A konyhakertben általában zöldségeket, gyógy- és fűszernövényeket, valamint gyümölcsfákat tartunk, pedig néhány hagyományosan szántóföldi növény is helyet kaphatna ott. Ilyen lehet akár a mustár, ami gyógyhatású is, de ültethetünk kukoricát, búzát vagy akár árpát is otthon a kiskertbe. Van jó néhány, általában szántóföldön termesztett növényfaj, amelyeket megszoktunk, hogy üzemi méretekben, nagy területeken, gépesítve termesztünk, és fel sem merül, hogy ezek is jól jöhetnek a kiskertekben is. Pedig nem haszontalan, ha van belőlük pár tő kéznél.

A mustár, ami gyógyhatású és egyben fűszernövény

A káposztafélék családjába tartozó fehér mustár (Sinapis alba) a Földközi-tenger medencéjéből származó, egynyári növény. Legtöbben a virsli kísérőjeként ismerjük, ám ahhoz, hogy asztali mustárt készítsünk belőle, jó sok mag szükséges, ezért is termesztik általában „nagyban”.

Az angol mustár legjelentősebb hatóanyaga a szinalbin, míg a fekete és a szareptai mustár esetében ez a szinigrin. Ezek az anyagok egy enzim hatására alakulnak tovább gyógyhatással bíró vegyületekké. (Fotó: Pixabay)

Zsenge leveléből azonban saláta vagy főzelék készülhet, de ha kertünkben felmagzik akkor savanyúságok, szószok, mártások ízesítője lehet a magja. Ha öntözött a kertünk, akár így nyáron is vethetjük másodnövényként, szakaszolt vetéssel, és akkor késő őszig mindig lesz zsenge mustárlevelünk.

A fekete mustár (Brassica nigra) Európától Ázsiáig gyakori egynyári növény, amely szintén a káposztafélék családjába tartozik. A levele ennek is ehető, az éretlen virágkezdeménye pedig enyhe hőkezelés után hasonlóan fogyasztható, mint a brokkoli. E fajból készült először asztali mustár, de aztán elterjedtebb lett a használata a gyógyítás területén, és a gasztronómiai felhasználása háttérbe szorult.

Az Indiából származó szareptai mustár (Brassica juncea) manapság az egyszerűbb termesztési feltételei miatt meglehetősen visszaszorította a fekete mustárt. A barna magokból étkezési olaj is nyerhető, de elsősorban ételízesítőnek dolgozzák fel. Régen, amikor az élelmiszerekhez mustármagot adtak, nem csupán csípős ízt adó fűszerként tekintettek rá, hanem tudatosan kihasználták baktérium-  és más mikróbaölő tulajdonságát, így ezzel növelték az ételek eltarthatósági idejét.

A hatóanyag sebgyógyításra is alkalmas

Az angol mustár legjelentősebb hatóanyaga a szinalbin, míg a fekete és a szareptai mustár esetében ez a szinigrin. Ezek az anyagok egy enzim hatására alakulnak tovább gyógyhatással bíró vegyületekké. A szinigrin hatóanyaga alkalmas sebgyógyításra, mivel antibakteriális, és előmozdítja a seb bezáródását. A bőrbe dörzsölve vagy borogatás formájában a felületi és a mélyebb rétegekben is fokozza a vérkeringést, csökkenti az ízületi és az izomfájdalmakat, továbbá képes oldani a simaizomgörcsöket.

Azok, akik beépítik az étrendjükbe, és rendszeresen fogyasztanak mustármagot, egy nagyon hatékony daganatellenes táplálékot vesznek magukhoz. Bebizonyosodott, hogy a fehér mustármag rendkívül erős antioxidáns. Mivel a mustár minden része étvágygerjesztő hatású, és stimulálja az emésztőnedvek elválasztását, így alaposabb emésztést tesz lehetővé.

Van, amikor kerülni kell a mustár fogyasztását. Hatéves kor alatt, gyomor-, és nyombélfekély, illetve vesebetegség esetén fogyasztása nem ajánlott. Érzékeny bőrűek és súlyos keringési zavarokkal élők pedig inkább kerüljék a külsőleg alkalmazott mustárkezeléseket, illetve a mustár kerti termesztését is, hiszen az állomány gondozáskor óhatatlanul hozzáérnek a növényekhez.

A kukorica is sok mindenre jó

A kukorica (Zea mays) Amerikából érkezett kontinensünkre, és az ottani őslakosok nagyon sokféleképpen hasznosították. A mexikói indiánoknak még a temetkezési rituáléjában is szerepet kapott ez a botanikai szempontból nagyra nőtt egynyári fűféle. A török hódítók közvetítésével a XVII. században került hazánkba, ahol első neve törökbúza, a másik, helyenként ma is használatos neve a tengeri lett, ami távoli származására utal. A kukoricát főként emberi táplálékként és állatok takarmányozására használjuk, de keményítő tartalmából üzemanyag, a bio-etanol is készül.

Annak ellenére, hogy mennyire sokrétűen felhasználható növény, a konyhában nem túl változatosan készítjük el itt Európában és különösen hazánkban. A főtt kukorica, valamint a puliszka rosttartalma miatt serkentik a bélműködést. A pattogatott kukorica fogyasztása savlekötő hatású így refluxos betegek tüneti kezelésére alkalmas, sőt segít a fogszuvasodás megelőzésében is.

Tea a kukoricabajuszból

A kukorica B1 vitamintartalma miatt jó hatással van a közérzetünkre, javítja a szervezetünk stresszel kapcsolatos ellenálló képességét. A népi gyógyászat a kukoricabajuszt – a szárított bibeszálat – használta. A buroklevelek alatti bibeszálak alkalmasak gyógyteának. A kukoricabajusz-teát belsőleg húgyúti problémák (vesekő, vesehomok, hólyaghurut, húgyúti gyulladások) megelőzésére, valamint köszvényre, cukorbajra, ödémára alkalmazzák, de gyakori alkotórésze a fogyasztó teakeverékeknek, mert enyhe vizelethajtó hatású. A kukoricabajuszból, vagy belső burokleveleiből készült tea lehűtv kellemes nyári üdítőital.

És a többiek

A gabonákból, például búzából és árpából is vethetünk a házikertbe, ezek leveleiből préseléssel búzafűlé készíthető, amelyhez egyébként elég drágán lehet hozzájutni. A napraforgó fiatal virágbimbója zöldségként fogyasztható, az articsókához hasonlóan lehet elkészíteni. Virágszirmai is ehetők, salátákba keverhetők. Az amarantfélék pedig – amelyeket alapból a magjukért termesztenek – kiváló zöldségnövények, mert a leveleik nagyon sokféleképp elkészíthetők. E fajnak rengeteg levélszínváltozata van, így amellett, hogy egyszerűen termeszthető, ízletes zöldségként is tekinthetünk rájuk, a tálaláskor tányérdíszítésnek is alkalmasak. Az, hogy egy növény a zöldség, gyümölcs, gyógynövény, fűszer  vagy gabona kategóriába lett besorolva, nem jelenti azt, hogy nem lehet más funkciója is, hiszen ezek a „mesterségesen” kialakított kategóriák átjárhatók.

(Forrás: agrarszektor.hu) 

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Riasztás a gazdák számára: először jelent meg Magyarországon a kiskérődzők pestise

2025.01.27.

A Nébih laboratóriuma kimutatta a kiskérődzők pestisének (PPR) vírusát Zala vármegyében. Az érintett állatokat Romániából szállították Magyarországra egy gyűjtőállomásról.

Hogyan csökentsük a kockázatokat a kukoricatermesztésben?

2025.01.27.

Az idei AGROmashEXPO-n a Kukorica Kör Egyesület „Kockázatok kezelése a kukoricatermesztésben” címmel tartott szakmai fórumot, amelyen agrárszakértők és gazdálkodók osztották meg tapasztalataikat.

Partner

Közel 7 évtizedes tapasztalat és csúcsgenetika: az Alta Seeds útja a magyar piacra

2025.01.27.

Az Alta Seeds az Advanta Seeds Hungary Kft prémium márkája, amely a UPL csoport részeként erős jelenléttel bír mind Európában, mind Észak-Amerikában.

Kistermelői árukból készülnek az “Agroturizmus Étele 2025” kiírásban részt vevő finomságok

2025.01.27.

Új kategóriával bővül a „Magyarország Étele” verseny: elindul az „Agroturizmus Étele 2025” pályázat.

Felejtse el a téli kabátot: mutatjuk milyen időjárás vár ránk a következő napokban

2025.01.27.

Január utolsó hetében is folytatódik a szokatlanul enyhe időjárás. Délnyugaton a nappali hőmérséklet akár 20 fokot is elérheti, és az éjszakai fagyok is megszűnnek egy időre.

Jelzett az adóhivatal: érdemes mielőbb nyilatkozni az adókedvezményekről

2025.01.27.

Célszerű már az első bérszámfejtés előtt nyilatkozni az adóalap-kedvezményekről, hogy a munkáltatók már a januári fizetésben is figyelembe vegyék a munkavállalóknak járó kedvezményeket.

Partnerhírek
Partner

Közel 7 évtizedes tapasztalat és csúcsgenetika: az Alta Seeds útja a magyar piacra

2025.01.27.

Az Alta Seeds az Advanta Seeds Hungary Kft prémium márkája, amely a UPL csoport részeként erős jelenléttel bír mind Európában, mind Észak-Amerikában.

Partner

HATÉKONYSÁG 2025: Hogyan növelheti gazdasága hatékonyságát?

2025.01.26.

A Magro.hu és a Debreceni Egyetem közös szervezésében megrendezésre kerülő konferencia célja, hogy gyakorlati segítséget nyújtson a gazdáknak, vállalkozóknak és agrárszakembereknek. Bóné Tímeával és Németh Istvánnal, a Magro.hu tulajdonosaival beszélgettünk a rendezvény létrejöttének hátteréről és céljairól.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
AKG ugar szálas 1 zöldtrágya keverék

AKG ugar szálas 1 zöldtrágya keverék

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Zöld ugar 2 zöldtrágya keverék

Zöld ugar 2 zöldtrágya keverék

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 160 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás