottabb betartása. Egy gépszerelésnél egy egész brigád dolgozik együtt.

Most van az öntözés főszezonja. Mely termékeiket emelné ki a portfóliójukból?

A mobil öntözőberendezéseket. Annál is inkább, mert kihirdették a tartósan vízhiányos időszakot és ilyenkor lehetőség van bejelentéshez kötött, rendkívüli öntözési célú vízhasználatra. Ennek során maximum 100 hektáron, vízjogi engedély nélkül öntözhetnek a gazdák a felszíni vizekből, ideiglenes szivattyúzással. Erre pedig a legpraktikusabb megoldás egy traktorhajtású szivattyú, gyorskapcsolófejes öntözőcsővezetékkel, amivel a kívánt helyre vezethető a víz, és egy mobil csévélődobos öntözőgép.

Kiemelnék még egy területet, ami nélkül nem valósítható meg a beruházás, ez pedig a szivattyúk csoportja. Az anyacégünk az öntözés szíveként emlegeti a prospektusában ezeket a traktoros, kardánhajtású kis szivattyúkat. A Bauer FAMOS centrifugál szivattyúk egyszerű működésűek, hosszú élettartamúak és strapabíróak. Több változatban (Famos III 60, Famos IV 80 és Famos V 100) kaphatók.

A szabadalmaztatott Bauer gyorskapcsolófejes öntözőcsövekre és a dobokra hívnám még fel a figyelmet. Vannak esetek, amikor nincs arra mód, hogy nagy öntözőtelepeket tervezzenek és kivitelezzenek, hanem rögtön be kell avatkozni a szárazság miatt.

Bauer FAMOS centrifugál szivattyú

Akkor erre ezek a legmegfelelőbb berendezések. Egy nagyobb dobbal be lehet öntözni 10-12 hektárt.

Bauer Rainstar E 500

Merrefelé mozdul el az öntözés és milyen új fejlesztéseik várhatók a jövőben?

Ha egy kicsit kitekintünk az európai országokra, ott jellemzően nagyobb telepített körforgó (center) és lineár rendszerű öntözőberendezéseket vásároltak inkább, de ezek mellett ott is megnőtt a kereslet az öntöződobok iránt. Ennek oka, úgy mint nálunk az, hogy az egyre súlyosabb csapadékhiány és a magas hőmérséklet miatt olyan területeket is be kell vonni az öntözésbe, ahol eddig nem volt rá szükség. Érdekes volt látni például, hogy a skandináv országokban is egyre többen öntöznek. Nálunk újításként a csévélődobos öntözőberendezéseknek lesz egy ráncfelvarrása, egy új generációja, amit már be is mutattunk az Agrárgépshow-n. Még inkább felhasználóbarát lett a termék. Sokkal könnyebben nyithatók a burkolatok, növelték a napelemek számát, ami az öntöző computer energiaellátását biztosítja. A megszokott egy napelem helyett kettőt szereltek a szórófejkocsira, ami egy esetleges másodlagos fogyasztót, mondjuk egy vagyonvédelmi riasztórendszert is el tud látni. Az új Rainstar széria szeptembertől rendelhető és így a következő szezonban már öntözni lehet vele. A hosszabbodó szállítási határidők miatt érdemes is még az ősszel rendelni belőle.

További információ:

BAUER HUNGÁRIA KFT. (5000 Szolnok, Tószegi út 2.)
www.bauer-at.com/hu , bauer@bauerhungaria.hu, + 36 56 501-200, +36 30 950-21-00

(x)


 

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás