A növényvédő szerek és hatóanyagok kivonása hazánk európai uniós csatlakozása óta meglevő kihívás, amely főleg a korábban használható szerek újraengedélyezésénél jelentkezik. Görög Róbert, a Magyar Növényvédelmi Szövetség ügyvezetője az Agrárium 2023 konferencián beszélt arról is, hogy az uniós stratégiák fő céljaival jellemzően mindenki egyet szokott érteni, ám a kidolgozásuk során komoly hiányosságok tapasztalhatóak. 

A siófoki rendezvényen tartott előadásában elmondta, hogy mire számíthatnak a magyar termelők, növényvédőszer-gyártók és szaktanácsadók a következő időszakban, és hogy hogyan lehet fellépni a növényvédő szerek egyre komolyabb problémává váló hamisítása és illegális forgalmazása ellen. Az Agrárszektor beszámolóját szemléztük.

Fúvókasorok egy Amazone vontatott permetezőn - Fotó: Magro.hu, CSZS, Zimány

A nagy fordulópont azonban 2011 környékén volt, amikor az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság változtatott az értékelési elvein, és tiltólistára tett több hatóanyagot is. Görög Róbert rámutatott, hogy ilyenkor főleg az újraengedélyezéseknél van probléma, amikor egy, a régi értékelési elvek szerint engedélyezett növényvédő szert újraértékelnek, és nem felel meg az aktuális előírásoknak. A Magyar Növényvédelmi Szövetség ügyvezetője szerint ezt a sort folytatja a Green Deal, aminek a fő céljaival valószínűleg mindenki egyetért, viszont azokba a stratégiákba, amelyek mentén ezt meg akarják valósítani, már csúsztak hibák. 

Ilyen például a biodiverzitás stratégia és a farm-to-fork, vagyis a termőföldtől a fogyasztóig stratégia, ahová már belekerültek az 50%-os növényvédőszer-felhasználás csökkentési célok, és az is, hogy érzékeny területeken nem lehet majd növényvédő szereket használni.

Szerintem hatástanulmányt mindenféleképpen kellett volna készíteni ezekhez a stratégiákhoz, azonban ez sajnos elmaradt. Utána a Közös Agrárpolitika 2023 utáni előírásaiba is szerettek volna ilyen növényvédelmi előírásokat beleerőltetni, ami szintén nem sikerült - emlékeztetett a témára Görög Róbert.

A nagy fordulópont 2011 környékén volt, amikor az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság változtatott az értékelési elvein, és tiltólistára tett több hatóanyagot is - Fotó: Magro.hu, CSZS, Zimány

Szabályok, megvalósítás

A szakember szerint elismerés illeti az Agrárminisztérium szakembereit és hazánk állandó uniós képviseletét, akik észlelték, hogy olyan előírásokat, amelyek az Európai Unióban nincsenek jogszabályba foglalva, nem lehet KAP-ba beletenni. Más kérdés, hogy mind a Közös Agrárpolitika, mind Magyarország stratégiai terve tartalmaz növényvédelmi kritériumokat. 

A Magyar Növényvédelmi Szövetség ügyvezetője ugyanakkor elmondta, hogy a többi uniós tagállam stratégiai tervéhez képest a magyar tervben nagyon visszafogott az az előíráscsoport, ami a növényvédelmet érinti. Ilyen például a méhek egészségére vonatkozó előírás, hogy a beporzókra kifejezetten kockázatos, veszélyes növényvédő szereket nem lehet használni. Továbbá ide tartozik a forgatás nélküli talajművelés a csökkentett növényvédőszer-felhasználással is.

A használat változik a jövőben

Görög Róbert bővebben is beszélt a fenntartható növényvédőszer-használatról szóló uniós rendelettervezetről is. Ezzel kapcsolatban kifejtette, hogy ha ezt egyszer elfogadják, akkor az szóról szóra betartandó lesz az egész Európai Unióban. Ebbe a tervezetbe már bekerült az 50%-os csökkentési cél a növényvédő szerek felhasználását illetően, valamint az is, hogy az érzékenyebb területeken nem lehet majd növényvédő szereket használni. A jelek szerint azonban csak a kémiai eredetű szerek lesznek tiltottak ezeken a területeken. Ami gond lehet, hogy az érzékeny területek lehatárolása még nem történt meg, és a hírek szerint a nitrátérzékeny és a Natura2000-es területek is bekerülhetnek a szabályozásba. Ez jelentős problémát okozna Magyarországon, de Dániának is, ahol például a területek 100%-a nitrátérzékeny.

A szakember elmondta, hogy a termőfölddel a fogyasztói stratégiának van a műtrágya felhasználásra is hatása, ott is mintegy 20%-os csökkentési céllal kell számolni. Ezek az uniós stratégiák azonban érinthetik a növénynemesítést is, aminek szintén komolyabb következményei lehetnek az ágazat egészére nézve. 

Az Európai Unió központjában, Brüsszelben ugyanakkor elindult egy érdekes kezdeményezés: az Európai Néppárt, úgy néz ki, hogy felkarolja a termelők problémáit, és egy kampányba kezdett annak érdekében, hogy megpróbálják lassítani vagy meggátolni ezeket a folyamatokat. Mit tudunk tenni, mi, mint növényvédőszer-gyártók? Az iparágunknak vannak önkéntes kötelezettségvállalásai: Innovációs beruházás terén azt tudjuk vállalni, hogy:

10 milliárd eurót fogunk költeni 2030-ig precíziós és digitális kézzelfogható gyakorlatban is használható megoldásokra, 4 milliárd eurót pedig biopeszticidek fejlesztésére. Az azonban már tisztán látszik, hogy ez az összeg ennél sokkal több lesz - mondta Görög Róbert.

Növényvédelem a gyakorlatban: több fontos változás a magyar termelésben is - Fotó: Magro.hu, CSZS, Zimány

Ezek a célok és a feltételek

A szakember beszélt arról is, hogy a körforgásos gazdaság területén szeretnék elérni a 75%-os visszagyűjtési arányt a kiürült növényvédő szeres göngyölegek tekintetében, és biztosítani szeretnék azt, hogy minden európai uniós országban legyen egy ilyen visszagyűjtési rendszer. A környezet- és a fogyasztók védelme terén pedig egymillió termelőhöz és szaktanácsadóhoz szeretnék eljuttatni a legújabb innovatív megoldásokról szóló tájékoztatást. Az eredményeket illetően Görög Róbert elmondta, hogy egy év alatt 112 ezer termelő, szaktanácsadó és szakértő vett részt vett ezeken a képzéseken, ami a célszámnak a 11%-a. 

Görög Róbert elmondta, hogy a körforgásos gazdaság területén jelen pillanatban 66%-os a visszagyűjtési arány, ami 1%-kal nőtt az előző évihez képest. Vannak olyan uniós országok, ahol most indulnak ezek a rendszerek, de ahol nemrég indult, ott egyből 39%-os növekedést sikerült elérni az első évben.

Jelen pillanatban 20 uniós országban van, 7-ben pedig még nincs visszagyűjtési rendszer. Amit viszont visszagyűjtünk az Unióban, annak a 83%-át sikerül újrahasznosítani - emelte ki a gödöllői gazdász szakember.

Görög Róbert elmondta, hogy a növényvédő szerek hamisítása, illegális forgalmazása hatalmas problémát jelent az EU-ban. Mint mondta, az illegális forgalmazás a teljes értékesítés 14%-át teszi ki, ami azt jelenti, hogy ha a bűnözők összeállnának egy vállalkozásba, akkor az forgalom alapján a harmadik legnagyobb cég lenne Európában. Ennek gátat szabni csak úgy lehet, hogyha a termelők csak ellenőrzött, biztonságos forrásból vásárolnak növényvédőszert - mondta a Magyar Növényvédelmi Szövetség ügyvezetője.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás