Mit tehetünk háziállatainkért a járvány idején?
A legtöbben tudhatunk magunkénak legalább egy házi kedvencet, amelyre már-már családtagként tekintünk, vagy haszonállatot, mely sok esetben a megélhetést biztosítja. Igyekszünk megvédeni őket a lehető legtöbb külső hatástól, viszont felmerül a kérdés, hogy hogyan biztosíthatjuk háziállatunk biztonságát a koronavírus idején? A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) most tanácsokat tett közzé annak érdekében, hogy a felelős állattartás szabályait betartassák a koronavírusos járvány időszakában.
Elsősorban a gazdának kötelessége biztosítani az állat fajának, fajtájának és élettani szükségleteinek megfelelő életfeltételeit a jogszabályok értelmében. Ide tartozik a megfelelő ellátás, elhelyezés, megfelelő mozgástér és táplálás biztosítása.
A karantén idején a tápláláson nem szükséges sokat változtatni, a már megszokott mennyiségű tápot, takarmányt kell adni az állatnak, viszont érdemes a megszokottnál több táplálékot beszerezni elővigyázatosságból, annak érdekében, hogy legyen tartalék az állatunk/állataink számára.
Hirdetés
Ha olyan állat van birtokunkban, amely speciális tápot igényel, vagy tartós beteg, igyekezzünk a lehető leghosszabb időre beszerezni a számukra szükséges gyógyszereket és tápot arra az esetre, ha kijárási tilalom lépne életbe, vagy kiürülne a szükséges készlet a boltokban is.
Lakásban tartott háziállatokra vonatkozóan mivel a járvány ideje alatt a házi karanténból a személyek sem mehetnek ki, vagy csak korlátozottan tehetik ezt meg, így a sétáltatás lehetőségei is visszaszorulnak. Így érdemes alomból és tisztítószerekből is előre többet beszerezni, amíg a sétáltatás nem lesz könnyen megoldható.
Ami viszont minden állatra vonatkozik, amelyek zárt térben nevelkednek, hogy a szellőztetés ugyanúgy fontos számukra, mint számunkra. És bár az istállóban, ólban tartott állatok helyét mindenképp szellőztetni kell, addig a jelenleg kialakult helyzetben ezt a szellőztetést szükséges sűrűbben megtenni, megközelítőleg olyan időközönként, ahogy az embereknél is szükséges.
Ezen túl érdemes figyelemmel kísérni az állattartóknak az állatorvosi rendelők közleményeit. A rutinműtétnek számító beavatkozásokat (mint például ivartalanítás) igyekezzünk késleltetni, lehetőleg a járványhelyzet csillapodása utáni időpontra, valamint ha nem igényel a probléma személyes megjelenést, így próbáljunk az orvossal telefonon konzultálva megoldást találni rá. Tehát csak indokolt esetben jelenjenek mg a rendelőben, és ha lehetséges, akkor is csak időpontfoglalással.
Abban az esetben, ha az állattartó kórházi karantén alá kerül kötelessége gondolkodnia az állata elhelyezéséről, vagy gondozásáról tartós távollét esetén is. Ilyenkor érdemes előre egyeztetni a szomszédokkal, családtagokkal, barátokkal arról, hogy ilyen esetben vállalják-e az állat gondozását akár a tartási helyen – amennyiben ezt a járványügyi előírások engedélyezik-, vagy a segítő személy környezetében. Ha a tulajdonos egyedülálló, és nem tud segítséget kérni a hozzátartozóitól, akkor a helyi önkormányzat bevonásával elhelyezhetik ideiglenesen más helyen az állatot/állatokat, és az ellátásban is segítséget nyújtanak. – Ezért az önkormányzatoknak szükséges felmérni azon civilek körét, akik ilyen esetben vállalkoznak az állatok ellátására.-
Ha ez nem lehet megoldás, akkor az érintett személy a környező állatmenhelyeknél is érdeklődhet az ideiglenes elhelyezésről és ellátásról, bár ez elő sorban csak a házi kedvencként tartott állatokra vonatkozik, a haszonállatokra nem.
Jelenleg még nincs információ arról, hogy a covid-19 veszélyt jelentene akár háziállatainkra, vagy akár a vadállatokra, ahogy arról sincs információ, hogy az ember képes e megfertőződni egy állatról. Viszont az óvatosság nem hátrány, ugyanis több olyan vírus létezik, amelyre jellemző, hogy állatról emberre terjed, és fordítva. Ezért az állatok gondozása, kezelése során célszerű betartani a szükséges higiéniai előírásokat, valamint elkerülni azt, hogy idegenekkel érintkezzen háziállatunk.
Forrás: Nebih.gov.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés