A minőséget garantálják a mezőgazdaságban
A Minőség napja (nov. 12.) alkalmából tekintse át velünk azokat a leggyakoribb védjegyeket, minősítéseket, amelyek a mezőgazdaságban jelzik a minőséget. Melyek ezek, miért garantálják a minőséget, és egyáltalán miért van rájuk szükség? Összesítésünkbe belefoglaltuk a közeljövőben várható további minősítéseket is.
Számtalan védjegy, minősítés létezik a gazdaságban, nincs ez másképp a mezőgazdaságban sem. Talán ebben az iparágban még fontosabb, hogy megkülönböztessük magunkat, és a védjegy, minősítés által növeljük a termékünk értékét. A tanúsítás során szigorú szabályoknak kell megfelelni, ezért lehet biztos az értékben akár a kereskedő, vagy a bolti vásárló.
Kiváló minőségű sertéshús - kms
Egy magasabb minőségi értékeket tartalmazó sertéshúst jelző védjegy, amelyet egy átfogó terméktanúsítási rendszer biztosít. A védjegyet viselő sertéshús megbízható forrásból származik, útja a malacoktól egészen az asztalig visszakövethető, előállítása pedig rendszeres, szigorú és folyamatos ellenőrzés mellett történik. Csak Magyarországon működő vállalkozásnak adhatja oda a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács helyszíni szemle és laborvizsgálatokat követően. „Kiváló Minőségű Sertéshúsnak a Magyarországon felnevelt, GMO mentes kukorica és egyéb szemes gabona alapú, az EU által engedélyezett takarmány összetevőket tartalmazó takarmánnyal etetett vágott állat húsa minősíthető. A nem növényi eredetű összetevők aránya a takarmányban nem lehet nagyobb 5 %-nál.” Hogy miért is éri megszerezni, arról itt írtunk.
Hirdetés
[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=AvjKT1vwuDc[/embedyt]
Prémium Hungaricum
A Prémium Hungaricum Egyesületnél lehet nevezni a védjegy használatára termékminta megküldésével. A szempontok között fontos szerepe van a megjelenésnek, a minőségnek és a szellemiségnek is. Nem véletlen, hogy az egyesület marketing célokra is javasolja a megszerzett minősítés felhasználását. A kiváló étkezési minőségű burgonyák esetében hogyan folyt a tanúsítási munka korábbi cikkünk részletesen is beszámolt, ahogyan az új Prémium Hungaricum minősített fajtáról, Botondról is.
Kiváló Magyar Élelmiszer (KMÉ) védjegy
kmevédjegy oldalra Pályázás útján nyerhető el. Olyan élelmiszerek kaphatják meg, amelyek legalább egy tulajdonságukban bizonyíthatóan jobb minőségűek, mint a hasonló forgalomban lévő termékek. A védjegyet megszerző termékek előállítói szakmai segítséget is kapnak. 1997 óta létezik, rendelkezési jogát a Földművelésügyi Minisztérium gyakorolja. A bizottság az odaítéléshez figyelembe veszi a csomagolást, a termékvédelmet, a dizájnt, az összetételt, az ízt, illatot, állagot is. A jogos használatot időről-időre az utóellenőrzések biztosítják. Zöldség-gyümölcs esetében például mintavételre, és helyszíni ellenőrzésre kerül sor.
Hungarikum
Kicsit kilóg a sorból, mert nem tipikusan úgy érvényesül, mint egy logó. Sokkal inkább a magyar emberek szívében él a büszkeség, és a külföldi piacokon és a turisták körében van jelentősége a Hungarikum megjelölésnek. Esetükben elsősorban a minőségjelző és garanciális funkció kerül előtérbe. Szerencsére évről-évre bővül a számunkra kedves lista, legutóbb például négy új termékkel, de felmerült az alma felvétele is.
Bio
Jó tudni, hogy a termékeken jogszabály szerint csak akkor lehet feltüntetni a bio kifejezést, ha azt az adott országban működő független szerv ellenőrzése szerint jogosult. Magyarországon a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. és a Hungária Öko Garancia Kft. végzi ezt a feladatot. Növénytermesztés, állattenyésztés és takarmány előállítása esetén is különböző követelményeknek kell eleget tenni. De egy biztos, a terméknek gmo-mentesnek kell lennie, és a biotermesztéshez engedélyezett szereket lehet használni. A biotermékek esetében pedig számtalan védjegy van használatban, attól függően, ki tanúsít: EU bio-logó (Európai Uniós), Biosuisse (európai), Bioaustria (német-osztrák), Bioland (német-osztrák), Naturland (német-osztrák), Demeter (legrégebbi, nemzetközi), NOP (amerikai).
Mi várható még?
Már év elején lehetett hallani, hogy még 2015-ben jöhet a gmo-mentes termékeket jelölő védjegy. Augusztusban már őszre ígérték az ezt szabályozó jogszabályokat. Cikkünk keletkezésekor még konkrétumot nem tudni a pontos indulásról, de a háttérben már folynak az egyeztetések az ágazati szereplőkkel a részletszabályokról. Azt tudni, hogy a GMO-mentes jelöléssel ellátott hús, tej és tojás nem származhat majd olyan állattól, amelyikkel génmódosított takarmányt etettek. EU-s szabályozás szerint ma minden terméken, amelyben a GMO-s összetevő meghaladja a 0,9%-ot, külön fel kell tüntetni a csomagoláson. Az egyes állati eredetű termékekre azonban nem vonatkozik ez a kötelezettség.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés