„Mitől néz ki így a sárgarépám???”
Gyakori kérdés ez a nyári hónapokban, amikor a sárgarépát, vagy épp a petrezselymet kihúzzuk a földből egy ebéd elkészítéséhez. Furcsa foltokat, rothadt gyökeret, sárguló leveleket láthatunk. De mitől fordulnak elő ezek a jelenségek a gyökérzöldségek esetében?
A sárgarépa leggyakoribb betegségei
Sárgarépa sztemfíliumos betegsége: ez az egyik legjelentősebb gombabetegség, amely a sárgarépát veszélyeztetheti. Rosszabb esetben a sárgarépa ki sem kel, a jobbik esetben (bár az sem jó), a kikelt sárgarépa lombja elpusztul, a gyökér pedig feketefoltos lesz. Fogyaszthatatlanná válik. Elsősorban fertőzött vetőmag által terjed, valamint az elpusztult növényi részek és a nem fertőtlenített talaj is képes terjeszteni a gombás fertőzést.
Sárgarépa lisztharmat: lisztharmat esetében a sárgarépa kikel és szépen is fejlődik. Később azonban a lombozaton fehéres bevonat jelenik meg. Így az értékesíthetetlen lesz, sőt, a gyökerek sem fejlődnek megfelelően. A betegség a növényi maradványok által terjed leginkább.
Hirdetés
Alternáriás levélfoltosság: rendszerint csak az idősebb növényeket támadja meg a betegség. A leveleken apró, kerek foltok jelennek meg, melyek az idő előrehaladtával sárgásbarnára színeződnek. A betegség forrása a beteg, talajon maradt, vagy talajba forgatott levél.
A petrezselyem leggyakoribb betegségei
Szeptóriás levélfoltosság: a petrezselyem levelein 2-3 mm-es kerek-ovális foltok jelennek meg, amelyek barna színűek. Ez a petrezselyem esetében fellépő leggyakoribb betegség, amely lombpusztulást okoz. Elsősorban a beteg levelek terjesztik a betegséget.
Petrezselyem lisztharmat: kelést követően a növény megfelelően fejlődik. Később a leveleken fehér bevonat jelenik meg. A lomb így értékesíthetetlen lesz, valamint a terméshozam is csökken. A betegség forrása általában a területen maradt növénymaradványok.
Kártevők a sárgarépa és a petrezselyem esetén
Vetési bagolylepke: a növényeket a lárva károsítja. A gyökér megrágásával okoznak problémát. A növény sárgulni kezd, visszamarad a fejlődésben és a tárolhatósága is odavész.
Mezei pocok: a mezei pocok elsősorban a tenyészidő második felében kezdi károsítani a sárgarépa és a petrezselyem gyökeret. A talajból kiálló gyökér megrágásával komoly károkat képes előidézni. Eladhatatlan lesz a termés, valamint tárolni sem lehet már így.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés