Hirdetés
Mitől lesz jobb a minőség? 2. rész
Korábban már volt szó a tápanyagok közül a nitrogénről, a kénről, valamint az egyre gyakoribb stresszhelyzetekről.
A növények idén nagyon sok helyen gyengén fejlődve mennek bele a télbe. Bár időben történtek a vetések és csapadék is volt, a hideg nem kedvezett eddig.
Milyen tápanyagot kell elsőnek pótolni?
A növényeknek könnyen felvehető nitrogénre, azaz nitrátra van szükségük. Ezért az első fejtrágya MAS27% vagy UAN-oldat legyen, amiben a nitrát nitrogén is megtalálható. A hideg talajban a többi nitrogénforma (ammónium, karbamid) lassabban válik a növény számára felvehetővé. A bokrosodás befejezéséhez pedig a nitrogén létfontosságú. A nitrogén mellett ilyenkor kellene nagyobb mennyiségben ként adni a növénynek. Sajnos évek óta nagyon gyenge a gabonafélék kénellátottsága.
A magnézium és a kálium
A növényvizsgálatok alacsony kálium- és magnéziumszinteket mutatnak a növényekben. Ennek oka, hogy először hideg a talaj, de a növény már megindul, majd kiszárad a felső 10–20 cm-es réteg. Sem a hideg, sem a száraz talaj nem segíti a magnézium és a kálium felvételét. Ezért válasszunk kálium- és magnéziumtartalmú fejtrágyát (Hibrid 50) vagy lombtrágyát (Kalászos KompleX), amelyek átsegítik a növényt ezeken a hónapokon.
Réz-, cink- és mangánhiányok
A talajok szinte az egész országban kiürültek a cinkből. Ez pedig súlyos hatással van a gyökér növekedésére, annak víz- és tápanyagfelvételére. A gabonáknál pedig szomorú, hogy gyakori lett a rézhiány, miközben a kén–réz alapú lombtrágyázás még a növényvédelmet is segítené. A mangán hiányával korábban csak a dél-alföldi területeken találkoztunk, de az elmúlt években már az ország kétharmadán volt alacsony a mangán hiánya a gabonák esetében is.
Erős az UV, a korai aszály és a „kényszerérés”
Az aratás előretolódása mutatja, hogy milyen ütemben rövidül a termés érésének időszaka. Ezzel szemben pedig egyre nehezebb védekezni. Az elmúlt években több helyszínen és növényen végeztünk olyan szuszpenziók kijuttatását (MagnaS, OptimuS-C), amely világosra festi a növény levelét, és mint egy „naptej” védi az UV és a túlmelegedés ellen. Az eredmények biztatóak, és reméljük egyre többen használnak majd olyan tápanyagot, amely kitolja az érés időszakát.
Összegzés:
A kétrészes cikkünkben próbáltuk összeszedni azokat a problémákat, amelyek egyre nagyobb veszteséget fognak okozni. A klíma ilyen gyors változása, a talajok romlása veszteségessé teszi a növénytermesztést, ha nem változtatunk a korábbi agro-technológián. Sok jó eredményt látunk, de mindenkinek a saját útját kell megtalálnia.
www.vulcanagro.hu
www.youtube.com/@vulcanagrokft
www.tiktok.com/@agrar.milliok
Tel.: +36-70/905 5000
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Mitől lesz jobb a minőség? 2. rész
A növényeknek könnyen felvehető nitrogénre, azaz nitrátra van szükségük. Ezért az első fejtrágya MAS27% vagy UAN-oldat legyen, amiben a nitrát nitrogén is megtalálható
Azonnali munkakezdéssel keres értékesítő szaktanácsadót az AGRO.bio
Az AGRO.bio családias csapatának bővítéséhez keres most azonnali munkakezdéssel 1 fő értékesítő szaktanácsadót. Az új munkatárs Jász-Nagykun-Szolnok déli feléért, Békés és Csongrád-Csanád vármegyékért lesz majd felelős.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatVinasz műtrágya, lombtrágya, növénykondicionáló AÖP 1 pont
Több mint 3.200 hirdetés 144 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés