A mangalica húsának jó a sajtója, főleg a gazdasági jelentőségéhez képest. Ha a hazai sertésállományt 3 milliósra taksáljuk, a mangalica ennek 2 százaléka a 60 ezer egyeddel. Tolna megyében néhány termelő foglalkozik csak mangalica tartással.

A nagyüzemi telepekre nem igazán valók a mangalicák, mivel körülbelül két év alatt "készül el" értékesítésre a jószág. Nagy terület, szabad tér kell neki a létezéshez, mert szeret turkálni az állat. Jelenleg az élő sertés felvásárlási ára kilónként 340 forint, a mangalicáé százzal több. Ez viszont nem kompenzálja a mangalica tartását, mert nem szeretik a vágóhidak ezt a fajta sertést, és a magyar piacon csak egy szűk réteg vásárolja.

Mirk István alsónyéki állattartó  már több mint 15 éve foglalkozik mangalicákkal, így van tapasztalata bőven. Jelenleg közel 300 állata van, a sertések nagy területen, ridegtartásban vannak, egész nyáron a szabadban. Naponta többször kapnak frissen vágott zöld takarmányt, emellé némi szemes terményt. Nagy élőmunkát a tartás nem igényel, dagonyázóhelyet és sok vizet kell nekik biztosítani.

A mangalicát elsősorban vastag és finom szalonnája tette népszerűvé, tartása nem okoz komoly nehézségeket (Fotó: shutterstock)
 

A szaporodásuk elmarad a hagyományos sertésétől, évente egy anyakoca csak 6-7 malacot ellik, ami a fele az ipari sertésnek. Aki tagja a mangalica szövetségnek, attól általában a Pick vásárolja meg az állatokat, jó áron. Mirk István elmondta, ő a kivételhez tartozik, mert nem tagja a szövetségnek, de így sincs értékesítési gondja. Van állandó vevője, aki 450 forintot fizet az élő állat kilójáért, emellett évente 20-25 darabot fel is dolgoznak. Egy fővárosi étterem veszi meg tőlük a mangalica zsírt, szalonnát, sonkát.

Egyébként a mangalica a bánsági, a szalontai és a bakonyi sertések keresztezéséből jött létre itt Magyarországon. A környező országokban „magyar disznónak” nevezik. Az első feljegyzések 1791-ből származnak róla. A köztudatban ősi magyar fajtaként tartják számon. Több változatban, szőke, fekete, vörös vadas és fecskehasú színben tenyésztették. A Hortobágyon az 1890-es években rendelték el, hogy a fajtamegőrzés miatt egy nyájban egységes küllemű és 500-nál nem több legelhet a mangalicából. Főként jó minőségű vastag szalonnája tette közkedveltté.

A hazai mangalica létszám a maga 60 ezer egyedével a teljes sertésállomány mindössze 2 százaléka. A tenyésztést jelenleg 8800-9000 koca szolgálja, ami az előző évihez képest mintegy 10 százalékos növekedést jelent. Korábban csak 8000 tenyészkocát tartott nyilván az egyesület. A mangalica szövetség tagsága körülbelül 150 fős, 10 százalékuk évről évre cserélődik. Akadnak, akik felhagynak a tevékenységgel, közbejön a generációváltás, vagy csak egyszerűen nincs olyan vállalkozó a családon belül, aki mangalicával foglalkozna.

Forrás: teol.hu

További híreink

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás