Az aszály általában tartós csapadékhiányt és a vele járó magas hőmérsékletet jelenti. Egyszerűbben fogalmazva tartós és jelentős vízhiányt. Az aszály időben átmeneti, míg a szárazság tartós jelenség.

A talaj szerkezete, állapota befolyásolja a szárazságstresszt. De milyen a jó talajszerkezet?

A talaj szerkezete nagymértékben befolyásolja a víztározó kapacitását. A jó talajszerkezet aprómorzsás. A felépítésében az úgynevezett talajaggregátumok játszanak fontos szerepet, melyeket makro- és az azokat felépítő mikroaggregátumokra oszthatunk. A legkisebb alapegység tulajdonképpen egy kis életközösség, amelyben található szervesanyag, baktérium, agyagszemcse és gomba is.

A gombafonalak és a bizonyos talajbaktériumok által termelt exopoliszacharidok „ragasztják” össze a kis egységeket nagyobb részekké. A poliszacharidok nyálkaszerű anyagok, melyek képesek viszonylag nagy mennyiségű víz megkötésére és tárolására. Ha a talajélet intenzív, akkor a talaj szerkezete is egyre inkább javuló tendenciát mutat és ezzel jár a jó víz- és hőháztartás is. Ezért állítjuk, hogy ha egészséges a talaj és élénk a mikrobiális aktivitása, megfelelő a szervesanyag-tartalma, akkor a vízhiányos, aszályos időszakok okozta stresszt is jobban tűri a növényállomány.

A jó talajszerkezet

A rendszeresen végzett baktériumos talajoltással és a szármaradványok szakszerű kezelésével nagyban hozzájárulhatunk talajaink szárazságtűrésének, illetve vízgazdálkodásának javításához. Természetesen ez csak egy, de nagyon fontos elem az aszálykárok enyhítésére.

Mit „tudnak” segíteni a talajoltó baktériumkészítmények az aszály elleni küzdelemben?

A baktériumos talajoltó anyagokban vannak olyan törzsek, amelyek nagy mennyiségű, az előzőekben említett exopoliszacharidot képesek termelni. Ezáltal részt vesznek a talaj aggregátumainak képzésében, építve a morzsalékos, jó talajszerkezetet. Ezért is tapasztalják a gazdák több éves talajoltás után, hogy könnyebb művelni a talajt és kevesebb gázolaj fogy. Emellett a talajok víz- és hőháztartása is javul, több vizet képesek megkötni és tárolni. Így a talajoltott területeken az aszálykár is mérséklődhet.

A növénymaradványok szakszerű kezelése is hozzájárul a jó talajszerkezet kialakulásához. A szervesanyagok irányított lebontása során növekedik a talaj szervesanyagtartalma, javul a talajszerkezet és egészséges marad a termőföld.

Milyen eredmények és tapasztalatok vannak?

A Magyar Talajvédelmi Szövetség tagjai által előállított és forgalmazott termékek rendszeres felhasználói azt jelezték, hogy a csapadékhiányos időszakokat jobban tűri az állomány, kevésbé viseli meg a szárazságstressz a növényeket. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a jó talajszerkezet és a megfelelő talajélet segíthet az aszály elleni küzdelemben. Természetesen az extrém csapadékhiányos állapotok esetén, mint ahogy azt 2022-ben az Alföld egyes részein megtapasztalhattuk, sajnos már nem működnek ezek a technológiák sem.

Kezeletlen kukorica
Talajoltó baktériummal kezelt kukorica

Milyen technológiát javaslunk az aszály elleni küzdelemben?

A klímaváltozás különösen felerősíti az aszály kockázatát. Magyarországon 10 egymást követő évből átlagosan 3-4 aszályosnak tekinthető, de ezek előfordulási gyakorisága az elmúlt időszakban nőtt. Hazánkban jelenleg az összes szántóterület mindössze 2%-a öntözhető, ez további beruházást igényel, mely jelenleg is folyamatban van.

Összefoglalóan tapasztalataink azt mutatják, hogy rendszeres baktériumos talajoltás mellett a talaj párolgásának csökkentésére különböző talajművelési és takarási módok, a csapadékhiánynak jobban ellenálló növénykultúrák megválasztásával lehet az aszály okozta károkat mérsékelni.

(x)

Megosztás

További híreink

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata

2024.07.04.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata, érdemes figyelni a szabályokra és a környezetre.

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás