A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság szakemberei szerint a magyarországi farkasok a néhány 100 négyzetkilométeres territóriumaikat őrizve alkotnak családokat. Egyedszámuk és falkanagyságuk évről évre változik. A Természetvédelmi Őrszolgálat kameracsapdák és egyéb nyomok gyűjtése segítségével folyamatosan figyelemmel kíséri a farkasok létszámát és aktivitását. A kamerák elhagyatottabb helyeken, és erdei turistautak közelében is felvételeket készítenek. Évente akár több 100 észlelést is rögzítenek a faj egyedeiről és a farkascsaládok életéről. Ugyanakkor a szakemberek szerint a rendszeres szaporulat ellenére a Bükk területén tartósan jelenlévő egyedek száma nem fog jelentősen változni.

A tapasztalatok szerint a szaporulatnak csak nagyjából a fele éli túl az élete első 2 évét, a többiek elsősorban a különböző betegségek és tapasztalatlanságuk miatt szerzett sérülések miatt pusztulnak el. Sajnos az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy az illegális elejtés is komolyan károsíthatja a bükki farkasállományt. Az Igazgatóság munkatársai más tudományos intézetekkel közösen folyamatosan térképezik fel az itteni nagyragadozók „családfáját”, azaz a genetikai leszármazási kapcsolatainak feltárását - írta a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság szakcikkében Bakó Botond.

Farkasok szimatolnak a Bükkben - Fotó: BNPI

Hogy kerülnek a Bükkbe a farkasok?

Az utóbbi években Európa-szerte növekszik a nagyragadozók száma, de egyéb hatások is szerepet játszanak az elterjedésükben és előfordulásukban. Például a hazai farkashelyzetet az is befolyásolta, hogy 2004 novemberében 170-220 km/órás széllökésekkel söpört végig egy vihar a Magas-Tátra déli oldalán. Ez 750-1300 méteres magasságban szinte letarolta az erdőt. 2014-ben pedig az Alacsony-Tátra erdeit ritkította meg az orkán. Ezek az élőhelyek annak a szlovákiai farkasállománynak is a lakóhelyéül szolgálnak, amelyek az észak-magyarországi farkasok forráspopulációit is jelentik. Az élőhelyi változások következtében a farkasok déli irányba terjeszkedve telepedtek meg Magyarországon. Itt megfelelő élőhelyeket találva maguknak, mára már rendszeresen családokat alkotnak, és szaporodnak is.

https://www.youtube.com/watch?v=yD274zak9SI

Örülhetünk-e a farkasok bükki jelenlétének?

A gerinces-zoológiai szakreferens szerint a válasz egyértelműen igen. A karizmatikus nagyragadozó faj puszta jelenléte is kiemelkedő természetvédelmi érték, nemzeti büszkeségre is okot ad. A farkasok, mint csúcsragadozók megtelepedése egyértelműen kedvező hatással bír az erdei életközösségek természetes folyamatainak érvényesülésére. A nagyragadozó pozitívan hat a védett területeink természetes állapotára, a faj egyedeinek szelektív zsákmányolása révén segíti a vadgazdálkodást, és hozzájárul az élőhelyek természetes állapotának visszaállításához.

Farkas a Bükkben - Fotó: BNPI

Ugyanakkor a kameracsapdák által készített képek segítségével az a tévhit is cáfolható, hogy a nagyragadozók jelentősen zavarják, sőt elüldözik a területen élő vadászható vadfajokat, lehetetlenné teszik azok vadászatát. A kameracsapda felvételek tanúsága szerint az őzek és a szarvasok a farkas csapáját sokszor a ragadozó távozását követően negyedórán, félórán belül is nyugodtan használják, holott az előttük átváltó ragadozó illatanyagai minden bizonnyal érzékelhetőek számukra. a BNPI munkatársai bíznak abban, hogy a kutatási eredmények a vadásztársadalom nagyragadozókkal szembeni kételyeinek eloszlatásához is nagyban hozzájárulnak majd.

Fák és farkasok

A farkasok nyomása miatt csökken a patások erdeink természetes felújulását gátló hatása, ez pedig lehetővé teheti a fiatal növényzet természetes erősödését a korábban szétlegelt helyszíneken. Kimutathatóan nő a természetes állapotokat jelző növényfajok száma a nagyragadozók által rendszeresen járt területeken. A természetes vegetáció visszatelepülése új élőhelyeket teremt, lehetőséget nyújt az őshonos ízeltlábú-, madár- és emlősközösségek állapotának javulására, ezáltal hosszú távon javul az erdőalkotó növénytársulások állapota is.

Gombkötő Péter, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság Természetmegőrzési Osztályánák gerinces zoológiai szakreferense terepi munka közben, a farkasok nyomában. Fotó: Kozma Attila

A sertéspestis és a nagyragadozó

Az elmúlt években megjelent és komoly gazdasági kárt okozó sertéspestis kapcsán fontos az, hogy a farkasok általában a beteg, legyengült patásokra vadásznak. Ezzel egyrészt jelentős mértékben mérséklik a fertőzések terjedését a prédacsoportokban, és közvetve a háziasított fajok betegségeinek terjedését is csökkentik. Végeredményben tehát az állattartás is nyerhet a farkas jelenlétével, hiszen a beteges vad patások fogyásával csökkenhet a fertőző betegségek átadásának lehetősége is.

Farkasok kameracsapdás felvételen. Fotó: BNPI

Az ember és a farkas

Fontos az a tény is, hogy a középkori legendákkal ellentétben a farkasok nem tekintik zsákmánynak az embert. Amikor kiránduló jelenlétét érzékelnek, akkor szinte kivétel nélkül olyan formában húzódnak vissza az erdőbe, hogy azt az emberek észre sem veszik. Bár a farkasok valóban sokszor az erdei utakat és a turistautakat is használják területbejárásaink során, de minden esetben már messziről érzékelik az emberszagot, vagy hallják a hangját és elkerülik a feléjük közlekedő kirándulókat, erdőjáró embereket. Arról nem is beszélve, hogy elsősorban az éjszakai órákban aktívak. Nyomokat azért lehet találni, a pocsolyákban szépen rajzolódik ki a farkasmancs lenyomata a szarvas patája mellett.

Farkasnyomok a hóban. Fotó: Gombkötő Péter

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás