A gazdálkodók hatékony munkavégzését segíti elő a nitrátrendelet most megjelent módosítása. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara nagyjából 2 éve kezdett egyeztetéseket az érintett szervezetekkel és kutatóintézetekkel, hogy segítse a szükséges üzemi kísérleteket. A NAK szerint ennek is köszönhető a szabályozás kedvező változása. A módosítás a pentozánhatás kivédésében segíti a magyarországi gazdálkodókat.

A nitrogénhiánnyal járó úgynevezett pentozánhatás kivédésében segíti a gazdálkodókat az újonnan megjelent 48/2020. (X. 7.) AM rendelet. Ez az 59/2008. (IV. 29.), a vizek mezőgazdasági eredetű nitrátszennyezéssel szembeni védelméhez szükséges cselekvési program részletes szabályairól, valamint az adatszolgáltatás és nyilvántartás rendjéről szóló FVM rendeletet módosította. A rendeletmódosítás alapján a pentozánhatás kivédésére most már minden termőhelyen kiadagolható a vetéstől függetlenül 100 kg szárazanyaghoz további 0,8 kg nitrogén hatóanyag.

A módosult nitrátrendelet alapján a vetéstől függetlenül minden termőhelyen több nitrogén hatóanyag adagolható ki - Fotó: Magro.hu, CSZS, Abony

Régi gondra jelent megoldást a módosítás

A NAK írta meg, hogy a módosítás egy, a gazdálkodóknak régóta nagy problémát okozó, merev szabályozáson enyhített. A jogszabály-változtatás szükségességét több gazdálkodó és vállalkozás képviselője jelezte a Kamara felé, a kamara ezért is kezdett mintegy 2 éve egyeztetésbe arról az érintett szervezetekkel. A szakminisztérium is figyelembe vette a problémát, és támogatta annak megoldását. Első lépésként sikerült uniós szinten egyeztetni a módosítással érintett problémakört, ami ellen nem érkezett kifogás. Az esetleges további módosításokhoz kutatási eredmények szükségesek, a vizsgálatokat pedig az Agrárminisztérium koordinálja. Ezek közül az üzemi szintű kísérletek beállításában a kamara szakértői is folytattak koordináló tevékenységet a köztestület tagjai körében.

Az 1. melléklet a 48/2020. (X. 7.) AM rendelethez:

Az 59/2008. (IV. 29.) FVM rendelet 3. számú melléklet C) pontjában foglalt táblázat 8. sora helyébe a következő sor lép:

Nagy tömegű kukoricaszár, napraforgószár és tarlómaradványok időbeni lebontásához és a talaj biológiai feltáró folyamatainak elősegítéséhez szántóföldi termőhelyen 100 kg szárazanyaghoz további 0,8 kg N hatóanyagot lehet adni.

Megosztás

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás