Hirdetés
Modern variáció acélcsarnokra: borászat
Magyarországon immáron 31 éve épülnek könnyűszerkezetes acélcsarnokok a Frisomat hidegen hengerelt szerkezeteivel. Ezek az épületek mára kinőtték általános értelemben vett ipari és mezőgazdasági funkcióikat, hiszen egyre több vállalkozás lát fantáziát az acélban, mint építőanyagban. Végeredményként pedig rendkívül egyedi létesítmények születhetnek. Alábbiakban nézzünk meg közelebbről egy igazi – most még - kiaknázatlan kategóriát: a borászatokat.
Első látásra idegen érzés foghat el minket, ha egy borvidék közepén álló acélcsarnokra gondolunk, hiszen mondhatnánk, hogy a látkép nem autentikus. Mitől válik mégis működőképessé az elképzelés? A választ napjaink turizmusa, építészeti trendjei és mezőgazdasági funkcióigényei remekül körülhatárolják. A turizmus 2010-es évek elején Magyarországon ismét szárnyra kapó ágazata, a gasztronómiával karöltve váltak országunk egyik legdinamikusabban fejlődő turisztikai szegmensévé. Közkedvelt fogyasztói hobbivá nőtte ki magát a borkóstolás, a borfejtési eljárások megismerése, ebből adódóan a pincelátogatások egyre népszerűbbek. Viszont ugyanúgy, mint a turizmus más területeit, a borkultúrát is utolérték a modernkori trendek. A bortermelésnek eredetileg otthont adó pincék látogatása igénnyé vált, nagyrészt egyedülálló, meghitt hangulatviláguknak köszönhetően. Ezt a hullámot a kisebb pincészetek jellegükből fakadóan képesek meglovagolni, ám az országban számos dinamikusan fejlődő borászati vállalkozás van jelen, amelyek üzemi keretek között folytatják tevékenységüket. Ezen réteg esetében gyakran előfordul, hogy a termelés megkezdésekor még nem volt szükséges a vállalati struktúra kialakításánál a fent említett turizmusi ágazat fejlődésével és fogyasztói igényeivel számolni: egy, a termelés, borkészítés és gasztronómia szorosabb egyvelegét egy időben kiszolgálni képes épülettel.
Acélcsarnok új köntösben
A Frisomat egyik nagy előnye és népszerűségének oka, hogy – a cég évtizedekre visszanyúló tapasztalatán és jól bevált gyártási technológiáján kívül –rövid időn belül számos funkcióra és az igények ahhoz igazodó széles spektrumára tud épületmegoldásokat kínálni. A Frisomat acélszerkezetes csarnokok átlagmérete az elmúlt évben nőtt, ma nagyságrendileg 800 m2, de természetesen a kisebb épületek is a választék részét képezik. Így például egy 8x13-as, tehát 104 m2-es csarnok kiváló teret adhat az újonnan bevezetett kóstoltatásnak, vagy bármilyen más vendéglátással, turizmussal összefüggő funkcióknak. Ha csak a fő szempontokat nézzük, a Frisomat csarnokok rövid határidővel, tervezésben is nagy kreatív szabadságot nyújtva, minimális mennyiségű hulladék keletkezése mellett készülnek, amelyek időtálló és rugalmas megoldást kínálnak akár borászati vállalkozások számára is. A felsoroltakból következhet, hogy Magyarországon egyre több szőlő-tulajdonos figyel fel a birtok és gazdaság ilyen módon történő bővítésére.
Minden egy fedél alatt
Megfogalmazódhat a kérdés bennünk, milyen funkciók férnek el egymás mellett egy Frisomat csarnokban, ha szőlőgazdaságunk van? Tekintve, hogy a legelterjedtebb terület ezen épületek alkalmazására a mezőgazdasági tárolás, így a hasonló célra történő használatának alkalmassága nem kétséges. A könnyűszerkezetes építményben szendvicspanelekkel megoldott megfelelő hőszigetelése mellett nem jelent problémát a borászatok esetében elengedhetetlen hordósorok, illetve rozsdamentes erjesztőtartályok elhelyezése, de polcrendszer kialakításával könnyedén megoldható a kellékek továbbá a palackozott készlet raktározása is. A szigetelés biztosítása többféle technikával megoldható, a panelek töltése történhet például poliuretán habbal vagy kőzetgyapot felhasználásával. Egy ilyen csarnok az említettek mellett ugyanakkor megtölthető a kapcsolódó munkafolyamatokkal is, mint a palackozás, címkézés, szállítás előkészítése. Jól látható tehát, hogy a szüretelési munkálatok után akár egy fedél alá is hozható minden további munkafolyamat.
Mivel tud viszont még ennél is többet nyújtani acélcsarnok tekintetében a Frisomat? Például az építmények egyéni tervezhetőségével és dekoratív megvalósítási lehetőségeivel, hiszen immáron 12 színben választható külső burkolat. Ehhez kapcsolódóan szintén sokakat elgondolkodtathat, egy-egy ilyen acélépület mennyire hat egy vidéki környezetben tájidegennek? Ezen a ponton kapcsolódnak be a modern építészeti trendek. Globális szinten beszélhetünk arról, hogy az acél, mint építési alapanyag egyre elterjedtebb, illetve egyre bővülő színpalettája miatt határozottan design-elemként is megállja a helyét. A nyers faburkolattal kombinálható matt fémes felületek kifejezetten megfelelnek napjaink szín-irányzatának az építészetben. Kis képzelőerővel egy acélcsarnoknak így máris új funkciója érhető el, hiszen a mezőgazdasági vonal közvetlen szomszédságában ugyanolyan egyszerűen és gyorsan alakítható ki a borturizmust űzők számára egy hangulatos, vendégek fogadására alkalmas tér.
Gyorsan, szépet, hasznosat
Összefoglalva a fentieket, a Frisomat acélcsarnokok többrétű segítséget és lehetőséget biztosítanak a borászati szegmensnek. A könnyűszerkezetes épületek, tekintve, hogy felhúzásukhoz előregyártott elemek összeszerelése szükséges csupán, gyors ütemben – akár 3-4 héten belül - épülnek meg, ezért tökéletes választás lehet az igények széleskörű kielégítésére törekvő vállalkozásoknak ezen nagy ütemben fejlődő és hasonló szintű népszerűségnek örvendő modern köntösbe bújt, ugyanakkor hagyományőrző területen.
A Frisomat acélcsarnok és borászati referenciákat a linkre kattintva találhat: Frisomat - Borászatok
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Védjük a gyökereket az Agrováció termékével
A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.
AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?
Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatEladó John Deere 8345R e23 ILS 2020-as évjáratú traktor
69 900 000 HUF
+ áfaEladó használt MetalFach N267 szervestrágyaszóró
4 990 000 HUF
+ áfaTöbb mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés