Mit tehet az agrárium az éhezés felszámolásáért?
Még 2015-ös történet, hogy a világ országai közös célul tűzték ki, hogy 2030-ra teljes mértékig felszámolják az éhezést a világon. Hogyan is áll jelenleg az élelmezés, és mit tehet a mezőgazdaság azért, hogy elérjük a kívánt célt?
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) összegyűjtötte a legfontosabb tényeket a világ jelenlegi élelmezésügyi helyzetével kapcsolatban. Lássuk ezeket és okuljunk belőlük, főként a mezőgazdaság lehetőségeit tekintve:
- Világszerte a szegénységben élő emberek 75 százaléka a mezőgazdaságból és a természeti kincsekből él meg.
- Nem tévedés, a megtermelt élelmiszerek 80 százaléka a családi gazdaságoktól származik, így az ő támogatásuk kifejezetten fontos.
- A világon majdnem minden kilencedik ember éhezik, számuk majdnem eléri a 800 millió főt.
- 25 évvel ezelőtt a a fejlődő országok lakóinak 25 százaléka volt alultáplált. Mára ez a szám lecsökkent 13 százalékra.
- A világ országainak többsége már teljesítette az éhezés csökkentését előirányzó Millenniumi Fejlesztési Célt.
- 1990 óta 216 millió ember került ki az éhezők sorából.
- A FAO szerint az élelmiszertermelést 2030-ra 60 százalékkal kell emelni, amennyiben lépést akarunk tartani a gyarapodó népességgel és annak igényeivel.
- Évente 1,3 milliárd tonna élelmiszert pazarolunk el. Ez azt jelenti, hogy minden ország az általa megtermelt élelmiszer egyharmadát a szemétbe dobja.
- A pazarlásnak hatalmas költségei is vannak: globálisan 2,6 trillió dollár költség járul a pazarlás mellé, ebből 700 milliárd a környezeti és 900 milliárd a társadalmat terhelő kiadások összege.
- Amennyiben javulna a vízhasználat hatékonysága és a talajminőség, valamint kevesebb rovarirtót használna a mezőgazdaság, akár 79 százalékkal is emelkedhetne a termelés átlaga.
- A mezőgazdaságból évente 10 milliárd tonna üvegházhatású gáz kerül a légkörbe. Ennek 40 százaléka a haszonállatok emésztési folyamatai közben szabadul fel.
- A fejlődő országokban az aszály okozta károk 80 %-a a mezőgazdaságot sújtja, főleg az állattenyésztést és növénytermelést.
Ön szerint mit tehetnének a családi gazdálkodók és a nagyvállatok azért, hogy az élelmezés hosszú távon Magyarországon is fenntartható legyen? Írja meg véleményét a cikk alatti hozzászólás bokszba!
Hirdetés
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés