Azért veszélyesebbek a spárga többi kártevőjénél a spárgalegyek, mert az eladható részt, a sípokat károsítják és teszik értéktelenné. A kátételük következtében a fiatal ültetvények gyorsan megritkulnak. A rajzásuk ráadásul pont egybeesik a spárgaidénnyel, így a vegyszeres védekezés különösen nagy odafigyelést igényel. A Magyar Mezőgazdaság szakcikke számolt be arról bővebben, hogy a spárgalégy (Platyparea poeciloptera) a spárgaültetvények egyik legnagyobb kártevője. A fertőzött növények alig fejlesztenek lombot (szárat), ráadásul a nyár közepére az is elszárad. Továbbá miattuk csökken a növények asszimiláló felülete, a tápanyagfelvételük és a tápanyag- fölhalmozás a gyökérzetükben.
A spárgalegyek károsítása tönkrevághatja a termést,  a védekezéshez nagyon oda kell figyelni
A telepítés évében a fertőzés nem számottevő, de a második esztendőben – amikor a szárak vastagsága már eléri a 4-5 millimétert – már erős is lehet, és a töveknek több mint a fele kipusztulhat. Az idősebb ültetvényekben a hajtásnövekedés lassul és évről évre csökken a termés (vagyis a síp). A fertőzött hajtások a talaj fölött torzulnak és meggörbülnek, ezért eladhatatlanok lesznek. Ezután pedig a csúcsi részükön nem fejlődnek oldalelágazások. A kora tavasszal károsított hajtások júliusra elszáradnak, a föld alatti rész rothadása következtében pedig kidőlnek. A Kertészet és Szőlészet szaklap cikkét a Magyar Mezőgazdaság közölte, ezt szemléztük.
Napos időben aktívak a spárgalegyek
A 6-7 milliméter hosszú spárgalégy szárnyait sötétbarna, zegzugos sávok díszítik, maga a rovar pedig fényes feketésbarna, a tor háti részén világosszürke alapon három hosszanti fekete sáv húzódik. A nősténynek hosszú tojócsőve van. Az 1,1 milliméter hosszú, 0,3 milliméter széles, megnyúlt henger alakú fehér tojás felülete sima és fényes. Az 1 centiméteres nyüvek sárgásfehérek, lábatlanok, sima felületűek, megnyúlt feji részükön fekete rágószervekkel, lekerekített testvégükön pedig a farlemez fekete, kettős karomszerű függelékkel. A kártevőnek évente egy nemzedéke fejlődik. Báb alakban telel át a spárgaszárakban, a károsítás helyén. A legyek rajzása az időjárástól függően március végén, vagy április elején kezdődik, és csúcspontját általában április közepén éri el. A rajzás általában 4-8 hét alatt lezajlik. A spárgalegyek előszeretettel telepednek meg csoportosan a spárgahajtások csúcsán.
Tojásrakás, rágás
Meleg, napsütéses időben párzanak, ezután megkezdik a tojásrakást. A nőstények tojócsövükkel a spárgasípokba helyezik el a tojásaikat. Naponta 10-13-at, vagyis rövid életük során összesen 40-60 tojást raknak. A 2-4 nap múlva kikelő lárvák járatot rágnak, így kezdenek hozzá a táplálkozáshoz. A lárvajáratok mintegy 30-50 centiméter hosszúak, a szárakban lefelé egészen a gyöktörzsig haladnak. Ez utóbbiakba viszont már nem rágnak be, hanem a járatukban megfordulnak, és azt szélesítve fölfelé haladnak. Egy hajtásban akár 20- 30 lárva is károsíthat. A kifej lett lárvák május végétől kezdenek el bábozódni, legtöbbször a talajfelszín alatt.
A spárgalégy a magoncnevelés évében és a telepítést követő első évben alig károsít, mert akkor még vékonyak a spárgahajtások. A telepítést követő második évben aztán a hajtások kellően megvastagodnak, így a fertőzés veszélye nagy.
Így védekezzen a spárgalegyek ellen
A spárgaléggyel fertőzött, görbült hajtásokat a szedési időszak kezdetétől  meg kell semmisíteni. Ha a telepítés után a második évben elmarad a védekezés, akkor a kártétel olyan súlyos lehet, hogy akár az egész növényállományt ki kell miatta szántani. Termő ültetvényben a spárgarészeket, szárcsonkokat még a spárgalégy rajzása előtt el kell távolítani és meg kell semmisíteni.
A spárgalégy károsítása egybeesik a sípok szedésével, ezért a védekezés sikere a rajzás pontos megfigyelésén múlik.
A kémiai védekezés nehéz, mert a légy lárvái a spárgahajtás belsejében élnek, emiatt nehezen érhetők el. Ezért a tojásrakás időszakában – a rajzás kezdetén és azt követően 4-5 naponként permetezni kell. Kizárólag azok a szerek hatásosak, amelyek a spárgaszárakban felszívódnak,  és elpusztítják a kikelő lárvákat. Kora tavasszal, a legyek rajzásakor kontakt hatású szerekkel, a Fendona 10 EC (0,15 l/ha, 400-600 l/ha) a Cyperkill 25 EC (0,2 l/ha, 400 l/ha), vagy az Exact 10 EC készítményekkel permetezzünk.

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás