Drasztikusan csökkenő árak és a beszerzéssel kiváró termelők jellemzik most a műtrágyapiacot. Ráadásul, kockázatos a halogatás, mert később a szállítói kapacitások jelenthetik a szűk keresztmetszetet, és félő, hogy nem minden termelő kapja majd meg időben a megrendelt terméket. Aki viszont már most rendelkezik műtrágyával, annak érdemes alaposan átgondolni, mikor kezdi el a fejtrágyázást. Vázsonyi László, a VulcanAgro fejlesztőmérnöke fejtette ki véleményét a témáról.

Mi történik jelenleg a műtrágyapiacon?

Drasztikusan, sosem látott mértékben esnek a műtrágyaárak. Ilyen jelenség óriási recesszió idején szokott bekövetkezni, amikor eltűnik a felvásárlópiac. Jelenleg ez tapasztalható nemcsak Magyarországon, de EU-ban is. Műtrágyatípustól függően 40-60%-os visszaesés a hazai keresletben a tavalyi hasonló időszakhoz képest. Ezzel egyidőben ugyanakkor jelentősen bővül a kínálat, Lengyelországból, a Baltikumból és Törökországból is áramlik az országba az import műtrágya, a kikötői árak fokozatosan csökkennek.

Karbamid műtrágya árváltozása. Lassan megáll a csökkenés és talán beáll egy nyugalmi állapot.

A karbamid, például, kikötői paritáson már kevesebb mint 150 ezer Ft-ba kerül, miközben a piacon 250-280 ezres árszinteket látunk. Igaz, ezek egy hónap múlva akár 100 ezerrel is eshetnek. A termelők pedig éppen ezért kivárnak a beszerzéssel, bár sokakat pénzügyi nehézségek is korlátoznak ebben. Számukra jó hír lehet, hogy a termények valószínűleg drágulnak majd, mert az ukrán határ kezd záródni.

Miért okozhat problémát a halogató hozzáállás?

Jelenleg a rendeléstől számítva 24-48 órán belül tudjuk kiszállítani a műtrágyát, de a jövő héten ez inkább már 3-4 nap lesz, 2-3 hét múlva pedig el fogja érni az 1-2 hetet, mert nem lesz elég szállítói kapacitás, eszköz, a várhatóan hirtelen megnövő keresletet kiszolgálására. Ez azért probléma, mert a termelő jellemzően rövid távon gondolkodik, a rendelése feladáshoz képest 2 nap múlva már szeretné megkapni a terméket.

A további áresésre való spekulációnak az a hátránya, hogy nem fog időben odaérni a műtrágya, csak 2 héten belül, ami lehet, hogy már késő. Így a mostani árszinten, a meglévő készletekkel kell elindítani a fejtrágyázást. A nagyon alacsony árak meg fognak ugyan jelenni március-április környékén, de kockázatos erre várni.

Érdemes tájékozódni és akár egy kicsit várni, de jól kell időzíteni a döntést. Ki kell menni a földre, meg kell nézni, milyen munkának van az ideje és ahhoz milyen tápanyagot kell kijuttatni, meddig lehet azt esetleg eltolni. Telefonálni, érdeklődni, olvasni kell, és ezekből levonni a szükséges következtetéseket.

Az egyre súlyosabb és hosszan fennálló tápanyaghiány, aszályérzékennyé teszi a növényeket.

Mi a helyzet most a földeken?

Az enyhe időnek köszönhetően elindultak a fejtrágyázások. Az ősszel elvetett állományok tápanyagért kiáltanak, és a szakmaiság viaskodik éppen a megszokással. A termelők a fagyra várnak, hogy a sok csapadék után a földekre mehessenek és kiszórhassák a folyékony vagy szilárd fejtrágyát. Ezt követeli a megszokás, szakmailag viszont egyáltalán nem indokolt. Az előrejelzések szerint, ugyanis, több hétig nem várható csapadék, és a mostani enyhén nedves, hideg időben kiszórt műtrágyának a hasznosulása meglehetősen alacsony. Át kell gondolni, hogy a mázsánként 30-40 ezer forintos műtrágyának megéri-e az 50-80%-át elpocsékolni csak azért, mert rá lehet menni a földre. Ha már ősszel - a nem megfelelő hozzáállás miatt - a gazdák egy része kevés tápanyagot vagy egyáltalán semmit sem juttatott ki, akkor ezt a hibát nem kellene tetézni azzal, hogy a kiszórt fejtrágya, eső nélkül, újabb jelentős veszteséget okoz. Ráadásul, ezek a növények márciusban tovább fognak éhezni.

Kénes-nitrogén fejtrágya, majd komplex hatóanyag tartalmú lombtrágyákra lesz szükség. - Fotó: Shutterstock

Mit javasolna a termelőknek?

Ha határszemlét tartunk a földeken, láthatjuk, hogy megjelent a vírus és a gomba. A mostani jelentős napi hőmérsékletingadozás, megviseli az állományokat, és ezekben a tápanyaghiányos, legyengült állományokban kellene a növényvédelmi kezeléseket elvégezni.

Olyan lombtrágya alkalmazása javasolt, ami gombaölő hatással is rendelkezik, tehát van benne réz és kén, esetleg tartalmaz egy kis nitrogént és magnéziumot is, ami átsegíti a növényeket a következő 2-3 héten azon túl, hogy a gombás fertőzést is kezeli. Így egy termelő 8-12 ezer Ft-ért meg tudja oldani a problémát, és nem dob ki 50-70 ezer Ft-ot az ablakon, a nitrogén szükségtelen kijuttatásával.

A kapkodás helyett a türelemnek van itt az ideje: a fagyban kitett nitrogén, amit napfény ér, az egyik legrosszabb forgatókönyv. Aki nem átgondoltan cselekszik, annál a búza önköltsége elérheti majd a 80-90 ezer Ft-ot, ami egyáltalán nem lesz versenyképes a keletről érkező olcsó gabonával szemben.

Csak azért, mert valaki rendelkezik nitrogénnel, nem kötelező azonnal kiszórni. Rosszul indult az ősz, nem lenne jó ezt a helyzetet ezzel a rossz gyakorlattal tovább rontani.

info@vulcanagro.hu
www.vulcanagro.hu

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás