Mire figyeljünk burgonyatermesztéskor?
Tudta, hogy a káliumhiány miatt nem nő meg rendesen a burgonyagumó? És azt, hogy minek a tünete a márványos levél? Cikkünkben összeszedtük, hogy mire kell figyelni burgonyatermesztéskor, ha kiváló termést szeretnénk elérni.
Már termesztés előtt el kell dönteni, hogy hová szeretnénk értékesíteni a burgonyát, mivel ettől függően kell megtervezni a növények tápanyagutánpótlását. Ez azért fontos, mert a tápanyag-ellátás szoros kapcsolatban van a burgonya keményítőtartalmával. Az pedig nem mindegy, mennyi keményítő van a burgonyában: ipari célra termesztett burgonya esetében 16-18 százalékos keményítő-tartalom a cél, míg étkezési burgonya esetén 15 százalék körüli az ideális.
Bármilyen célra termesztjük a burgonyát, a célunk, hogy egészséges gumókat szedjünk ki a földből. A foszfor gyorsítja az érést, valamint erősíti a gumók héjszilárdságát is. A káliumnak viszont a keményítőtartalom elérésében van kulcsfontossága.
Hirdetés
Az elemnek viszont van még egy fontos szerepe a burgonyagumók életében: jelentős hatással van a méretére is. Kutatások ugyanis bebizonyították, hogy azok mérete egyenesen arányosan növekszik a kijuttatott kálium mennyiségével.
További szerepe a káliumnak a burgonya életében, hogy hatására javul a burgonya ellenállóképessége a kékfoltossággal szemben. Ez a jelenség egyébként a rendszerint betakarítás, szállítás és raktározás közben alakul ki. Vizsgálatok kimutatták, hogy ha a burgonya szárazanyagának káliumtartalma meghaladja a 2,5 százalékot, ilyen elszíneződés szinte nem is fordul elő.
Mint mindennek, a káliumhiánynak is vannak tünetei!
A hiánytünetek először csak az idősebb leveleken mutatkoznak. Az érintett levelek bronzos elszíneződést produkálnak, a levélcsúcsokon pedig klorózis jelenik meg. A káliumhiányos növények kisebbek, bokorszerűen növekednek, leveleik pedig még a gumók érése előtt elöregednek.
A káliumellátottság levélanalízissel is nyomon követhető. Bimbós állapotban 4,6–7, a virágzás kezdetekor 4–6,4, a virágzás végén 3,7–6,1, gumóképződéskor pedig 3,5–5,7 százalék a megfelelő kálium mennyisége a levél szárazanyagában meghatározva.
A káliumhiány kezeléséhez fontos, hogy a talajban elegendő legyen belőle. A kálium-szulfát levéltrágyaként való alkalmazása hatékonyan emeli a káliumszintet, és különösen előnyös a laza talajokon. Kizárólag kálium-szulfátot adagoljunk, a burgonya ugyanis kloridérzékeny.
Márványos levelek – magnéziumhiány
Szintén az idősebb leveleken jelenik meg először a magnéziumhiány tünete, amely a levélerek között fellépő klorózis és az ebből adódó márványosság. Ennek az elemnek a megléte is befolyásolja a burgonya keményítőtartalmát, mivel növeli a keményítőképződést. A hiány terméskiesést és minőségromlást idézhet elő, csökken a szárazanyag- és a keményítőtartalom.
A magnéziumhiányt keserűsós levéltrágyázással orvosolhatjuk, valamint a talajon keresztül a kiezeritet tartalmazó műtrágyák hatékonyan akadályozzák a hiány kialakulását.
Forrás: kerteszetesszoleszet.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés