Gyakori kérdés ez a nyári hónapokban, amikor a sárgarépát, vagy épp a petrezselymet kihúzzuk a földből egy ebéd elkészítéséhez. Furcsa foltokat, rothadt gyökeret, sárguló leveleket láthatunk. De mitől fordulnak elő ezek a jelenségek a gyökérzöldségek esetében?

A sárgarépa leggyakoribb betegségei

Sárgarépa sztemfíliumos betegsége: ez az egyik legjelentősebb gombabetegség, amely a sárgarépát veszélyeztetheti. Rosszabb esetben a sárgarépa ki sem kel, a jobbik esetben (bár az sem jó), a kikelt sárgarépa lombja elpusztul, a gyökér pedig feketefoltos lesz. Fogyaszthatatlanná válik. Elsősorban fertőzött vetőmag által terjed, valamint az elpusztult növényi részek és a nem fertőtlenített talaj is képes terjeszteni a gombás fertőzést.

Sárgarépa lisztharmat: lisztharmat esetében a sárgarépa kikel és szépen is fejlődik. Később azonban a lombozaton fehéres bevonat jelenik meg. Így az értékesíthetetlen lesz, sőt, a gyökerek sem fejlődnek megfelelően. A betegség a növényi maradványok által terjed leginkább.

Alternáriás levélfoltosság: rendszerint csak az idősebb növényeket támadja meg a betegség. A leveleken apró, kerek foltok jelennek meg, melyek az idő előrehaladtával sárgásbarnára színeződnek. A betegség forrása a beteg, talajon maradt, vagy talajba forgatott levél.

A mezei pocok előszeretettel károsítja a talajból kiálló sárgarépát és petrezselymet is (Fotó: antalvali.com)
 
A petrezselyem leggyakoribb betegségei

Szeptóriás levélfoltosság: a petrezselyem levelein 2-3 mm-es kerek-ovális foltok jelennek meg, amelyek barna színűek. Ez a petrezselyem esetében fellépő leggyakoribb betegség, amely lombpusztulást okoz. Elsősorban a beteg levelek terjesztik a betegséget.

Petrezselyem lisztharmat: kelést követően a növény megfelelően fejlődik. Később a leveleken fehér bevonat jelenik meg. A lomb így értékesíthetetlen lesz, valamint a terméshozam is csökken. A betegség forrása általában a területen maradt növénymaradványok.

Kártevők a sárgarépa és a petrezselyem esetén

Vetési bagolylepke: a növényeket a lárva károsítja. A gyökér megrágásával okoznak problémát. A növény sárgulni kezd, visszamarad a fejlődésben és a tárolhatósága is odavész.

Mezei pocok: a mezei pocok elsősorban a tenyészidő második felében kezdi károsítani a sárgarépa és a petrezselyem gyökeret. A talajból kiálló gyökér megrágásával komoly károkat képes előidézni. Eladhatatlan lesz a termés, valamint tárolni sem lehet már így.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás