Mire figyeljünk tarlóhántáskor?
Az aratás tart még ugyan, de érdemes már kicsit tovább gondolkodni. Miután lekerülnek a növények a termőföldről, elérkezik a tarlóhántás ideje. Van néhány olyan praktika, amellyel meggyorsíthatjuk a talajba forgatott szármaradványok gyorsabb elkorhadását és aktivizálhatjuk a talaj mikrobiológiai életét.
Nagy mennyiségű tarló esetén a szár- és gyökérmaradványok visszaforgatásával egy időben kijuttatott nitrogén műtrágya serkentőleg hat a lebontó folyamatokra. Így gyorsabban korhadnak el a beforgatott növények, viszont hátránya is van a módszernek. A növénymaradványokkal beforgatott, a talajon maradt kultúrnövény magvak a nitrogén hatására gyorsabban és erőteljesebben indulnak csírázásnak a területen. Az így kikelt növényeket időről-időre forgassuk vissza, így folyamatosan 'feketén tarthatjuk' a talajt. Ezzel megszakad a károsítók fejlődési lánca, így az őszi vetésű növények számára kedvező feltételeket tudunk teremteni.
A tarlóhántás növekedésre serkenti a nehezen irtható, évelő gyomokat is. Ne lepődjünk hát meg, ha fenyércirok, mezei acat és aprószulák jelenik meg a területen. Ezeket 15-20 centis korukban, megfelelő gyomirtószerekkel jó hatékonysággal lehet irtani.
Hirdetés
A talajlakó kártevők mennyiségi viszonyai alapján táblaszinten kell eldönteni, hogy mely területeken indokolt a talajfertőtlenítés a következő növény vetése előtt. Ha a talajvizsgálat eredménye alapján a kártevők négyzetméterenkénti száma meghaladja az 1–2 egyedet, akkor már feltétlenül el kell végezni a talajfertőtlenítést. Ha ősszel kalászos gabonát vetünk a vizsgált területre, akkor a kártevő-egyedsűrűségbe számítsuk bele a gabonafutrinka lárváit (csócsároló) is!
Forrás: magyarmezogazdasag.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés