A Mezőgazdasági Eszköz- és Gépfejlődéstörténeti Szakmúzeum célja a hazai kulturális örökség részét képező mezőgazdasági technikatörténeti értékek ápolása. A restaurált mezőgazdasági eszközöket és működőképes technikatörténeti kuriózumokat bemutató 6000 m2-es alapterületen a Szakmúzeum feldolgozza a mezőgazdasági termelés fejlődésének teljes technikatörténetét. A kollekció a talajművelés, a vetés, a tápanyag visszapótlás, a növényvédelem, az öntözés, az aratás-cséplés, az aprítás, az őrlés fejlődéstörténetét, eszközeit és gépeit mutatja be többségében eredeti muzeális értékekkel. 

Az 1987-ben alapított Szakmúzeum több mint három évtizedes múltra tekint vissza. Az intézmény bemutatkozásában külön kiemelik a mezőgazdasági erőgépek, gőzgépek, motorok, magajárók és traktorok gyűjteményét. A több mint kétezres kollekció legtöbb darabja működőképes.

A Mezőgazdasági Eszköz- és Gépfejlődéstörténeti Szakmúzeum célja a hazai kulturális örökség részét képező mezőgazdasági technikatörténeti értékek ápolása - Fotó: Magro.hu, CSZS, Gödöllő, 2023

Fejlődés- és technikatörténet

Szakmai meggyőződésünk szerint a mezőgazdasági termelés fejlődéstörténete, technikai története kultúrtörténeti érték, melynek megőrzése és bemutatása különösen fontos feladata hazánk legnagyobb agrár felsőoktatási intézményének, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemnek és a keretében működő Szakmúzeumnak. Az egykori Gépészmérnöki Kar, ma már a MATE Szent István Campus, Műszaki Intézete szervezeti egységeként a Szakmúzeum célja az egész ország területén a múlt mező- és erdőgazdasági termelőeszközeinek (gépek, berendezések) felkutatása, gyűjtése azonosítása és rendszerezése - fogalmaztak az intézmény szakemberei.

Hitvallásunk, hogy a kiállításokon és bemutatókon a műszaki eszközök és tárgyak eredeti rendeltetésüknek megfelelően működve, aktív módon mutassák be a kor műszaki megoldásait, a gépeket és a dolgozó ember munkakörülményeit - írták.

Céljuk a színvonalas, tudományosan megalapozott, széleskörű ismeretterjesztéshez időszaki és állandó gépfejlődéstörténeti kiállításokon bemutatni az élelem előállítás történetét. A tematikus kiállítások célja a különböző szintű mezőgazdasági és műszaki szakképzés feladatainak segítése. A mezőgazdasági technika jelenének, a jövő perspektíváinak gyakorlati bemutatása, fejlődéstörténeti ismeretanyag feltárásán keresztül a szakma szeretetére, a múlt hagyományainak a megbecsülésére, alkotó felhasználására való nevelés.

A gépkiállítás egyik gyönyörű darabja - Fotó: FB

Azoknak, akik nem csak személyesen szeretnék vagy tudják megnézni az intézmény gyűjteményét, virtuális látogatási programot hoztak létre. Ebben a látogatók tematikus tagolásban nyerhetnek betekintést az agrártechnika-történet kincseibe.

Az elérhető rovatok:

Gödöllőn, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen impozáns környezetben, 10000 m2-en 6 állandó kiállítással várja a nagyközönséget.

1. Az élelemszerzés története két és félmillió éven át

2. Mezőgazdasági eszközök, gépek kialakulása, fejlődése

3. Működő modellek és makettek bemutatója

4. A gőzgép alkalmazása a mezőgazdaságban

5. Szél- és vízi energia a termelés szolgálatában

6. Technikatörténeti összefoglaló kiállítás

Csoportok és látogatások

A Mezőgazdasági Eszköz- és Gépfejlődéstörténeti Szakmúzeum az állandó kiállítások mellett az óvodás korcsoporttól az általános és középfokú oktatási korcsoportokat tematikus múzeumpedagógiai programokkal várja. A szakképzési intézmények és az agrár-felsőoktatási, egyetemi képzéshez kapcsolódva gyakorlati és technikatörténeti képzési és oktatási centrumaként rendszeres képzési programokat kínál. Rendszeres időszaki kiállítások és rendezvények, élő gép bemutatók is szerves részét képezik a múzeumi tevékenységnek - írták.

A Mezőgazdasági Eszköz-és Gépfejlődés-történeti Szakmúzeum udvara - Fotó: Magro.hu, CSZS, Gödöllő, 2023

Feladatok és gyűjtemények

Az intézmény kiemelt feladatának tekinti - az egyetem szakmai tudományos műhelyeivel együttműködve - az eszköz- és gépfejlődéstörténettel kapcsolatos kutatómunka végzését, a hazai és nemzetközi együttműködés feltételeinek megteremtését. Az emberiség fejlődéstörténete egyben az élelem megszerzésének, előállításának története is. Az ember élelmiszertermelő tevékenysége mindig is a létfenntartás érdekében végzett fontos és alapvető emberi tevékenység volt, és az ma is. A mezőgazdasági termelés fejlődése, a mezőgazdasági technika, szélesebb értelemben a tudomány, a technika fejlődése tette lehetővé, hogy az ősember folyamatos szakadatlan élelem megszerzése érdekében végzett munkavégzésétől eljutottunk oda, hogy a mai kor műszaki technikai színvonalán már az emberiség 5-12% képes az egész népesség számára szükséges élelmiszer mennyiség előállítására - foglalták össze.

Az eszköz- és gépmúzeum kiállításának egy része Gödöllőn - Fotó: FB

Ez a fejlődési folyamat tette lehetővé, hogy az ember alkotóképességét, tevékenységét más a társadalom fejlődése szempontjából fontos tevékenységek elvégzésére irányítsa, ezen keresztül szolgálja az emberiség létfeltételeinek javulását.

Bővítés és a feldolgozás

Az intézmény folyamatosan fejleszti, bővíti a Mezőgazdasági Technikatörténeti Adatbázisát. Kiterjedt műtárgy azonosítási, műtárgy besorolási, restaurálási, felújítási és műtárgy fenntartási tudományos tevékenységet folytat. A technikatörténeti kutatásokat szolgálja a Szakmúzeum infrastruktúrája, számítógépes adatbázisa, valamint könyvtára.

A Szakmúzeum belső udvarán - Fotó: Magro.hu, CSZS, Gödöllő, 2023

A mezőgazdasági termelés, az élelmiszer-előállítás tudományos technikatörténeti feldolgozásában a szakmai bázis a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Műszaki Intézete, ahol több mint 50 éve folyik mezőgazdasági gépészmérnök képzés. Szaktanszékein dolgozó tudományos műhelyek, kutatók, és oktatók munkája biztosítja a műszaki, technikatörténeti kutatás szakmai alapjait.

Szerkesztette:

Csurja Zsolt
Gödöllői gazdász 2009
Óvári precíziós mezőgazdasági szakmérnök 2021, 3-as csoport

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Intelligenciából jeles: csak a szükséges helyre és mértékben juttatja ki a tápanyagokat a műtrágyázó rendszer

2024.11.24.

A Stout intelligensen adagoló műtrágyázó rendszere olyan megoldás, amely átalakítja a kereskedelmi gazdálkodók trágyázáshoz való hozzáállását. Ez a technológia a növénytrágyázás olyan megközelítését vezeti be, amely a pontosságra, a költséghatékonyságra és a fenntarthatóságra összpontosít.

Invazív fajok támadása: Mosómedvék és nutriák okozta kihívások Magyarországon

2024.11.23.

Két gyérítési akció zajlott le a magyarországi mosómedvék és nutriák állományának visszaszorítása érdekében az elmúlt hónapokban, a feladat azonban korántsem fejeződött be. Mivel mindkét inváziós faj gyorsan terjed, és országszerte számtalan nehezen kezelhető problémát okozhat, további terjedésük lassítása természetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági szempontból is kulcsfontosságú kérdés.

Korallvirág kisokos: Fény, víz és gondoskodás lépésről lépésre

2024.11.23.

A korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana) egy kedvelt szobanövény, amely színes virágaival és kevés gondozási igényével hódít a növénykedvelők körében. Különleges tulajdonságai és változatos színei miatt sokan választják, ám a megfelelő gondozásával kapcsolatban mégis sok kérdés merülhet fel. Összegyűjtöttük a leggyakrabban feltett kérdéseket és válaszokat, hogy mindenki megtalálja a legjobb módszereket ennek a gyönyörű növénynek az ápolására.

A területalapú támogatási rendszerről beszélt a NAK elnöke

2024.11.23.

Nélkülözhetetlen eleme a területalapú támogatási rendszer a hatékony és fenntartható mezőgazdasági művelésnek - mondta Papp Zsolt György, a NAK elnöke

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás