A Smartbow lényege, hogy egy fülben elhelyezett egységnek köszönhetően az állatok mozgása és tevékenységeik nyomon követhetőek és monitorozhatóak. Használatával hamar észre lehet venni, ha egy jószág eltérően viselkedik a megszokottól. A rendszer lehetőséget biztosít a különféle megbetegedések és fertőzések mielőbbi felismerésére. Egy modern füljelző jelez a rendellenes adatokról.
Az SG.hu írta meg a témát, ezt az anyagot szemléztük. A 2009-ben alapított Smartbow rendszere minden állat tevékenységének valós idejű felismerését és nyomon követését lehetővé teszi a lokalizálásnak és a fülben elhelyezett egységnek köszönhetően. Ez utóbbi továbbítja az istállóban és a külső részeken elhelyezett vevőkön keresztül a különböző tevékenységekkel (evés, ivás, fekvés, mozgás stb.) kapcsolatos információkat a helyi szervernek. Így akár egy nagy csordában is gyorsan meg lehet találni egy-egy állatot. Ha például egy tehén beteg lesz vagy megsérül, akkor az aktivitás képe a különböző specifikus minták alapján megváltozik. A szokásostól eltérő viselkedést az algoritmusok automatikusan felismerik és azonnal jelzik a gazdának. Ezáltal időben felismerhetők a fertőzések és megakadályozható, hogy átterjedjen az egész állományra.
Valós idejű helymeghatározás, ivarzás- és kérődzés megfigyelés, beteg egyedek kiszűrése - ezeket oldja meg a Smartbow a modern füljelző segítségével - képünk illusztráció
Sikertörténet lett a Smartbow, amivel könnyen megtalálhatóak az egyedek az istállóban. A rendszer segít megtalálni azt, hogy merre találhatóak a jószágok az istállón belül. Számítógépen, okostelefonon, vagy tableten azonnal láthatóak a tehenek az előzőleg betáplált istállóalaprajzon. A megbízható ivarzásmeghatározás megkönnyíti a két ellés közti idő csökkentését. A tehenek ivarzásuk alatt aktívabbak, ezt is figyeli a füljelző, és ivarzás esetén azonnal riasztást ad. Így lesz pontosabb és könnyebb az ivarzó egyedek kiszűrése és termékenyítése.
Kérődzésmegfigyelés - beteg egyedek gyors kiszűrése - magasabb tejhozam
Egy tehén kérődzési szokásai jelzik az egészségi állapotát. Ezen tulajdonságot kihasználva, a füljelző a rágás következtében, a mozgó fülből nyeri az információkat, következtetve az egészségi státuszra. Szokatlan viselkedés, vagy probléma esetén riasztást ad, így teszi lehetővé a minél korábbi beavatkozást.
[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=klGdASvNSxw[/embedyt]
A Smartbow eddig több mint 100 ezer fülegységet helyezett el teheneken. Ausztria mellett a Baltikum és a Közel-Kelet országaiban is népszerűvé vált a megoldás, továbbá Oroszországban is 5000 chipet ültettek be állatokba. A jelenleg közel 60 embert foglalkoztató startupot a Pfizer amerikai gyógyszerkonszern tulajdonában lévő Zoetis vállalat vásárolta meg. A Smartbow bevétele 2017-ben 7 millió euró volt - írja az SG.hu.
A fejlesztések folytatódnak, a szakemberek jelenleg egy öntanuló rendszer megalkotásán dolgoznak, amely képes lesz minden egészségügyi információt szállítani az állatokról.
Továbbá dolgoznak a szenzortechnológia továbbfejlesztésén és a folyamatban nagy szerepet szánnak a mesterséges intelligenciának. A cél az, hogy az állatok jól érezzék magukat, aminek hátterében nem csupán az állatok szeretete áll, hanem gazdasági megfontolás is. Ugyanis minden egészségügyi probléma befolyásolja a tejtermelést. A szakértők pedig azonnal értesülnek a táblagépeiken arról, ha valami gond adódik. Így egy gazda azonnal jelzést kap arról, ha egy adott állatnak emésztési nehézségei, anyagcsere-betegsége vagy bendő acidózisa van.
[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=tWjJuN-PGDQ[/embedyt]
A jövőbeli cél az, hogy a fülmodul elérhető legyen juhok, kecskék és más állatok számára is. A gazdálkodókkal történő elfogadtatása ugyanakkor közel sem egyszerű folyamat, mert a technológia nem olcsó: egy fülegység 5000 euróba kerül és tehenenként évente 4 euró a terméktámogatás.