Még 2015-ös történet, hogy a világ országai közös célul tűzték ki, hogy 2030-ra teljes mértékig felszámolják az éhezést a világon. Hogyan is áll jelenleg az élelmezés, és mit tehet a mezőgazdaság azért, hogy elérjük a kívánt célt?

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) összegyűjtötte a legfontosabb tényeket a világ jelenlegi élelmezésügyi helyzetével kapcsolatban. Lássuk ezeket és okuljunk belőlük, főként a mezőgazdaság lehetőségeit tekintve:

  • Világszerte a szegénységben élő emberek 75 százaléka a mezőgazdaságból és a természeti kincsekből él meg.
  • Nem tévedés, a megtermelt élelmiszerek 80 százaléka a családi gazdaságoktól származik, így az ő támogatásuk kifejezetten fontos.
  • A világon majdnem minden kilencedik ember éhezik, számuk majdnem eléri a 800 millió főt.
  • Afrikában van a legnagyobb probléma az élelmezéssel
    25 évvel ezelőtt a a fejlődő országok lakóinak 25 százaléka volt alultáplált. Mára ez a szám lecsökkent 13 százalékra.
  • A világ országainak többsége már teljesítette az éhezés csökkentését előirányzó Millenniumi Fejlesztési Célt.
  • 1990 óta 216 millió ember került ki az éhezők sorából.
  • A FAO szerint az élelmiszertermelést 2030-ra 60 százalékkal kell emelni, amennyiben lépést akarunk tartani a gyarapodó népességgel és annak igényeivel.
  • Évente 1,3 milliárd tonna élelmiszert pazarolunk el. Ez azt jelenti, hogy minden ország az általa megtermelt élelmiszer egyharmadát a szemétbe dobja.
  • A pazarlásnak hatalmas költségei is vannak: globálisan 2,6 trillió dollár költség járul a pazarlás mellé, ebből 700 milliárd a környezeti és 900 milliárd a társadalmat terhelő kiadások összege.
  • Amennyiben javulna a vízhasználat hatékonysága és a talajminőség, valamint kevesebb rovarirtót használna a mezőgazdaság, akár 79 százalékkal is emelkedhetne a termelés átlaga.
  • A mezőgazdaságból évente 10 milliárd tonna üvegházhatású gáz kerül a légkörbe. Ennek 40 százaléka a haszonállatok emésztési folyamatai közben szabadul fel.
  • A fejlődő országokban az aszály okozta károk 80 %-a a mezőgazdaságot sújtja, főleg az állattenyésztést és növénytermelést.

Ön szerint mit tehetnének a családi gazdálkodók és a nagyvállatok azért, hogy az élelmezés hosszú távon Magyarországon is fenntartható legyen? Írja meg véleményét a cikk alatti hozzászólás bokszba!

További híreink

Partner

Ezt ne hagyja ki! - Nagy meglepetés az Agrárszektor Konferencián

2024.10.04.

Előesttel bővül az idén a siófoki Agrárszektor Konferencia műsora, így már három napon keresztül, december 3-5. között találkozhatnak színvonalas szakmai programokkal a rendezvény résztvevői. A december 3-i előesten az agráriumot érintő meteorológiai előrejelzésekről, az agrárgazdaságra is hatással bíró várható gazdasági és belpolitikai eseményekről lesz szó, illetve mérlegre kerülnek a magyar élelmiszergazdaság Európai Unióban töltött elmúlt húsz évének tapasztalatai és a hazai agrárvállalkozások kitörési lehetőségei is.

Öntözőrendszerek: Melyik a legjobb választás?

2024.10.04.

Az öntözőrendszerek kulcsfontosságú szerepet játszanak a kertészet és általában a mezőgazdaság hatékonyságában, különösen a szárazabb éghajlatokon, így Magyarországon is. Az optimális vízellátás biztosítása a növények számára nemcsak a terméshozamot növeli, hanem a vízpazarlás minimalizálásában is segít.

Utánajártak, hány medve kóborolhat Magyarországon

2024.10.04.

Szinte lehetetlen kideríteni, pontosan hány európai barnamedve kószál éppen Észak-Magyarország erdőiben, de az egyes észleléseket végignézve képet kaphatunk az állatok hozzávetőleges számáról.

Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Bőgés után barcogástól hangosak az erdők – egy nap alatt akár 30-40 nősténnyel is elbír a bika

2024.10.04.

Az ősz és a hűvösebb idő beköszöntével megérkezett a gímszarvasok párzási időszaka, azaz a szarvasbőgés. A különös jelenség időjárástól és földrajzi viszonyoktól függően augusztus végétől akár novemberig is tarthat. A rendőrség és a vadásztársaságok fokozott óvatosságra kérik a közlekedőket, mivel a párzás időszakában a vadak mozgása még kevésbé kiszámítható, mint máskor.

Drámai visszaesés után hároméves mélyponton Magyarország ipari termelése: mi áll a háttérben?

2024.10.04.

Az augusztusi ipari termelési adatok alapján az ipari kibocsátás volumene jelentős visszaesést mutatott. Az ipar teljesítménye idén augusztusban 9,5%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest, a munkanap-hatással korrigálva pedig a visszaesés 4,1% volt.

Partnerhírek
Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Partner

Nem csak értékesít és szolgáltat, hanem drónok üzemeltetésében is segít a PlantaDrone

2024.10.02.

A Kukorica Kör Egyesület dunapataji Szakmai Napján Gyovai Szabolcs, a PlantaDrone Kft. ügyvezetője, a dróntechnológia lehetséges felhasználási módozatairól tartott előadást. Az elhangzottak szerint az értékesítésen túl már az üzemeltetésükben is segíti a dróntulajdonosokat a cég, az általuk létrehozott Drón műveleti központ által.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BK
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BK

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 106 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás