Modern villák és szegényes bódék váltják egymást a móri szőlőültetvények helyén – elvétve lehet találkozni szőlőműveléssel
Egyre többen sürgetik a radikális fellépést a szőlőültetvényeket károsító ingatlanspekuláció ellen. A kárpótlás után két-háromezer négyzetméteres területekre felszabdalt ültetvények egy része spekulánsok kezébe került, akik panorámás lakótelkekre jellemző áron kínálják őket eladásra.
A nyaralókat gazdasági épületnek álcázva, arra szóló építési engedéllyel húzzák fel az új tulajdonosok, akik a szőlővel nem bajlódnak. Ezzel nem csak a helyi borászok megélhetését, de a kultúráját is veszélyeztetik.
Nyaralókká alakult dűlők
Eltűnőben vannak a szőlők a Móri Borvidék zártkerti területein. Azok a dűlők, ahol szilárd burkolatos utat találunk, amelyek Mór városához közelebb esnek, 70-80 százalékban nyaralókká alakultak, vagy lakóövezetté váltak.
Hirdetés
A szőlő a fokozott építkezés áldozatává vált. Az is megeshet, ha nem lakna ott senki, akkor is felhagytak volna már a szőlőműveléssel - kesergett Varga Máté, a borvidék elnöke, a magyarmezogazdasag.hu-nak nyilatkozva.
Kijelentette, sajnos ebbe az is belejátszik, hogy a fiatalok kevésbé szeretnének szőlőműveléssel foglalkozni, így ahol nincs is lakó a zártkerti övezetben, ott is találni olyan szőlőket, ahol a tulajdonos felhagyott a terület művelésével.
Számít a panoráma is
Általában akkor válnak eladóvá az ilyen ingatlanok, amikor az idősebb birtokosok már nem foglalkoznak vele. De arra is van példa, hogy jó állapotú ültetvényeket vesznek meg a panoráma miatt, s az új tulajdonos nem szándékozik művelni.
A szőlőhegybe kiköltözők két csoportba sorolhatók. Az egyiket azok a természetbe vágyó, egzisztenciálisan jó körülmények között élő személyek alkotják, akik szeretnének kiszakadni a városi létformából. Takaros porták jelzik a megjelenésüket. A másik véglet a perifériára szorult emberekből áll.
Az ingatlanárak növekedéséből csak a spekulánsok húznak hasznot
Móron megemelkedtek az ingatlanárak, s sokan ezt már nem tudják megfizetni, vagy egyéb okok miatt kerültek nehéz anyagi helyzetbe. A zártkerti övezet éppen ebből kifolyólag eklektikus képet mutat – modern villák és bódék váltják egymást, néhol művelt szőlővel színesítve. A jelenlegi szabályozás erre nem nyújt hathatós megoldást.
Mivel a földterületek ára jelentősen megnőtt, így azok számára, akik szőlőt művelnének, elérhetetlenné váltak.
Móri viszonylatban egy hektár szántó 1,2-1,5 millió, míg szőlő esetében 2-4 millió forint között mozog. Ha viszont ezt a zárkerti árakból számoljuk vissza, akár tízszeres összeg is kijöhet. Így szorul ki a mezőgazdaság ezekről a területekről. Még szerencsére Móron a szőlőtermesztés zöme a külterületeken zajlik. Ám ahogyan terjeszkedik a város, egyre több dűlőt fog érinteni a beépítés.
Jelenleg Móron helyi rendelet írja elő, hogy építkezés csak akkor kezdhető meg, ha a terület 80 százalékán szőlőt találunk. Sajnos ennek a szabálynak nem tudnak érvényt szerezni, mint ahogy annak sem, hogy életvitelszerűen zárkerti ingatlanban lakni nem lehet: az ott található házak gazdasági épületként vannak nyilvántartva. Pedig néhányuk ránézésre is luxusingatlan.
Általános probléma a környezetszennyezés
A másik oldalról kitapintható a feszültség a szomszédok között. A szőlőművelés bizonyos hanghatással jár, berreg a traktor, a permetezőgép, száll a por. Vannak olyan kiköltözők, akik az együttélés szabályait sem tartják be.
Villany a legtöbb helyen található, de vezetékes víz nincs, mint ahogy a szennyvíz- vagy szemétszálíltás sem megoldott. Nem túl kellemes a háztartási szemét elégetése, amire pedig nap mint nap akad példa. Zártkerti övezetben autóbontóra is bukkantunk – jegyezte meg Varga Máté, hogy a környezetszennyezés általános probléma.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés