Pest vármegyében, az Aszódi járásban, Galgahévíz településen gyűlt össze a Regeneratív Mezőgazdaság Forradalma programban résztvevő gazdálkodó partnercsapat és az ÖMKi 2023. novemberének utolsó napján, hogy közösen értékeljék ki a 12 gazdaság talajtani adottságait, az alkalmazott művelési technológiáik előnyeit és hátrányait. Cél volt még, hogy egymás jógyakorlataiból is inspirációt merítve segítsenek javítani a gazdaságok termelékenységén és fenntarthatóságán.

Az ÖMKi írta meg, hogy a Magyarországi Agroökológia Hálózat Egyesület áltat koordinált programban részt vevő gazdaságok talajtani adottságaik, gépesítettségük és az alkalmazott technológiák tekintetében is nagyon színes palettán helyezkednek el (agrárerdészeti program, madárvédelmi program, ökogazdálkodók, konvencionális gazdálkodók, állattartók) és ez a változatosság jó lehetőséget kínál a bőséges tapasztalatgyűjtésre. Már a gazdálkodók kiválasztásában is szerepet játszott a földrajzi elhelyezkedésük, ugyanis az intézet szakemberei szerették volna a legváltozatosabb tájegységekre elvinni a regeneratív gazdálkodással kapcsolatos ismereteinket, illetve szerették volna azt is, hogy ők maguk is széles körből merítsenek gyakorlati tapasztalatokat.

A Regeneratív Mezőgazdaság Forradalma programban résztvevő gazdálkodó partnercsapat és az ÖMKi 2023. novemberének utolsó napján találkozott, hogy közösen értékeljék ki a 12 gazdaság talajtani adottságait, valamint az alkalmazott művelési technológiáik előnyeit és hátrányait - Fotó: ÖMKi, partnerlátogatás

A projektben tavasszal és ősszel is szerveztek gazdaságlátogatásokat mind a 12, a programhoz csatlakozott vállalkozásnál, amely során a kutatóik felmérték a gazdaságokban alkalmazott technológiákat. Tavasszal minden gazdaságban talajmintát is vettek a művelt területekről - írták.

A talajmintákat nyárra értékelte ki a lengyel együttműködő laboratórium, így az ősz során már az eredményekről is tudták tájékoztatni a partnereket. Emellett a kutatóik elkezdték a gazdálkodásról begyűjtött adatokat figyelembe véve keresni az eredményekben az ok-okozati összefüggéseket.

Az eredmények és a következtetések

A műhelymunka során az ÖMKi szakemberei, Allacherné Szépkuthy Katalin, Berényi Üveges Judit és Dani Mária ismertették a laboreredményeket és mutatták be a vizsgálatok alapján levonható következtetéseket és tanulságokat az egyes gazdaságokra vetítve. A laborvizsgálatok eredményétől függően a talajok mikrobiológiai diverzitásuk és aktivitásuk alapján különböző kategóriákba kerültek. 

Az ÖMKi által vizsgált talajok többsége alacsony-közepes vagy átlagos mikrobiális aktivitást és diverzitást mutatott, de voltak meglepően gyengék és kifejezetten magas diverzitást és aktivitást mutatók is. Számukra is érdekes tanulság volt, hogy önmagában az ökológiai talajművelés nem feltétlenül eredményez jó mikrobiális aktivitást és jó talajállapotot, hiszen a túlművelés káros hatása szó szerint „kő keményen” megmutatkozik még az ilyen gazdaságokban is.

Láttak évtizedek óta ökológiai módon művelt területeket, amelyeknek leromlott a fizikai állapota (tárcsatalp/eketalp réteg, elporosodott talajfelszín, erodáció) és olyat is, amely annak ellenére, hogy homokos talaj, megfelelő talajműveléssel és szerves trágya használatával nagyon jó eredményeket mutat (relatíve magas szerves anyag tartalom, magas mikrobiális diverzitás és aktivitás) - közölték.

Pockok és gondok

Kihívások azonban bőven akadnak a regeneratív személettel ismerkedő, vagy regeneratív gazdálkodást folytató partnerek életében is: óriási károkat okozott országszerte a mezei pocok invázió és nehéz feladat elé állítja a gazdákat az élesre nyíló agrárolló. Az inputanyag-extenzíven, de tudás-intenzíven gazdálkodó partnerek példáján keresztül viszont az is tapasztalták az ÖMKi szakemberei, hogy tudatos tervezéssel és költségcsökkentéssel is lehet az eredményességet növelni.

A talajállapot az egyik partnergazdaság földjén - Fotó: ÖMKi

A képzések és konzultációk során átadott elméleti tudás és a gyakorlati tapasztalatok közös kiértékelése abban segíti a gazdákat, hogy jobban megértsék és más szemszögből is megvizsgálják a gazdálkodásuk folyamatait. Ennek fényében a 2024-es évben folytatják az együttműködést és a képzéssorozatot a meglévő partnerenkkel, továbbá újabb 6 gazdasággal bővül a regeneratív csapat - írták.

A műhelymunka az Európai Bizottság által finanszírozott, az EIT Food által támogatott, a Regeneratív Mezőgazdaság Forradalma program keretében valósult meg, az ÖMKi a Magyarországi Agroökológia Hálózat Egyesület partnere.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás