Az időjárás-előrejelzés és a munkaszervezési eszközök nem számítanak újdonságnak a mezőgazdaságban, de sok gazdálkodó előnyként tekint rájuk.

A mezőgazdaságban mindig is a szent grál volt a pontos, helyspecifikus időjárás-előrejelzés és a munkaszervezési eszközök megléte számos mezőgazdasági üzemen belüli alkalmazáshoz.

Növénytáplálás, a szántóföld megközelíthetősége, talajművelési képesség, vetési ablak, növényvédelem (permetezés) és betakarítási ablak (Fotó: Pixabay)

A szántóföldön lévő időjárási IoT-eszközök adatokat szolgáltatnak az előrejelzés kalibrálásához a tényleges szántóföldi körülmények alapján, és egy bizonyos idő alatt megtanulják a szántóföldi helyszín éghajlatát (mesterséges intelligencia alapú rendszermegközelítés révén).

Ezt tovább fokozza a több előrejelzési modellel történő megközelítés, amelyet óránként ellenőriznek és frissítenek, és amely csökkenti az előrejelzési torzításokat. E technikák alkalmazásával több változóra vonatkozóan részletes, óránkénti helyszíni szintű előrejelzés érhető el. Például hőmérséklet, szélsebesség/szélirány és széllökések, csapadék mennyisége és valószínűsége, harmatpont, relatív páratartalom, levélnedvesség, felhőzet és napsugárzás.

Helyspecifikusan szolgálja a gazdálkodót a technológia

A részletes adatok ezután beépülnek a következő munkaszervezési eszközökbe: növénytáplálás, a szántóföld megközelíthetősége, talajművelési képesség, vetési ablak, növényvédelem (permetezés) és betakarítási ablak.

A több előrejelzésből álló modell előnyei

A helyspecifikus időjárás-állomások, az időjárás-előrejelzés és a munkatervezési eszközök használata számos előnnyel jár:

A gazdálkodó megismerheti a földjei előre jelzett időjárását, óránként frissítve.

Nyomon követheti a csapadék valószínűségét, mennyiségét és típusát, a szélsebességet/-ellenállást és irányát, a hőmérsékletet és harmatpontot, valamint számos más változót.

Tisztában van vele, hogy mikor kell permetezni az előrejelzett csapadékmennyiség és időzítés, a szélsebesség és -irány, valamint a lehetséges lemosódási időszakok alapján, vagy műtrágyát adagolni a gyökérzóna további talajnedvessége alapján.

Pénzügyi előnyök

Az időjárási kockázatok hatása bármely mezőgazdasági rendszerre jelentős. A szélsőséges időjárási események akár 50%-kal is csökkenthetik a terméshozamot a normál termesztési körülmények közötti átlagos terméshozamhoz képest. Az időjárás az év során a mezőgazdasági termelőkre háruló, nem ellenőrizhető kockázatok mintegy 70%-át teszi ki.

A talajhőmérséklet/nedvesség és az előrejelzett csapadékesemények alapján a jövőbeli vetési időpontok és feltételek ismerete kulcsfontosságú. A megfelelő vetési hőmérséklet a kelés és a csírázás szempontjából kritikus a jó állományfejlődés szempontjából.

A szántóföldek megmunkálhatóságát a bejárás és a talajművelés szempontjából az előrejelzett csapadék valószínűsége és mennyisége, valamint a korábbi csapadékmennyiségek határozzák meg.

A talaj termékenységét és a kijuttatás időpontját a talaj hőmérséklete/nedvessége, valamint a csapadék valószínűsége és mennyisége határozza meg. Jól ismert, hogy minden további 25 mm talajnedvesség ennyi kilogramm terméshozamot jelent bármely növény esetében. Ha nem ismerjük a gyökérzóna talajnedvességét, az terméskiesést eredményezhet.

Mit jelent mindez? A kártevők és betegségek elleni védekezés vagy permetezés nagymértékben függ a valós idejű és az előrejelzett időjárási viszonyoktól. A szél, a hőmérséklet, a páratartalom és a csapadék alapján a permetezési időablakok ismerete kritikus fontosságú a termék hatékonysága szempontjából. Ez jelentős különbséget jelenthet a terméshozamban.

Egy termelő hangja

„Körülbelül 4000 kanadai dollárt (kb. egymillió forintot – a Magro.hu megjegyzése) költöttünk az iMetos IoT időjárási megoldásra és a helyspecifikus előrejelzésre, és pénzt kerestünk a vetési műveletek jobb időzítésével, a munkaerő tervezésével, a talaj tápanyagainak jobb megértésével a gyökérzóna talajnedvességén keresztül, valamint azzal, hogy mikor a legjobbak a permetezési feltételek a kártevők és betegségek elleni védekezés és a hatékonyság érdekében.

A rendkívül változékony időjárási viszonyok (éghajlatváltozás) hatása is arra kényszerít bennünket, hogy proaktívabbak legyünk a gazdálkodási tervben. A számos rendelkezésre álló eszköz alapján a befektetésünk megtérülése mindig 10:1-nél magasabb.”

(Forrás: futurefarming.com)

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás