Míg korábban a kalciumos talajjavításról azt gondolták, hogy nehezen megoldható művelet, a mai anyagokkal már szinte bármikor elkezdhető. Régebben inkább a betakarítás után használták, mára viszont az új összeállításnak köszönhetően szinte teljesen mindegy, hogy mikor juttatják ki a kalciumot a földjeikre a gazdák. Csak a vetés és a csírázás idejét kell elkerülni, de egyébként rugalmasabban beilleszthető bármelyik kultúra termesztésébe. Erre is igyekszik felhívni a figyelmet Wágner József, a Carmeuse Hungária Kft. üzletfejlesztési menedzsere a Magro.hu KUKORICA ÉS BÚZA Konferenciasorozat debreceni állomásán, ahol a termésbiztonság-megújulás-talaj témában tart előadást. Vele beszélgettünk.  Milyen hibákat követtek és követnek el a gazdák a talajkémhatás témakörben? Általános tapasztalat, hogy a gazdálkodók korábban sokkal jobban odafigyeltek a talaj kémhatására, és olyan technológiákat alkalmaztak, amelyek kompenzálták a mezőgazdaság talajsavanyító hatásait. Régen ez a meszezés volt, ami az utóbbi évtizedekben sajnos visszaszorult. A probléma pedig egyre csak nő és súlyosabb lesz, ez jelentős terméskorlátozó tényező a földeken. Sajnos még mindig jellemző a gazdákra, hogy rutinszerű technológiákat használnak, mert úgy szokták meg. Ezt részben meg is lehet érteni, de a gyakorlat azt mutatja, hogy a tudatosabb gazdálkodók előbb-utóbb lekörözik a nem változtatókat. Olyan terméseredményeket produkálnak, ami miatt megéri alkalmazni az új technológiákat.
Vannak olyan anyagok, amik jól illeszkednek az adott technológiához, de többször előfordul az is, hogy az indokolt dózisnak nagyon magas a hektárköltsége, így nem tudnak annyit rááldozni, amennyi szükséges lenne a várt változáshoz. Ennek az eredménye pedig az, hogy nem tapasztalnak kellő javulást. Nagyon fontos, hogy a termék milyen hatóanyagot tartalmaz, és milyen formában van jelen, ezért az alkalmazás előtt érdemes szakember tanácsát kérni. 
Wágner József üzletfejlesztési menedzser, Carmeuse Hungária Kft.
Mit mutatnak a magyarországi talajvizsgálati eredmények?  A munkatársaink visszajelzései alapján nagyjából minden második hektár savanyú kémhatású, vagyis valamilyen javítást igényelne. Ez lehet a klasszikus meszezés, de Ca-tartalmú javítóanyag is, amely koncentráltabb, intenzívebb hatású.  Miért savanyodnak el a talajok?  A világon a termőterület jelentős része érintett ebben, aminek egyrészt természetes okai vannak, másrészt az ipari tevékenység áttételes hatásai miatt alakul ki ez az állapot. De a talaj az egyoldalú ásványi műtrágyázást és a szerves anyagok korlátozását is nehezen tűri. Ahogy az intenzitás fokozódik, egyre erőteljesebb a savanyodás, ami nem feltétlenül baj, viszont a változásokat mindenképpen kompenzálni kell. 
A III. Kukorica és Búza Konferenciasorozat a 2 fő szántóföldi növényünk termesztéstechnológiai újdonságait mutatja be
Hogyan lehet jól végezni a meszezést, a kalciumpótlást?  Ennek részleteiről az előadáson beszélek majd bővebben. Az elmúlt pár évben fejlődött annyit a gyártástechnológia, ami lehetővé teszi, hogy különösebb változtatások nélkül bele lehessen illeszteni egy talajjavítási műveletet a növénytermesztési folyamatba. Erről igyekszünk mi is sokat beszélni, hogy a gazdák megismerjék a kémhatás optimalizálásának lépéseit, és jó talajállapotot, nagyobb termésátlagokat érhessenek el. A siker ráadásul nem mindig a büdzsé nagyságán múlik, mert kis lépésekkel és kevesebb beruházással is lehet jelentős eredményt elérni a  savanyú talaj javításában.  Hogyan járnak el a talajok javításánál?  A pH-érték csak egy indikátor, ami az adott talaj savanyúságának mértékét jelzi. Mi azon vezetjük végig a gazdákat, hogy mik a savanyodás okai, és annak milyen hatásai és milyen szemmel látható jelei vannak. Továbbá azt is elmondjuk, hogyan lehet orvosolni ezeket a bajokat. A lényeg, hogy bármelyik kultúrába beilleszthető a talajjavítás, amivel évről évre egyre jobbá lehet tenni a földeket. Ha pedig javul a talaj kémhatása, az nagyon kedvezően hat annak egészségére és a minőségére is. 

Tudjon meg még többet a kalciumos talajjavítás rejtelmeiről és hozzon ki többet a földjéből! Ehhez jöjjön el a III. KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozatra, 

Debrecenbe 2019. január 17-én, 

ahol az agrárszakma kiváló eladói számolnak be a kukorica és a búza termesztéstechnológiai újdonságairól, és adnak tanácsokat a korszerűbb és hatékonyabb termesztéshez.

További információ és regisztráció a rendezvényre a konferencia hivatalos oldalán:  

https://www.magro.hu/konferencia/ 

   

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás