A zöldtrágyanövények kiválasztásakor is figyelembe kell venni az integrált növényvédelem alapelveit. Először a zöldtrágyázás céljának meghatározására van szükség. Sajnos a gyakorlatban is sokszor lehet találkozni azzal a jelenséggel, hogy a zöldtrágyázásra a szükséges rosszként tekintenek a területalapú támogatás kiegészítéseként a gazdálkodók. Pedig a gondos, jól megtervezett zöldtrágyázás szemmel láthatóan javítja a talajok szerkezetét, ami a termés mennyiségi és minőségi tulajdonságainak javulásában is megmutatkozik. 

A NAK oldala írta meg, milyen szempontokra érdemes figyelni a zöldtrágyanövények kiválasztásakor.

A zöldtrágyanövények kiválasztásakor is figyelembe kell venni az integrált növényvédelem alapelveit

1. szempont: A zöldítés céljának meghatározása 

Mik a céljaink, milyen problémát akarunk megoldani a zöldtrágyanövények használatával?  

Hol és mikor tudjuk a takarónövényeket alkalmazni? 

2. szempont: A problémák azonosítása

A takarónövények által biztosított előnyök közül érdemes egyet vagy kettőt elsődleges célként, néhányat pedig másodlagos célként megfogalmazni.

Ilyen cél lehet például: 
  • a nitrogén biztosítása a következő főnövény számára 
  • a talajszerkezet javítása, tápanyag-gazdálkodás javítása, szervesanyag hozzáadása a talajhoz, talajnedvesség megőrzése 
  • az erózió csökkentése, 
  • a gyomok elnyomása. 

3.  szempont: a termőhely kiválasztása 

  • Melyik területre szeretnénk tervezni a zöldítést? 
  • Milyen az a terület? Kötött, homok, mélyfekvésű, egyéb? 
  • Savanyú, könnyen tömörödő talajokra kifejezetten jó lehet a csillagfürt, míg a homokos talajok pillangós növénye a somkóró. 
  • Milyen növény található a szomszédos területeken? 

Talán ez a kérdés vetődik fel a legritkábban a zöldtrágyanövények kiválasztásakor. Pedig ez az integrált növényvédelem szempontjából az egyik legfontosabb tényező. Számos esetben megfigyelhető, hogy ugyanabba a növénycsaládba tartozó zöldítő komponenst választanak a termelők, mint ami a szomszédos tábla kultúrnövénye volt. Így pedig a zöldítésen tovább tudnak táplálkozni a rovarkártevők, mivel a zöldítés növényvédelme tilos, ezért ezt teljesen zavartalanul tehetik meg.

A szomszédok jelentősége

Ezért kiemelten fontos, hogy a termelők olyan zöldítő komponensű keveréket válasszanak, aminek sem a saját, sem a szomszédos táblákon lévő növényekkel nincsenek közös kártevői.

További jó tanács, hogy a zöldtrágyanövény esetében is törekedni érdemes a változékonyságra, és ne minden évben ugyanazokat a növényeket válasszuk. Számos keveréket lehet a kereskedelmi cégek kínálataiban találni, például kedvezhetünk a méheknek is. Ezek a keverékek hetekre virágba borítják a területet, így a zöldtrágyázáson kívül a méheknek is kiváló mézelő helyet biztosítanak, így ezen keverékek használata nem csak a talajt javítja, hanem a biodiverzitást is elősegítik.

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás