Mitől hízik az állat?
Az állatok hízlalásakor fontos a megfelelő fehérjeellátás biztosítása. Ennek alapját az állati fehérje képezi, de ha ehhez nem tud hozzájutni a gazda, akkor jön a képbe a szója, ami kifejezetten gazdag fehérjében.
Az állattartásban gondoskodni kell a nevelt állatok megfelelő táplálásáról, illetve hízlalásáról. Ahhoz, hogy az állatok fejlődése zavartalanul folyhasson, fehérjében dús takarmányról kell gondoskodni. Az állati fehérje köztudottan jobban hasznosul az állatok emésztőrendszerében, de ha ehhez nem tudunk hozzájutni, akkor jön a képbe a fehérjében rendkívül gazdag szója.
Manapság rengeteg vizsgálat és kutatás foglalkozik a növényi fehérje –ezen belül a szója fehérje- élettani hatásaival. Ennek oka, hogy a sokszor drágább és nehezebben beszerezhető állati eredetű fehérjeforrásokat, mint például a hallisztet ilyen fehérjével szeretnék kiváltani a gazdák. A szója legnagyobb előnye az olcsó beszerezhetősége és a magas fehérjetartalma.
Hirdetés
Sokféle szójafehérje van manapság forgalomban, köztük a különbséget a minőségük és a fehérjetartalmuk jelenti.
A full-fat szója (FFS) és a zsírszegény szója (SBM) a legismertebb ilyen termékek a piacon. Előbbi 40, utóbbi 48 százalékos fehérjetartalommal rendelkezik. Ezt a két terméket használják a takarmánykeverő üzemek, elsősorban baromfi, kérődző, növendék és hízósertés takarmányok előállítására. Az FFS és az SBM szójakészítmények minőségileg az elfogadható kategóriába tartoznak, de hátrányuk, hogy úgynevezett anti-nutritív faktorokat is tartalmaznak, melyek az igényes takarmányokba nem kerülhetnek bele. Igényes takarmány alatt például a malacok takarmányát, illetve a tejpótlókat értjük.
Nézzük, milyen szójakészítmények vannak még jelen a piacon és kinek melyiket érdemes választania:
- a biológiai úton előállított szója (BSPP), amely 56 százalék fehérjetartalommal bír, leginkább a monogasztrikus (együregű gyomrú) állatok tekintetében hasznosítható. Nemcsak a borjak hízlalásában segít, hozzájárulva a testtömeg-gyarapodáshoz, hanem segíti a folyékony tejpótlóról történő átállást is a száraz takarmányra.
- a szója fehérje koncentrátum (SPC) 65 százalékos fehérjetartalommal bír. Elsősorban a magas energiatartalmú lazac takarmányok előállításához használják. Kutatások ugyanis bebizonyították, hogy az SPC 75 százalék halliszt fehérjét tud helyettesíteni a lazac takarmányban.
- a szója fehérje izolátum (SPI) 85 százalékban fehérjéből áll. Hátránya, hogy rendkívül magas az előállításának költsége, ezért csak olyan takarmányok előállításában használják, melyeknek különleges követelményeknek kell megfelelniük. Ezért leginkább tejpótlók készítéséhez használják az SPI készítményt.
Forrás: szojaextruder.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés