Ezt a kérdést sokan feltették az idei nyár második felétől. A nyarunk eltért a szokásostól, tartósan csapadékos volt, ez volt az oka a szokásosnál is erősebb gombafertőzés fellépésének. A paradicsom leveleit több gombafaj is fertőzi, azok tünetei is eltérőek és az okozott betegség súlyossága, a kár is különböző.

A paradicsomvész

A legsúlyosabb fertőzést, a lombozat gyorslefolyású elhalását a paradicsomvész nevű betegség okozza, melynek a kórokozója a Phytophthtora infestans nevű gomba. A betegség neve is tartalmazza a betegség erejét. Gyors lefolyású a járvány, néha 3-4 nap alatt leviszi a tő lombját: a leveleken nagy, több cm méretű, szabálytalan vizenyős foltok jelennek meg, amik elhalnak, elbarnulnak. Párás viszonyok között a folton a gomba fehéres színű sporangium tartó gyepe is kifejlődhet, ami segítheti a betegség felismerését.

Megfertőzi a levélnyelet, és a levélnyél tövénél a szárat is. A hirtelen elterjedő járvány után a lomb úgy néz ki, mintha leforrázták volna. A levélzet elvesztése után a bokron maradt termések nem tudnak fejlődni és az érési folyamat is gátolt. A kényszerérés után a bogyók íze már nem hasonlít a szabadföldi paradicsom aromás ízéhez. A gomba nem kíméli a zöld, még növekedő bogyókat sem, azokat is fertőzi. Nagy, több cm-es barnás, sötét színű kemény foltokat okoz, melyek gyakran mutatnak párhuzamos rajzolatokat. A foltok kialakulása a bogyó kocsányánál jellemző, ahol megáll a víz a mélyedésben, ez segíti a gomba-spórák csírázását. Járvány után a növények minden föld feletti része elbarnul, elhal.

A növények fertőzéséhez néhány órás nedves növényfelület már elegendő. Nem csak eső idézheti elő a vizes levélfelületet, az esti, éjszakai párás, ködös viszonyok is kiváltják a harmat kicsapódását. Az esti öntözéssel is előidézzük a több óráig tartó nedves lombozatot, ami a kórokozó fertőzésének alap feltétele. A fertőzéshez hűvös, 12-15 °C-os hőmérséklet, míg ezt követően a gomba felszaporodásához már a 18-22 °C-os hőmérséklet a kedvező.

Paradicsomvész (Phytophthora infestans) által fertőzött paradicsom
 

Amikor a leírt tartósan nedves növénylombozat fennáll, a betegség elhatalmasodása ellen rendszeres és megelőző permetezések szükségesek. Számos gombaölő szer van forgalomban a paradicsomvész ellen: a levél felületén megtapadó, és ott védőréteget képező kontakt hatású szerek csak akkor hatnak, ha a fertőzés előtt juttatjuk ki, tehát megelőzés képen alkalmazzuk. Egy kontakt hatóanyagot tartalmazó szerek a következők: valamennyi réz (rézszulfát, rézoxi-klorid, rézhidroxid) hatóanyagot tartalmazó növényvédő szer, valamint Antracol, Dithane (Manco, Manfil, Vondozeb) Polyram, míg a két kontakt hatású alkotó elemet tartalmazó szer: Miltox special. Tartósan esős időjárás mellett, amilyen az idei nyár második fele is volt (és jelenleg is az), hatékonyabb védelmet nyújtanak a felszívódó hatású (szisztemikus) gombaölő szerek, melyekhez kontakt hatású alapanyagot is párosítanak. A felszívódó szerek a növényi szövetbe behatolva ott, a növény belsejében fejtik ki gombaölő, védő hatásukat. Ezek: Acrobat, Electis, Galben,Kupfer fusilan, Ridomil gold. Forgalomban vannak csak felszívódó hatású szerek is, Previcur, Proplant és Ranman top néven.

A leírtak ismeretében a paradicsom növények lombja is megmenthető lett volna a felsorolt gombaölő szerek valamelyikével végzett rendszeres permetezéssel.

A beteg terméseket, leveleket és pusztulóban lévő töveket mielőbb távolítsuk el a területről, folyamatosan. Ne engedjük, hogy a talajra hulljanak le, mert a gomba a fertőzött növényi részeken telel át a talaj felszínén.

Levélfolt betegségek

A paradicsom levelein a virágzás idejétől rendszeresen fellépnek a gombás eredetű levélfolt betegségek is. Elsősorban az alsó, idősebb, a talajhoz közeli leveleken jelennek meg a néhány mm-es méretű barna foltok, melyeknek a közepe kiszürkülhet.

Levélfoltosság tünetei a paradicsom levelén
 

A foltok között a levéllemez elkezd sárgulni, és a levél a kisszámú folt ellenére elhal. A foltok a levélnyélen is megjelenhetnek, Erős fertőzésnél levélelhalást okozhat. Ez jellemző a szeptóriás és az alternáriás levélfoltosságra. A tenyészidőszak végéig jelenlévő betegségről van szó, mely ellen a paradicsomvésznél felsorolt valamennyi kontakt hatású gombaölő szer hatásos. Házi kertben néhány tő paradicsom esetén hatásos és néha elegendő lehet a foltos, sárgulásnak indult levelek eltávolítása a tőről folyamatosan, ezzel megelőzhetjük a gomba átterjedését az egészséges levelekre.

Forrás: balintgazda.hu

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás