A legtöbben tudhatunk magunkénak legalább egy házi kedvencet, amelyre már-már családtagként tekintünk, vagy haszonállatot, mely sok esetben a megélhetést biztosítja. Igyekszünk megvédeni őket a lehető legtöbb külső hatástól, viszont felmerül a kérdés, hogy hogyan biztosíthatjuk háziállatunk biztonságát a koronavírus idején? A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) most tanácsokat tett közzé annak érdekében, hogy a felelős állattartás szabályait betartassák a koronavírusos járvány időszakában.

Minden állatfajt érint a koronavírus miatt kialakult helyzet. (Fotó: Pixabay, AJEL)

Elsősorban a gazdának kötelessége biztosítani az állat fajának, fajtájának és élettani szükségleteinek megfelelő életfeltételeit a jogszabályok értelmében. Ide tartozik a megfelelő ellátás, elhelyezés, megfelelő mozgástér és táplálás biztosítása.

A karantén idején a tápláláson nem szükséges sokat változtatni, a már megszokott mennyiségű tápot, takarmányt kell adni az állatnak, viszont érdemes a megszokottnál több táplálékot beszerezni elővigyázatosságból, annak érdekében, hogy legyen tartalék az állatunk/állataink számára.

Ha olyan állat van birtokunkban, amely speciális tápot igényel, vagy tartós beteg, igyekezzünk a lehető leghosszabb időre beszerezni a számukra szükséges gyógyszereket és tápot arra az esetre, ha kijárási tilalom lépne életbe, vagy kiürülne a szükséges készlet a boltokban is.

Lakásban tartott háziállatokra vonatkozóan mivel a járvány ideje alatt a házi karanténból a személyek sem mehetnek ki, vagy csak korlátozottan tehetik ezt meg, így a sétáltatás lehetőségei is visszaszorulnak. Így érdemes alomból és tisztítószerekből is előre többet beszerezni, amíg a sétáltatás nem lesz könnyen megoldható.

Ami viszont minden állatra vonatkozik, amelyek zárt térben nevelkednek, hogy a szellőztetés ugyanúgy fontos számukra, mint számunkra. És bár az istállóban, ólban tartott állatok helyét mindenképp szellőztetni kell, addig a jelenleg kialakult helyzetben ezt a szellőztetést szükséges sűrűbben megtenni, megközelítőleg olyan időközönként, ahogy az embereknél is szükséges.

Ezen túl érdemes figyelemmel kísérni az állattartóknak az állatorvosi rendelők közleményeit. A rutinműtétnek számító beavatkozásokat (mint például ivartalanítás) igyekezzünk késleltetni, lehetőleg a járványhelyzet csillapodása utáni időpontra, valamint ha nem igényel a probléma személyes megjelenést, így próbáljunk az orvossal telefonon konzultálva megoldást találni rá. Tehát csak indokolt esetben jelenjenek mg a rendelőben, és ha lehetséges, akkor is csak időpontfoglalással.

Abban az esetben, ha az állattartó kórházi karantén alá kerül kötelessége gondolkodnia az állata elhelyezéséről, vagy gondozásáról tartós távollét esetén is. Ilyenkor érdemes előre egyeztetni a szomszédokkal, családtagokkal, barátokkal arról, hogy ilyen esetben vállalják-e az állat gondozását akár a tartási helyen – amennyiben ezt a járványügyi előírások engedélyezik-, vagy a segítő személy környezetében. Ha a tulajdonos egyedülálló, és nem tud segítséget kérni a hozzátartozóitól, akkor a helyi önkormányzat bevonásával elhelyezhetik ideiglenesen más helyen az állatot/állatokat, és az ellátásban is segítséget nyújtanak. – Ezért az önkormányzatoknak szükséges felmérni azon civilek körét, akik ilyen esetben vállalkoznak az állatok ellátására.-

Ha ez nem lehet megoldás, akkor az érintett személy a környező állatmenhelyeknél is érdeklődhet az ideiglenes elhelyezésről és ellátásról, bár ez elő sorban csak a házi kedvencként tartott állatokra vonatkozik, a haszonállatokra nem.

Jelenleg még nincs információ arról, hogy a covid-19 veszélyt jelentene akár háziállatainkra, vagy akár a vadállatokra, ahogy arról sincs információ, hogy az ember képes e megfertőződni egy állatról. Viszont az óvatosság nem hátrány, ugyanis több olyan vírus létezik, amelyre jellemző, hogy állatról emberre terjed, és fordítva. Ezért az állatok gondozása, kezelése során célszerű betartani a szükséges higiéniai előírásokat, valamint elkerülni azt, hogy idegenekkel érintkezzen háziállatunk.

Forrás: Nebih.gov.hu

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás