Működő agrártörténelem képekben a Gépmúzeumban, Gödöllőn
A Mezőgazdasági Eszköz- és Gépfejlődéstörténeti Szakmúzeum célja a hazai kulturális örökség részét képező mezőgazdasági technikatörténeti értékek ápolása. A restaurált mezőgazdasági eszközöket és működőképes technikatörténeti kuriózumokat bemutató 6000 m2-es alapterületen a Szakmúzeum feldolgozza a mezőgazdasági termelés fejlődésének teljes technikatörténetét. A kollekció a talajművelés, a vetés, a tápanyag visszapótlás, a növényvédelem, az öntözés, az aratás-cséplés, az aprítás, az őrlés fejlődéstörténetét, eszközeit és gépeit mutatja be többségében eredeti muzeális értékekkel.
Az 1987-ben alapított Szakmúzeum több mint három évtizedes múltra tekint vissza. Az intézmény bemutatkozásában külön kiemelik a mezőgazdasági erőgépek, gőzgépek, motorok, magajárók és traktorok gyűjteményét. A több mint kétezres kollekció legtöbb darabja működőképes.
Fejlődés- és technikatörténet
Szakmai meggyőződésünk szerint a mezőgazdasági termelés fejlődéstörténete, technikai története kultúrtörténeti érték, melynek megőrzése és bemutatása különösen fontos feladata hazánk legnagyobb agrár felsőoktatási intézményének, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemnek és a keretében működő Szakmúzeumnak. Az egykori Gépészmérnöki Kar, ma már a MATE Szent István Campus, Műszaki Intézete szervezeti egységeként a Szakmúzeum célja az egész ország területén a múlt mező- és erdőgazdasági termelőeszközeinek (gépek, berendezések) felkutatása, gyűjtése azonosítása és rendszerezése - fogalmaztak az intézmény szakemberei.
Hirdetés
Hitvallásunk, hogy a kiállításokon és bemutatókon a műszaki eszközök és tárgyak eredeti rendeltetésüknek megfelelően működve, aktív módon mutassák be a kor műszaki megoldásait, a gépeket és a dolgozó ember munkakörülményeit - írták.
Céljuk a színvonalas, tudományosan megalapozott, széleskörű ismeretterjesztéshez időszaki és állandó gépfejlődéstörténeti kiállításokon bemutatni az élelem előállítás történetét. A tematikus kiállítások célja a különböző szintű mezőgazdasági és műszaki szakképzés feladatainak segítése. A mezőgazdasági technika jelenének, a jövő perspektíváinak gyakorlati bemutatása, fejlődéstörténeti ismeretanyag feltárásán keresztül a szakma szeretetére, a múlt hagyományainak a megbecsülésére, alkotó felhasználására való nevelés.
Azoknak, akik nem csak személyesen szeretnék vagy tudják megnézni az intézmény gyűjteményét, virtuális látogatási programot hoztak létre. Ebben a látogatók tematikus tagolásban nyerhetnek betekintést az agrártechnika-történet kincseibe.
Az elérhető rovatok:
Gödöllőn, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen impozáns környezetben, 10000 m2-en 6 állandó kiállítással várja a nagyközönséget.
1. Az élelemszerzés története két és félmillió éven át
2. Mezőgazdasági eszközök, gépek kialakulása, fejlődése
3. Működő modellek és makettek bemutatója
4. A gőzgép alkalmazása a mezőgazdaságban
5. Szél- és vízi energia a termelés szolgálatában
6. Technikatörténeti összefoglaló kiállítás
Csoportok és látogatások
A Mezőgazdasági Eszköz- és Gépfejlődéstörténeti Szakmúzeum az állandó kiállítások mellett az óvodás korcsoporttól az általános és középfokú oktatási korcsoportokat tematikus múzeumpedagógiai programokkal várja. A szakképzési intézmények és az agrár-felsőoktatási, egyetemi képzéshez kapcsolódva gyakorlati és technikatörténeti képzési és oktatási centrumaként rendszeres képzési programokat kínál. Rendszeres időszaki kiállítások és rendezvények, élő gép bemutatók is szerves részét képezik a múzeumi tevékenységnek - írták.
Feladatok és gyűjtemények
Az intézmény kiemelt feladatának tekinti - az egyetem szakmai tudományos műhelyeivel együttműködve - az eszköz- és gépfejlődéstörténettel kapcsolatos kutatómunka végzését, a hazai és nemzetközi együttműködés feltételeinek megteremtését. Az emberiség fejlődéstörténete egyben az élelem megszerzésének, előállításának története is. Az ember élelmiszertermelő tevékenysége mindig is a létfenntartás érdekében végzett fontos és alapvető emberi tevékenység volt, és az ma is. A mezőgazdasági termelés fejlődése, a mezőgazdasági technika, szélesebb értelemben a tudomány, a technika fejlődése tette lehetővé, hogy az ősember folyamatos szakadatlan élelem megszerzése érdekében végzett munkavégzésétől eljutottunk oda, hogy a mai kor műszaki technikai színvonalán már az emberiség 5-12% képes az egész népesség számára szükséges élelmiszer mennyiség előállítására - foglalták össze.
Ez a fejlődési folyamat tette lehetővé, hogy az ember alkotóképességét, tevékenységét más a társadalom fejlődése szempontjából fontos tevékenységek elvégzésére irányítsa, ezen keresztül szolgálja az emberiség létfeltételeinek javulását.
Bővítés és a feldolgozás
Az intézmény folyamatosan fejleszti, bővíti a Mezőgazdasági Technikatörténeti Adatbázisát. Kiterjedt műtárgy azonosítási, műtárgy besorolási, restaurálási, felújítási és műtárgy fenntartási tudományos tevékenységet folytat. A technikatörténeti kutatásokat szolgálja a Szakmúzeum infrastruktúrája, számítógépes adatbázisa, valamint könyvtára.
A mezőgazdasági termelés, az élelmiszer-előállítás tudományos technikatörténeti feldolgozásában a szakmai bázis a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Műszaki Intézete, ahol több mint 50 éve folyik mezőgazdasági gépészmérnök képzés. Szaktanszékein dolgozó tudományos műhelyek, kutatók, és oktatók munkája biztosítja a műszaki, technikatörténeti kutatás szakmai alapjait.
Szerkesztette:
Csurja Zsolt
Gödöllői gazdász 2009
Óvári precíziós mezőgazdasági szakmérnök 2021, 3-as csoport
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés