A gyümölcsszüret mindig kényes pontja a gyümölcstermesztésnek, főleg, ha a termelő minőségi termést kíván a piacra vinni. A rázásos módszer idáig nem tartozott a minőségi gyümölcs betakarításának módszerei közé, most azonban változni látszik a helyzet.

A szüreti szezon ugyan még messze van, érdemes azonban néhány szót ejteni a gyümölcsök betakarításának automatizálásáról. Jártunkban-keltünkben láthatjuk, amikor nagyobb gyümölcsültetvény mellett vezet el az utunk, hogy hatalmas gépekkel rázzák a fákat, melyekről a termés kifeszített ponyvákra potyog. Ezt a betakarítási módszert nevezzük „rázd és fogd fel” módszernek.

Az így leszüretelt terméket azonban kizárólag ipari célokra lehet felhasználni. Hogy miért? A válasz rendkívül egyszerű: a fáról lepotyogó termés komoly mechanikai sérüléseket szenved, így gyorsabban veszít értékéből, a rothadás napok alatt beindulhat. Így még a boltok polcaira sem kerülhet fel, mert eladhatatlan lesz. Az így betakarított gyümölcsöket befőttként, fagyasztott gyümölcsként, lekvárként, vagy éppen pálinka alapanyagként használják fel a termelők. Így azonban sokkal kevesebbet ér, mintha friss termékként kerülne a boltokba.

A jövőben talán rázással is lehet majd friss, piacképes gyümölcsöt betakarítani (Fotó: gepmax.hu)
 

Amerikai kutatók már rég óta dolgoznak azon, hogy a „rázd és fogd fel” módszert továbbfejlesszék és úgy tudják azt automatizálni, hogy a legkevesebb élőmunkára legyen hozzá szükség és ne károsodjon a gyümölcs. Így a gyors, költségkímélő betakarítás mellett értékes, friss áruként értékesíthető terméket tudnának a gazdálkodók piacra dobni.

Ahhoz, hogy sikerüljön kialakítani a megfelelő rendszert, több dologra is oda kell figyelni. Fontos, hogy az automatizált rendszer megfelelő teljesítménnyel működjön és kiváló minőségben dolgozzon. Ehhez fontos, hogy a gépek alkatrészei, elemei módosíthatóak legyenek, valamint a fákat is úgy kell kialakítani, hogy úgy hozzák a tőlük elvárt hozamot, hogy gépbarátok is legyenek: a rázószerkezet könnyen hozzá tudjon férni a fákhoz rongálás nélkül.

A kísérletekből kiderült, hogy a rázási forma és a ritmus megfelelő kombinációjával sikeresen növelhető a leválasztott gyümölcsök mennyisége és csökkenthető a betakarítás okozta sérülések száma is. Egy Gála alma állományban végzett teszt szerint a rázást követően a gyümölcsök 88 százaléka levált a fáról, a sérült gyümölcsök aránya pedig nem érte el a 4 százalékot.

A kísérletek alapján látható, hogy a megfelelően megtervezett rázó és fogó berendezéssel tömegtermelés esetén is elérhető a megfelelő minőség. Fajtától függően ugyanis 5-15 százalékra redukálható a sérült gyümölcsök mennyisége.

A gyümölcsszedés automatizálható más módon is, a „fogd és helyezd el” módszert következő cikkünkben részletezzük.

További híreink

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás