Azért veszélyesebbek a spárga többi kártevőjénél a spárgalegyek, mert az eladható részt, a sípokat károsítják és teszik értéktelenné. A kátételük következtében a fiatal ültetvények gyorsan megritkulnak. A rajzásuk ráadásul pont egybeesik a spárgaidénnyel, így a vegyszeres védekezés különösen nagy odafigyelést igényel. A Magyar Mezőgazdaság szakcikke számolt be arról bővebben, hogy a spárgalégy (Platyparea poeciloptera) a spárgaültetvények egyik legnagyobb kártevője. A fertőzött növények alig fejlesztenek lombot (szárat), ráadásul a nyár közepére az is elszárad. Továbbá miattuk csökken a növények asszimiláló felülete, a tápanyagfelvételük és a tápanyag- fölhalmozás a gyökérzetükben.
A spárgalegyek károsítása tönkrevághatja a termést,  a védekezéshez nagyon oda kell figyelni
A telepítés évében a fertőzés nem számottevő, de a második esztendőben – amikor a szárak vastagsága már eléri a 4-5 millimétert – már erős is lehet, és a töveknek több mint a fele kipusztulhat. Az idősebb ültetvényekben a hajtásnövekedés lassul és évről évre csökken a termés (vagyis a síp). A fertőzött hajtások a talaj fölött torzulnak és meggörbülnek, ezért eladhatatlanok lesznek. Ezután pedig a csúcsi részükön nem fejlődnek oldalelágazások. A kora tavasszal károsított hajtások júliusra elszáradnak, a föld alatti rész rothadása következtében pedig kidőlnek. A Kertészet és Szőlészet szaklap cikkét a Magyar Mezőgazdaság közölte, ezt szemléztük.
Napos időben aktívak a spárgalegyek
A 6-7 milliméter hosszú spárgalégy szárnyait sötétbarna, zegzugos sávok díszítik, maga a rovar pedig fényes feketésbarna, a tor háti részén világosszürke alapon három hosszanti fekete sáv húzódik. A nősténynek hosszú tojócsőve van. Az 1,1 milliméter hosszú, 0,3 milliméter széles, megnyúlt henger alakú fehér tojás felülete sima és fényes. Az 1 centiméteres nyüvek sárgásfehérek, lábatlanok, sima felületűek, megnyúlt feji részükön fekete rágószervekkel, lekerekített testvégükön pedig a farlemez fekete, kettős karomszerű függelékkel. A kártevőnek évente egy nemzedéke fejlődik. Báb alakban telel át a spárgaszárakban, a károsítás helyén. A legyek rajzása az időjárástól függően március végén, vagy április elején kezdődik, és csúcspontját általában április közepén éri el. A rajzás általában 4-8 hét alatt lezajlik. A spárgalegyek előszeretettel telepednek meg csoportosan a spárgahajtások csúcsán.
Tojásrakás, rágás
Meleg, napsütéses időben párzanak, ezután megkezdik a tojásrakást. A nőstények tojócsövükkel a spárgasípokba helyezik el a tojásaikat. Naponta 10-13-at, vagyis rövid életük során összesen 40-60 tojást raknak. A 2-4 nap múlva kikelő lárvák járatot rágnak, így kezdenek hozzá a táplálkozáshoz. A lárvajáratok mintegy 30-50 centiméter hosszúak, a szárakban lefelé egészen a gyöktörzsig haladnak. Ez utóbbiakba viszont már nem rágnak be, hanem a járatukban megfordulnak, és azt szélesítve fölfelé haladnak. Egy hajtásban akár 20- 30 lárva is károsíthat. A kifej lett lárvák május végétől kezdenek el bábozódni, legtöbbször a talajfelszín alatt.
A spárgalégy a magoncnevelés évében és a telepítést követő első évben alig károsít, mert akkor még vékonyak a spárgahajtások. A telepítést követő második évben aztán a hajtások kellően megvastagodnak, így a fertőzés veszélye nagy.
Így védekezzen a spárgalegyek ellen
A spárgaléggyel fertőzött, görbült hajtásokat a szedési időszak kezdetétől  meg kell semmisíteni. Ha a telepítés után a második évben elmarad a védekezés, akkor a kártétel olyan súlyos lehet, hogy akár az egész növényállományt ki kell miatta szántani. Termő ültetvényben a spárgarészeket, szárcsonkokat még a spárgalégy rajzása előtt el kell távolítani és meg kell semmisíteni.
A spárgalégy károsítása egybeesik a sípok szedésével, ezért a védekezés sikere a rajzás pontos megfigyelésén múlik.
A kémiai védekezés nehéz, mert a légy lárvái a spárgahajtás belsejében élnek, emiatt nehezen érhetők el. Ezért a tojásrakás időszakában – a rajzás kezdetén és azt követően 4-5 naponként permetezni kell. Kizárólag azok a szerek hatásosak, amelyek a spárgaszárakban felszívódnak,  és elpusztítják a kikelő lárvákat. Kora tavasszal, a legyek rajzásakor kontakt hatású szerekkel, a Fendona 10 EC (0,15 l/ha, 400-600 l/ha) a Cyperkill 25 EC (0,2 l/ha, 400 l/ha), vagy az Exact 10 EC készítményekkel permetezzünk.

Megosztás

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás