Legyen az őszi vagy tavaszi vetésű szántóföldi növény, van mit tenni a magasabb terméseredmények elérése érdekében. És most van is rá lehetőség, mert nagyon magas szinten állnak a terményárak, ami kitarthat az év hátrelévő időszakában is. Rácz Gábor az ICL szaktanácsadója foglalta össze a legfontosabb tennivalókat.

Milyen a hangulat most a magyar mezőgazdaságban?

Feszült és kiábrándult, elsősorban a zöldség és gyümölcstermesztő gazdáknál kritikus a helyzet, mivel a felvásárlási árak nem fedezik a drasztikusan megemelkedett költségeket, de a szántóföldi kultúrákat termesztő gazdáknál is hasonló a helyzet bár ott legalább a terményárak magasabbak!

Szántóföldi kultúrák esetén ez az az év, amikor, amit a pénztárca enged, azt meg kell tenni és mindent megadni a növénynek, mert jó terményárak várhatók. Viszont a mostani állás szerint - általánosságban véve - ősszel sem lesz olcsóbb a műtrágya. Bár az ammónia és a karbamid ára éppen kis mértékben csökken a világpiacon, de ezek a folyamatok csak késleltetve fognak begyűrűzni a hazai termelésbe – ha egyáltalán. Mi magunk nem számolunk jelentős árcsökkenéssel, ha tudjuk tartani a jelenlegi árakat, az már jó hír.

A szántóföldi növények esetén a tavalyinál magasabb kötési árak jellemzőek, de ez szükséges is, mert egyébként egyáltalán nem lenne gazdaságos a termelés. Én azt tanácsolom, hogy a szántóföldi kultúráinktól nem spóróljuk ki a tápanyagot, adjunk nekik annyit amennyit megkövetelnek, a lombkezeléseket mindig a fenofázisnak megfelelően adagoljuk és így stabilan magasan tudjuk tartani a termésátlagainkat.

Vegyük sorra az egyes növénykultúrák jelenlegi állapotát és az aktuális teendőket!

Az árpa jól bokrosodott elvirágzott és híznak a szemek. Az állományok általában jó állapotban vannak szerte az országban, ennek ellenére a takarmányárpára javasolt Agroleaf Power 31-11-11+TE-et kijuttatni 5 kg/ha dózisban, a tejesérés fázisában! Hatására érdemleges terméstöbbletet érhetünk el. Sörárpában viszont nem szabad alkalmazni, mert a fehérjetartalmat növeli.

A búza és tritikálé zászlóslevél, kalászolás virágzás mindhárom fenofázis megtalálható az országban.  A jelenlegi fenofázisban érdemes nitrogént kijuttatni, mert a lombon keresztüli nitrogén hatékonyan hasznosul, ráadásul a tapasztalataim szerint, a szokásos adagnak csak a felét adták ki a gazdálkodók korábban, mert drága volt vagy nem volt csapadék a hasznosulásához. A tápanyag és csapadékhiány miatt az őszi búza bokrosodása nem volt megfelelő, viszont a meglévő állományokból a legtöbbet ki kell hozni. A növényvédelmi munkálatokkal egymenetben az Agroleaf Power 31-11-11+TE-es vagy a 20+20+20+TE-at javasoljuk alkalmazni 3-5 kg/ha mennyiségben jelenleg, és 5kg/ha mennyiségben a tejesérés fázisában. A tejes érés időszakában kiadott Agroleaf Power 31-11-11+Te 5kg/ha dózisban komoly terméstöbbletet képes generálni, ami akár 300-400kg/ha szemtermésben realizálódik (az utóbbi 5 év átlagában) Ezért már megéri feltenni a permetezőgépet még egy utolsó kezelésre.

A folyékony nitrogén kijuttatását már nem javaslom, mert a nagy melegben megperzselhetjük vele a növények levélfelületét.

A repce elvirágzott, de még egy utolsó kezelést kaphatna, az olajtartam növelése érdekében. Az Agroleaf Crop Oil 6-18-31+2MgO+21SO3+TE 5 kg/ha dózisban kijuttatva kiválóan alkalmas erre a célra, mert magas PK és kéntartalma jelentősen segíti az olajszint növekedését.

És mi a helyet a tavaszi vetésű növényekkel?

A napraforgó és kukorica jelenleg a 3-4 leveles állapotban van. A „Májusi eső aranyat ér” mondást most nyugodtan lehet szó szerint venni, időben érkezett jótékony hatású a vetésekre.  A nitrogén fejtrágyázások mellett szintén érdemes lombkezeléssel segíteni az állományok növekedését.

Napraforgóban a csillagbimbós állapotban Agroleaf Power 20+20+20+TE 5 kg/ha mennyiségben érdemes permetezni többnyire növényvédelmi munkálatokkal egy menetben, mert ebben a fenofázisban robbanásszerű növekedés érhető el, a növény nagyon jól fel tudja venni a tápanyagot. Később, a virágzás előtt hidas traktor vagy speciális permetező segítségével, az Agroleaf Crop Oil 6-18-31+2MgO+21SO3+TE nevű termékünket, amely magnéziumot, ként és mikroelemeket is tartalmaz, szintén 5 kg/ha mennyiségben javasolt kijuttatni.

A kukorica esetében a 4-6 leveles állapotban érdemes nitrogént, sorkezeléssel kiadni, hiszen abban az időszakban intenzíven veszi fel a nitrogént a növény. Itt javasolható az Agromaster 40-0-5+4,5SO3-ös burkolt nitrogén használata 160-200 kg-os dózisban a sorok mellé bedolgozva, egyszeri kiadással, szemben a kétszeri nitrogénkiadással, ami normál esetben történik a kukorica esetében. Akár már 3-4 leveles állapotban is kijuttathatjuk, mert 2 hónapos feltáródású készítmény és biztosítja a megfelelő nitrogén mennyiséget a kukorica számára. Mindenképpen érdemes kiadni akár a hagyományos, akár a burkolt nitrogént, mert ha nem tesszük, nem fog megfelelően fejlődni a kukorica, nem fogja produkálni azt a méretet, azt a csőmennyiséget, azt a tömeget, amit a gazdálkodók elvárnak.

Source: Heard, J., and R. Park. 2008. Nutrient uptake and partitioning by sunflowers in Manitoba.  In Proc. of 2008 Manitoba Agronomist Conf. http://umanitoba.ca/faculties/afs/agronomists_conf/media/Heard_sunflower_nutrient_uptake-poster.pdf

A lucerna a nitrogént megtermeli magának, de minden kaszálás után érdemes Polysulphate-ot 150-200 kg/ha dózisban kiadagolni, mert a lucerna növény imádja a kalciumot, és a Polysulphate könnyen felvehető formában tartalmazza ezt a tápelemet, ez mellet még kálium, magnézium, kén és számos mikroelem ( B; Fe; Zn….) is található benne. Tejelő állományoknál a Polysulphate-al kezelt takarmány a tej mennyiségét és beltartalmi értéket is képes növelni, javítani. Komoly kísérleti eredmények igazolják, hogy a takarmányba néhány %-ban kevert Polysulphate a hús tömegét is képes növelni húshasznú állatok esetében.

A burgonya most a kötődés állapotában van, amit plusz foszfor alkalmazásával lehet stabilizálni, illetve a magas kötésszámot biztosítani, de hatására növekszik a gumóméret is. Ehhez az Agroleaf Power 12-52-05 High P nevű termékből kell 5-7 kg-ot kiadni hektáronként, akár a növényvédelmi kezeléssel egymenetben, de a műveletet egy héten belül meg kell ismételni.

A tápanyag-utánpótlás mellett mire kell figyelni a növényvédelemben?

A búzánál, kukoricánál, de a napraforgónál is gombaölő és rovarölő szeres kezelésekre van szükség. Kiemelten fontos a mostani magas műtrágya és növényvédő szer árak esetén, hogy figyeljünk a permetezővíz minőségére, amit annak keménysége befolyásol a leginkább. Magyarországon jellemzően lágyítani kell a vizet. A Nova PeKacid használata nem csak az egyik leghatékonyabb megoldás erre a célra, de a leginkább költséghatékony is. Csupán nettó 291-350 Ft a hektárköltsége 250-300 g maximális dózis kijuttatása esetén. Használatával a permetlé pH-értékét egy 5,5-6-os szintre be tudjuk lőni, ami olyan kémhatást biztosít, ahol a legtöbb növényvédő szer a leghatékonyabban működik. Mospilán esetén a pH 5,5 lenne az optimális annak ellenére, hogy a hatóanyag széles pH skálán használható. Egy másik igen látványos példa a glifozátok esetén figyelhető meg. A glifozátok pH optimuma 4,5-5 de akár 3,5-ös pH értéket is használhatunk. Nova Pekacidból 1-3g/l mennyiséget adhatunk ki a glifozátos kezeléseknél. Aki használta már a Nova Pekacidot glifozáttal ők ismételten fogják, mert tarol a gyomok közt, és legtöbbször már napok alatt látványos hatást produkál. Gyakorlatban, akinek nem áll rendelkezésre vízanalízis (HCO3; CaCO3 szint) 1g/l dózisban használható tehát a fent említett 250-300g/ha dózisban. Nagyon fontos, mindig a Nova Pekacidot oldjuk fel elsőnek a permetlé készítéskor és utána adjuk hozzá a növényvédelmi hatóanyagokat.

Kiemelném még, hogy a Nova PeKacid nem bántja a lombozat viaszrétegét még akkor sem, ha a gazdák egy kicsit túladagolják. Igen kedvező hektárköltségek mellett a Nova PeKacid szilárd formátumú, könnyen adagolható, biztonságos termék, az ajánlott töménységben nem okoz perzselést, mert a szakszerűtlen beavatkozás akár 1 vagy akár több tonnás termésveszteséget is okozhat. Eredményes gazdálkodást, jó terményárakat kíván az ICL csapata

Eredményes gazdálkodást, jó termény árakat kíván az ICL csapata.

Rácz Gábor
ICL-Magyarország
+36-30-488-1479
gabor.racz@icl-group.com

ICL-IAS-Logo_CMYK

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás