Mire kell figyelni a zöldtrágyanövények kiválasztásakor?
A zöldtrágyanövények kiválasztásakor is figyelembe kell venni az integrált növényvédelem alapelveit. Először a zöldtrágyázás céljának meghatározására van szükség. Sajnos a gyakorlatban is sokszor lehet találkozni azzal a jelenséggel, hogy a zöldtrágyázásra a szükséges rosszként tekintenek a területalapú támogatás kiegészítéseként a gazdálkodók. Pedig a gondos, jól megtervezett zöldtrágyázás szemmel láthatóan javítja a talajok szerkezetét, ami a termés mennyiségi és minőségi tulajdonságainak javulásában is megmutatkozik.
A NAK oldala írta meg, milyen szempontokra érdemes figyelni a zöldtrágyanövények kiválasztásakor.
1. szempont: A zöldítés céljának meghatározása
Mik a céljaink, milyen problémát akarunk megoldani a zöldtrágyanövények használatával?
Hirdetés
Hol és mikor tudjuk a takarónövényeket alkalmazni?
2. szempont: A problémák azonosítása
A takarónövények által biztosított előnyök közül érdemes egyet vagy kettőt elsődleges célként, néhányat pedig másodlagos célként megfogalmazni.
Ilyen cél lehet például:
- a nitrogén biztosítása a következő főnövény számára
- a talajszerkezet javítása, tápanyag-gazdálkodás javítása, szervesanyag hozzáadása a talajhoz, talajnedvesség megőrzése
- az erózió csökkentése,
- a gyomok elnyomása.
3. szempont: a termőhely kiválasztása
- Melyik területre szeretnénk tervezni a zöldítést?
- Milyen az a terület? Kötött, homok, mélyfekvésű, egyéb?
- Savanyú, könnyen tömörödő talajokra kifejezetten jó lehet a csillagfürt, míg a homokos talajok pillangós növénye a somkóró.
- Milyen növény található a szomszédos területeken?
Talán ez a kérdés vetődik fel a legritkábban a zöldtrágyanövények kiválasztásakor. Pedig ez az integrált növényvédelem szempontjából az egyik legfontosabb tényező. Számos esetben megfigyelhető, hogy ugyanabba a növénycsaládba tartozó zöldítő komponenst választanak a termelők, mint ami a szomszédos tábla kultúrnövénye volt. Így pedig a zöldítésen tovább tudnak táplálkozni a rovarkártevők, mivel a zöldítés növényvédelme tilos, ezért ezt teljesen zavartalanul tehetik meg.
A szomszédok jelentősége
Ezért kiemelten fontos, hogy a termelők olyan zöldítő komponensű keveréket válasszanak, aminek sem a saját, sem a szomszédos táblákon lévő növényekkel nincsenek közös kártevői.
További jó tanács, hogy a zöldtrágyanövény esetében is törekedni érdemes a változékonyságra, és ne minden évben ugyanazokat a növényeket válasszuk. Számos keveréket lehet a kereskedelmi cégek kínálataiban találni, például kedvezhetünk a méheknek is. Ezek a keverékek hetekre virágba borítják a területet, így a zöldtrágyázáson kívül a méheknek is kiváló mézelő helyet biztosítanak, így ezen keverékek használata nem csak a talajt javítja, hanem a biodiverzitást is elősegítik.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés