A dán gazdálkodó, Dennis Binder az elmúlt 20 évben 250 hektáron termesztett árpát, búzát, repcét és fűmagot. Ő mesél a dán mezőgazdaság növényvédelmi gyakorlatáról.

A gazdaság sikeréhez folyamatosan figyelemmel kíséri az időjárást, a növények növekedését, a károsítókat és a növényi betegségek kialakulását. De hogy használják a növényvédő szereket?

A dán mezőgazdaság is használ vegyszert, csak kevesebbet. Fotó - Pixabay, Sharon Ang
Előzetes felmérés és megfigyelés

Az egyik legnagyobb kihívásunk az állomány mentesítése egyszikű gyomnövényektől. A gyomnövények komoly problémát jelentenek, és az ellenőrzésük kritikus fontosságú minden évben. Kiemelten figyelünk a gombás betegségek terjedésének megelőzésére is, elsősorban a búza és az árpa esetében - mondja. A teljes interjút a Növényvédelmi Szövetség oldala közölte.

Mindig odafigyelek a  részletekre, mert egyetlen kihagyott lépés miatt az egész termést elveszthetem. Ahhoz, hogy azonosítsam, hogyan lehet a legjobban kezelni a fenyegetéseket, beleértve azt is, hogy milyen készítményt használjak, rendszeresen vizsgálom a rovarcsapdákat. Mindig sárga tálas csapdák vannak a területen, hogy láthassuk, milyen rovarok fordulnak elő. A csapdák összegyűjtik a rovarokat, így döntünk a szükséges védekezésről.

Nincs ütemterv

Nem permetezünk (növényvédő szereket) ütemterv alapján. Biztosan akarjuk tudni, hogy milyen rovarok vannak a területen. Aztán ki tudjuk választani azokat a növényvédő szereket, amelyek leginkább megfelelnek az adott rovarok elleni védelemhez, amelyre célozni akarunk - folytatja.

Néhány évszakban alig van szükségünk rovarirtó szerre a repce termesztése alatt. Más évszakokban felszaporodnak a repcefénybogarak vagy a gubacsszúnyog-félék a repcében, emiatt kezelni kell őket, hogy jó termést kapjunk – magyarázza Dennis.

Dennis hagyományos gazdálkodó. Növényvédő szereket használunk a növények védelmére, de mindig a lehető legkevesebbet használjuk, és csak annyit, amennyi tényleg szükséges - mondja.

Dennis szerint a média mást láttat a dán mezőgazdaság világából

De a gazda úgy érzi, félreértették. “Mint a dán mezőgazdaság termelője, úgy látom, hogy az irányadó médiában a gazdálkodással és a mezőgazdasággal kapcsolatban téves információk vannak. A lakosság nagy része nem tudja, mi folyik ma a dán mezőgazdaság területén. A gazdálkodásban növényvédő szereket használunk a problémák megoldására.”

Például a burgonya fitoftórás betegsége valódi fenyegetés. Ha teljesen áttérnénk az organikus módszerekre, azok itt csődöt mondanának. Akkor a fogyasztóknak el kellene fogadniuk, hogy decemberben burgonyahiány lesz, mert a termés csak az elvárt fele lesz – mondja. Dennis kételkedik abban, hogy a fogyasztók elfogadnák ezt a tényt.

A gazda örül, hogy a dán jogszabályok lehetővé tették a gazdálkodók számára, hogy többféle növényvédőszerhez férjenek hozzá.

Ez a választási lehetőség a különböző hatású készítmények között segít elkerülni a növényvédő szerekkel, különösen a gombaölő szerekkel szembeni rezisztencia kialakulását. Az új növényvédő szer szabályozás pozitív hatású a dán mezőgazdaság számára. Olyan készítményekhez biztosít hozzáférést, amelyekre hosszú idő óta szükségünk volt.

A környezetvédelem első bástyája a gazda

Ugyanakkor Dennis minden döntésében mérlegeli annak környezetre gyakorolt hatását. “Mint gazda, én vagyok a környezet védelmezője. A természet védelme a lehető legfontosabb a számomra. Nagyon sok méhlegelő-, és beporzó sávot hagyunk a földek mentén. A termény közepén beporzó területeket hoztunk létre és szélfogó erdősávokat telepítettünk. Az új növények mellett mindenhol beporzó és méhlegelő sávok vannak. Így, amikor a repce virágzik ősszel, amikor nem sok más virágzik, legalább van valami táplálék a méheknek.

Az a nyerő, ha a problémát előbb azonosítom, minthogy megtörténik. És ha problémánk van a területen, megtaláljuk a megfelelő megoldást a helyzet orvoslására, miközben megőrizzük a termesztett növények és a környezet egységét.”

A gazdával készített beszélgetés itt tekinthető meg.

https://www.youtube.com/watch?v=zBrXkVV48Ro

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Miért örüljünk, ha sünökkel találkozunk a kertben?

2024.11.22.

A sünök nemcsak aranyosak és békés természetűek, hanem a természet egyensúlyának fenntartásában is fontos szerepük van.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás