A mixomatózis a nyúltartók réme
A nyúltartás alatt nyúlgyógyászati alapismeretekre is szükség van. Érdemes tisztában lenni a leggyakoribb betegségekkel, mint a mixomatózis. Cikkünkben leírjuk, hogyan veheti észre, ha baj van az állatokkal és mit tehet a betegség megelőzéséért.
A kulcs a betegségek megelőzése
A jó gazda a napi gondozás alatt is mindig figyeli az állatok viselkedését. Az egészséges állat könnyen mozog. A felkínált takarmányt, különösen a zöldet, a szénát és a száraz kenyeret szívesen falatozza, miközben tekintete élénk, magatartása kiegyensúlyozott. Szőrzete a vedlés idejét leszámítva fényes, mozgása szabad, megfontolt – ez alól kivétel az ivarzási időszak, amikor nőstényeink néhány napra idegesebbé válnak. A nyúlgyógyászati alapismereteket a Magyar Mezőgazdaság cikke foglalta össze.
Az egészséges nyúl gyakran eszik és a bélsarat rendszeresen, nagyjából azonos mennyiségben üríti. Érdemes folyamatosan ellenőrizni nem csak a bélsárgolyók mennyiségét, hanem azok állagát is, mivel ezek a nyúl egészségi állapotát mutatják.
Hirdetés
Hagyatkozzon az állatorvosra!
A rendszeres megfigyelés azért is fontos, mert így az állatorvost is időben, pontosan tudja tájékoztatni az észlelt tünetekről.
Sose próbálkozzon egymaga a nyulak gyógykezelésével. Ha bajt észlel, azonnal hívja a szakembert, aki a diagnózis felállítása után kezeli az állatokat.
Arra is fel kell készülnie, hogy nyulait az orvos sem minden esetben tudja megmenteni. Akkor jár a legjobban, ha az állatorvos a tenyészetét nem a betegség jelentkezésekor látogatja, hanem azért, hogy azt megelőzze. Ennek az az alapja, hogy a gazda valóban betartsa a tartási, tenyésztési és állathigiéniai szabályokat. Továbbá ne sajnálja beadatni a megelőző védőoltásokat sem.
A mixomatózis
A mixomatózis, melyet nyulas körökben gyakran csak mixónak vagy szúnyogbetegségnek neveznek, Dél-Amerikából ered. Ott a gyapotfarkú nyúlban őshonos. Ezt a fajt csak ritkán betegíti meg, viszont az Európából Dél- Amerikába importált nyulaknak szinte száz százalékban az elhullását okozza.
A betegség első tünetei a fülkagylón található apró vérzések, majd göbök keletkezése. Ezek aztán megjelennek a szem körül is, ahol kötőhártya-gyulladás is kialakul. Kórokozója egy, a nyulakat megbetegítő himlővírus, melynek terjesztésében elsősorban a szúnyogok játszanak szerepet.
Mivel a kórokozó a szúnyog szájszervében hónapokig is fertőzőképes marad, az áttelelő vérszívók már kora tavasszal megfertőzhetik az állományokat. Viharok alkalmával a szél a szúnyogokat nagy távolságokra elsodorhatja, ezért nem csak a víz melletti, szúnyogos területeken élő tenyészetek veszélyeztetettek.
Szúnyogháló helyett megelőzés
A szúnyogháló sem jelent jó megoldást, mert lehetetlen megakadályozni, hogy egy-egy szúnyog bekerüljön a nyulakhoz. Már egy fertőzött szúnyog is hatalmas kárt okozhat, mert a mixomatózisban megbetegedett nyulak lényegében nem gyógyíthatók. Bár a társállatként tartott egyedek meglehetősen költséges módon, sebészeti eljárás alkalmazása mellett ritkán megmenthetők.
Az egyetlen hatékony védekezési mód a megelőzés. Az oltott anyától származó utódok kéthetes korig védettséget élveznek, ezért a fiatalokat háromhetes korban szükséges beoltani. A vakcinázás egyébként viszonylag veszélytelen, mivel még az előrehaladott vemhes állatoknál sem fordul elő emiatt koraellés vagy vetélés.
Olvassa el itt korábbi cikkünket a nyúltenyésztésről és annak nehézségeiről!
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés