A hígtrágyára sokan az állattartás melléktermékeként tekintenek, de főterméknek is nevezhető, hiszen a növénytermesztés számára ez egy értékes anyag. Körültekintő alkalmazással tökéletesen lehet tápanyag-utánpótlásra alkalmazni.

Hígtrágyának nevezzük az almozás nélküli állattartás folyékony halmazállapotú melléktermékét, amely bélsárból, vizeletből, elcsurgó ivóvízből és technológiai vízből áll. Kezelését tekintve megegyezik az almos tartás során keletkező állati bélsár és vizelet, az elfolyó ivóvíz és a csurgalékvíz elegyéből álló trágyalével.

Hasznos anyag, de veszélyt is hordoz magában

A hígtrágyában a növényeknek fontos tápanyagok már oldott állapotban szerepelnek, éppen ezért sokkal jobban hasznosul, mint a műtrágyák. Használata akkor lehet veszélyes, ha szakszerűtlenül használjuk fel. Túlzott mennyiségben kijuttatása ronthatja a talaj szerkezetét, de van egy ennél is veszélyesebb kártétele. A fel nem használt tápanyagok az altalajba szivárognak, és könnyen beszennyezhetik a felszín alatti ivóvízbázisokat, amely humán problémákat, mérgezéseket is vonhat maga után. Az egyik legveszélyesebb szennyező anyag, ami ilyen módon a felszín alatti vizekbe kerülhet a nitrát. A növényeink szempontjából ez egy fontos tápanyag, de vizekbe és onnan emberi szervezetbe jutva komoly mérgezést tud okozni.

A fent említett okokból a hígtrágya-kihelyezés engedélyezéshez van kötve. Az engedélyezés alapja egy talajvédelmi terv elkészítése, amelynél figyelembe kell venni, hogy a szükséges vizsgálatokat kizárólag akkreditált labor végezheti el.

A hígtrágya kihelyezésnek fontos szabályai vannak, melyeket a gazda köteles betartani
 

Milyen a jó talajvédelmi terv?

  • tartalmaznia kell a választ arra a kérdésre, hogy adott terület domborzati viszonyai lehetőséget adnak-e a hígtrágya kijuttatására. Ez függ az alkalmazandó technológiától is: esőszerű öntözés esetén 5 százalékos, csúszócsöves öntözésnél 12 százalékos, injektálásos technológia használata esetén pedig 17 százalékos, vagy meredekebb lejtőn nem lehet kijuttatni hígtrágyát.
  • ki kell térni a tervben, hogy a szükséges védőtávolságok betarthatóak-e? Állóvizek partvonalától 20 méter, felszíni vizektől 5 méter, illetve a közegészségügyi védőtávolságok is tarthatóak-e.
  • lényeges kérdés, hogy adott talaj károsodás nélkül fel tudja-e venni a kijuttatni kívánt mennyiségű szerves és szervetlen anyagokat. Itt figyelembe kell venni a talajféleséget, a mechanikai összetételt, a porozitást, térfogattömeget. Továbbá fontos tudnunk a talaj legfelső, termő rétegének tápanyag-ellátottságát is.

Az említett adatokra talajszelvény-vizsgálattal tudunk válaszokat kapni, továbbá az átlagmintavétel is a segítségünkre lehet.

Kijuttatás előtt pontosan tudnunk kell a hígtrágya valódi összetételét, ismernünk kell a tárolási körülményeket is.

Amennyiben felszín alatti vízréteg húzódik a trágyázandó terület alatt, ismernünk kell annak állapotát, hogy későbbi mintavétel alkalmával figyelemmel tudjuk követni a hígtrágya kijuttatásának esetleges pozitív vagy negatív hatásait.

További híreink

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás