A mikotoxinok fonalas gombák által termelt másodlagos anyagcseretermékek, amelyek a takarmányok és takarmány-alapanyagok természetes szennyezőanyagai. A penészgombák jelenléte önmagában nem determinálja a mikotoxinok jelenlétét, de bizonyos környezeti tényezők jelenléte hajlamosít a mikotoxin-termelődésre. A mikotoxinok általában jelen vannak már a gabonaszemeken majd a takarmányokban is. Különböző állatfajokra más-más negatív hatást gyakorolnak a koncentrációjuktól, a molekuláris szerkezetüktől, egyéb szennyező anyagok jelenlététől, a környezeti viszonyoktól és számos egyéb tényezőtől függően.

A mikotoxinok öt legismertebb csoportját (aflatoxin, fumonizin, trichotecén, ochratoxin és zearalenon) a Fusarium, az Aspergillus és a Penicillium gombák termelik. A takarmányokat és az alapanyagokat gyakran egyidejűleg több penészgomba is szennyezi, amelyek több mikotoxint is képesek termelni. Ezt jól bizonyítja, hogy a laboratóriumi vizsgálatok alapján a mikotoxinokra elemzett minták döntő része több mikotoxint is tartalmaz: a legtöbb esetben tehát multi-mikotoxin kontaminációval állunk szemben. Mivel tehát az adott körülmények között több gombafaj is életteret találhat, így a szennyezettség mértéke és összetétele igen változatos lehet. Ezt tovább bonyolítja a szántóföldi és a raktári penészgombák által termelt mikotoxinok különböző mennyisége és a közöttük fennálló esetleges additív, szinergista vagy antagonista hatások.

A mikotoxin-szennyezettséget szemrevételezéssel nem tudjuk megállapítani, ezt kizárólag kémiai vizsgálattal lehet meghatározni.

Fábián János, a NEOCONS Zrt. takarmányozási tanácsadója

A vizsgálati eredmények megbízhatóságára legnagyobb ráhatása a mintavételi módszernek van.

A reprezentatív minta által képviselt tétel vizsgálatára komplex módszerek állnak rendelkezésre, akár egyidejűleg igen nagyszámú mikotoxint lehet kimutatni egyetlen mérésből. A multi-mikotoxin vizsgálatoknál a legnagyobb kihívást a kapott eredmények kiértékelése jelenti. Az ilyen vizsgálati eredmények értékelésére egy kiváló monitoring eszköz a Mycowatch® applikáció, amelynek segítségével már gyorsan és egyszerűen megtudhatjuk az adott szennyezettség káros hatását az állati szervezetre, továbbá hogy melyik T5X termékkel (T5X Binding, T5X SD vagy T5X Premium) és annak milyen adagolásával tudjuk azt kivédeni. Az értékelt adatok alapján az applikáció tehát személyre szabott jelentést készít a helyes termékhasználathoz szükséges összes információval.

A gazdasági haszonállatok a különböző mikotoxinokra és a szennyezettségi szintekre eltérően reagálnak, ezért a védekezési stratégiákat is faj, kor, hasznosítási irány szerint kell kialakítani. A mikotoxinok elleni védekezés költsége egy jól összeállított monitoring rendszerben sokkal kedvezőbb, mint ami a kártételből származó bevételkiesés lenne. Ennek megvalósításában segít ez a teljes körű szolgáltatás csomag, ami Magyarországon a NEOCONS Zrt.-n keresztül érhető el. 

További információt a szolgáltatásról és a mikotoxinok ellenőrzéséről a Magro.hu Stresszkezelés a mezőgazdaságban, NÖVÉNY-ÁLLAT-GAZDA konferenciáján hallhat. Tájékozódjon a rendezvényről, amihez kattintson ide!

Fábián János 
Takarmányozási tanácsadó 
NEOCONS Zrt.

(x)

További híreink

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata

2024.07.04.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata, érdemes figyelni a szabályokra és a környezetre.

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás