Munkás március a kertekben: a tavaszi feladatok, amiket már most el lehet végezni
Eljött a kertészkedés ideje, sokan fogják meg ilyenkor a szerszámaikat és belevetik magunkat a tavaszi munkákba. Az év ezen időszakában számos teendőn akad, de nem kell megijedni, szépen, fokozatosan lehet haladni, így teher helyett egy kellemes kikapcsolódás lesz a kinti munka. Érdemes átnézni, hogy mit és hogyan érdemes tenni ezért, és mik várhatnak a kerttulajdonosokra az elkövetkezendő hetekben.
Az Agrárszektor foglalta össze a kertészkedés aktuális teendőit, ezt az anyagot szemléztük.
Rendtartás a kertben
Ahogyan az otthonunkban, úgy a kertünkben is fontos, hogy rendezettség és rend legyen benne. Tisztítsuk meg kertünket az elhalt növényi részektől és különböző takaróanyagtól, hogy a talajt újra átjárhassa a tavaszi levegő. Fontos, hogy ezt csak akkor kezdjük el, ha már az éjszakai hőmérséklet sem csökken 5 Celsius-fok alá. Picit hűvösebb napokon átvizsgálhatjuk a komposzttárolónkat, rostáljuk át tartalmát, majd terítsük a tartalmát az ágyásainkba. A palántanevelést is elkezdhetjük március második felétől. Fás növényeink lemosó permetezéséről se feledkezzünk meg, hiszen így kevesebb gondunk lesz a nyári hónapokban.
Hirdetés
Poroljuk le a szerszámainkat
Itt az idő, hogy levakarjuk a rozsdát (akár szó szerint is) a szerszámainkról. A munkát ugyanis tiszta, élezett és „felfrissített” eszközökkel ajánlott elvégezni. Sokkal könnyebb lesz így a dolgunk, ráadásul az esetleges fertőzéseket is elkerülhetjük így. Amennyiben a tél folyamán megfelelően tároltuk őket, szinte kertre készen várják a tavaszt.
A szellőztetés is a kertészkedés része
A szellőztetésről elsőre az otthonunk és a friss levegő juthat eszünkbe, pedig a gyepünknek is éppúgy szüksége van rá. A gyepszellőztetést végezhetjük kézzel vagy géppel, ez a terület nagyságától függ, illetve attól, hogy milyen gyorsan szeretnénk végezni. Ha kézzel végezzük, akkor szerezzünk be egy gyepszellőztető gereblyét, amit ugyanúgy kell használni, mint egy hagyományos gereblyét, csak kicsit erősebben kell végighúznunk a területen. Az így lehullott füvet gyűjtsük össze a végén! Természetesen gyűjtsük össze a füvet.
A metszés fontossága
A tavaszi időszak első heteiben még a kert "tisztítása" a fő feladat, így központi szerep jut a metszésnek, melyet már nem érdemes tovább halogatni, hiszen az enyhébb idő miatt a növények a nyugalmi állapotuk végéhez közelednek, ez jól tetten érhető, hiszen duzzadni kezdtek a rügyek is, de az évelőágyakban előbukkanó növények is erről árulkodnak. Akinek nem volt ideje összeszedni a lombot a fák alól, az tegye meg, mert az avar alatt lévő növények számára a felettük lévő lomb zavaró lehet.
Jöhet a vetés
A március sokak kedvenc kertészkedő időszaka lehet, hiszen ilyenkor vethetjük el zöldségnövényeinket. Amennyiben egész évben megfelelően gondoztuk, mulcsoztuk a talajt, akkor ilyenkor már jó szerkezetű talaj segítheti a munkánkat, amit a növényeink is meg fognak hálálni. Vetés előtt készítsük elő a talajt, ágyásokat, de tartsuk észben, hogy nedvesen soha ne műveljük! Mint ahogyan korábban megírtuk, érett komposztfölddel frissítsük fel a talajt. Ha az idő már engedi, távolítsuk el a zöldtrágya maradványait vagy a talajtakarót, majd igény szerint komposztot a felső talajrétegbe bedolgozva, kapával vagy más talajlazítóval lazítsuk fel az ágyásokat. Március második felében vetjük el az átmeneti lehűlést elviselő fajták - mint a zöldborsó, sárgarépa, petrezselyem, paszternák, petrezselyem, kapor, póréhagyma, sárgarépa, búzavirág - vetőmagjait - írták.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés